Cilt ve Yüz Kızarıklığı Neden Olur? Nasıl Geçer? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Cilt ve Yüz Kızarıklığı Neden Olur? Nasıl Geçer?" Ayça ::: 07 Mar 2014

cilt-kızarıklığıCilt ve yüz kızarıklığı genelde beyaz ve açık tenli kişilerde meydana gelen bir cilt problemidir. Hava koşulları ve sıcaklığın yanı sıra, utanma ve kızgınlık gibi psikolojik etmenler de yüz kızarıklığına neden olan etkenlerden biridir.

Cilt kızarması yada daha çok karşılaştığımız yüz kızarması açık renkli tene sahip olanlarda sıklıkla görülmektedir. Cilt kızarması – Yüz Kızarması- ‘nın sebebi deride bulunan kılcal damarların genişleyerek bu damarlarda normalden daha fazla kan birikmesinden kaynaklanmaktadır. Biriken kan geri toplanamadığı için cilt kızarmasınayani cilt renginin kırmızılaşmasına sebep olur.
Yüz kızarması ve cilt kızarması vucut ısısının arttığı durumlarda daha çok görülür.Bunun bir kaç sebebi olabilir.
1. Vucut ısısının artmasından dolayı damarların daha çok genişlemesi
2. Vucut ısınan kanı soğutmak için dış yuzeye yakın olan kısımlara daha çok pompalar ve kanın soğumasını sağlar. Bunun en güzel örneği koştugumuzda veya bizi terletecek derecede efor sarf ettiğimizde yüzümüzün, yanaklarımızın ve kulaklarımızın Kızarmasıdır.
3. Soğuk havalarda durum tam tersine döner. Yani soğuyan vucudu , deriyi ısıtmak için dış yüzeylere daha çok kan pompalanır. Kış aylarında bu yüzden deride , yanaklarda, alında ve diğer vucudun dışarda kalan bölgelerde kızarmalar görülür.
4. Alerjik nedenler

Cilt – Yüz Kızarıklığı Nasıl Geçer ?

Cilt ve yüz kızarıklığı vucudun gerekli bir fonsiyonu olduğu için yukarıda ki durumlardan uzak kalındıgında gecer. Ancak bazı ciltlerde herhangi bir nedeni olmadan dayüz ve cilt kızarması olabilmektedir. Bu tür durumlarda cildiye uzmanına gitmenizde fayda vardır.
Not: Kesinlikle kendiniz tedavi uygulamaya kalkmayın. Cilt çok hassas bir yapıya sahip olduğu için Durumu daha da kötüleştirebilirsiniz.

Sağlıklı Birey


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR