Boyoz Tarifi | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Boyoz Tarifi" Ayça ::: 04 Mar 2014

boyoz-tarifiBoyoz, Ege’nin incisi İzmir kahvaltılarının olmazsa olmazlarındandır. İzmir sokaklarında seyyar satıcıların arabasında sık sık boyoza, boyozun yanında yumurta ve krem peynire rastlamanız mümkündür. Boyoz İzmir ile o kadar bütünleşmiştir ki her yıl İzmir’de boyoz festivalleri bile düzenlenmektedir. Bu yazımızda size İzmir’in geleneksel atıştırmalığı olan boyozun tarifini vereceğiz.

Boyoz hamuru için gerekli malzemeler:
1 kg un
520 ml su (oda sıcaklığında)
25 gr tuz
100 ml zeytinyağı
Boyoz hamurunun malzemelerini karıştırıp hamuru yoğuralım ve top şeklini verdikten sonra üzerini örtüp dinlendirelim. Daha sonra 3 bezeye ayıralım. Bezeleri çiçek yağıyla yağlayalım ve 20 dakika kadar daha dinlendirelim. İki bezeyi açmak için 80 gr susuz bitkisel margarin kullanalım. Daha sonra elle tabak büyüklüğünde açılan hamurları bir süre daha dinlendireceğiz.
Bu aşamadan sonrasını etkinlikte çektiğim ve eklediğim videodan görüntülü olarak izleyebilirsiniz.
Hamurun açılacağı mermer tezgahı zeytinyağı ile iyice yağlıyoruz ve tabak şeklinde açılan hamuru merdane ile genişlettikten sonra elle açıyor rulo yapıyor ve rulo yaptıktan sonra dinlendirmeye bırakıyoruz. Bu kısım videodan da izleyeceğiniz üzere oldukça maharet istiyor. Boyozları sade, ıspanaklı ve tahinli olarak yaptık. Kulak memesi kıvamına geldiğinde hamurdan küçük toplar koparalım üzerine yumruğumuzla bastırıp bastırılan kısım alta gelecek şekilde tepsiye sıralayalım. Topların üzerlerine de bastırıp tekrar yarım saat kadar dinlenmeye alalım. Dinlendikten sonra hamurların üzerine yumruğumuzla iyice bastırıp 180 derecede ısınan fırına sürelim.

Pembe Kekik


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR