Çalışan ve 3 Çocuk Doğuran Kadına Müjde | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Çalışan ve 3 Çocuk Doğuran Kadına Müjde" Gülşen ::: 01 Haz 2014

Çalışan ve 3 Çocuk Doğuran Kadına Müjde

Çalışan bayanlarımız için çok güzel bir müjde Torba Yasasın’dan geldi. Artık çalışan bayanlarımızın ülkemizde oldukça gözetilmesi onları çok mutlu etmektedir. Yasadan hem bağkurlu hem de sigortalı bayanlar faydalanmaktadır. İşte bu yasanın ayrıntıları şu şekilde açıklanmıştır.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın en az 3 çocuk söylemi, sosyal güvenlikte de karşılığını buldu. Memur ve Bağ-Kur’lu kadınlar da kapsama alındı.

Madencilik sektörüyle ilgili düzenlemeleri içeren ve TBMM’ye sunulan Torba Yasa tasarısına göre, çalışırken doğum yapan kadınlar ücretsiz doğum ve analık izni süreleri ile doğumdan sonra çalışmadıkları süreleri borçlanmak suretiyle erken emekli olabilecekler.

3 çocuğa 6 yıl erken emeklilik
Daha önce her bir çocuk için 2’şer yıl olmak üzere sadece iki çocukla sınırlanan borçlanma hakkı 3 çocuğa çıkartıldı. Böylece, 3 çocuk annesi bir kadın, doğum sonrasında ücretsiz izne ayrılmış veya çalışmaya ara vermişse, her bir çocuk için 2 yıl olmak üzere 6 yıllık primi kendisi ödeyerek erken emekli olabilecek.

Bağ-Kur’lu kadınlarda yararlanacak
Bu hak daha önce sadece işçi statüsündeki kadınlarla sınırlı iken, şimdi memurlar ve Bağ- Kur’lu kadınlar da borçlanmak suretiyle erken emeklilik hakkına kavuşacak.


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR