Bebeklerde Parmak Emme | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Bebeklerde Parmak Emme" Gülşen ::: 18 Haz 2014

Bebeklerde Parmak Emme

Anneler bebekler küçük yaştan itibaren parmak emmesini sorun olarak görürler. Hatta bunun için öyle endişelenip doktora gidenler dahi vardır. Oysa bebeklerde parmak emmenin sebebi bir hastalık asla değildir.

Bebekler parmak emmeyi henüz ana rahmindeyken öğrenirler.

Bu nedenle 3-4 yaşına kadar parmak emme davranışı bir hastalık belirtisi olarak görülmez.

Parmak emme, bebeğin anneyle iletişim eksikliği veya annenin yanlış tutumlarının bir sonucu olarak sürebilir.

Anne bebeğin yeterince yanında olmuyor, yeterince okşamıyorsa, ona doğru biçimde ilgi göstermiyorsa parmak emme süregiden bir alışkanlık halini alabilir. Annenin bebeği her ağladığında meme vererek susturma yolunu seçmesi de bebekte meme yerine parmak emmeyi bir bağımlılık haline getirebilir.
Sorunu çözmek için doğru adım, emme davranışının değil, altında yatan nedenin üzerine gitmek, çocukla anne ve baba arasındaki iletişimdeki sorunları fark edip değiştirmektir.
Çocuk uzun süre yalnız kalıyorsa, ailesiyle oyun oynayamıyor, yaratıcı oyunlara yönlendirilmiyorsa, durağanlık yaşıyorsa öncelikle bu eksiklerin giderilmesi gerekir.

Parmak emme alışkanlığı gözlenen bebeğin bu davranışı önlenmeye çalışılmamalı, çocuk bu davranışı yüzünden utandırılmamalıdır. Olumlu davranışlar göstermek, çocuğun parmak emmekten uzaklaşması için övgü ve ödül yöntemlerine başvurmak doğru olacaktır. Çocuğun oyuncak olarak benimsediği nesneleri yatağına koymak rahatlatıcı bir etki yapacaktır.


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR