Baharatlar Neden Böceklenir? Baharatların Saklanması | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Baharatlar Neden Böceklenir? Baharatların Saklanması" ilkşah ::: 10 Mar 2014

Toz Baharatlar, Baharatların BöceklenmesiBaharatların, baharatlık kaplar içinde böceklenmesi oldukça şaşırtıcı. Bir böcek nasıl olurda kendiliğinden meydana gelir diye düşünürken baharatların böceklendiğini hiç bilmiyordum ancak başıma gelene kadar.

Yeni eve taşındığımda baharatlıklarımın hepsini çeşitli baharatlar ile doldurmuştum ve ocağın üzerinde ki dolaba yerleştirmiştim. Üzerinden 2-3 ay geçtikten sonra yemek yaparken kimyon kullanma ihtiyacı duydum ve kimyonu aldığım anda biraz şaşırdım. Cam baharatlığın dibinde küçük küçük böcek yumurtası gibi oluşumlar vardı ve oldukça fazlaydı. Henüz böcek olma aşamasına geçmemişler ama artık yumurta halini almışlardı. Büyük bir şok yaşadım ve hemen tüm baharatı lavaboya döküp sıcak su ile yıkadım daha sonrada yüksek sıcaklıkta yıkanması için bulaşık makinesine koydum. Bu olaydan sonra paket toz kırmızı biber almıştım marketten ve onu baharatlık içine koymadım ucundan biraz kestim o şekilde yemeklere serpiyordum. Bu pakette yaklaşık 2 ay çekmecede durduktan sonra bir akşam yine yemeğe koyacakken birde ne göreyim pakette hem yumurta dolu hemde yürüyen, gezinen küçük siyah böcekler. Bu küçük siyah böcekleri uzun zamandır tezgahta görüyordum ancak nereden çıktıklarına anlam verememiştim şimdi anladım ki baharatlar sıcak ortamda hava almadan kaldıklarında kısa sürede böcekleniyorlarmış.

Sizde baharatlarınızın böceklenmesini istemiyorsanız bence buzdolabında saklamalısınız.


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

esmercik diyor ki; 8 Kasım 2017 - 11:08

Evet hem sağlık açısından hemde baharatların uzun ömürlü olması açısından dolapda muhafaza edilmesi çok daha ideal. çünkü çoğu baharat kanser ve bir çok hastalığa iyi gelmesiyle biliniyor fakat açık yerde ve sıcak ta kaldıklarından dolayı etkileri azalıp zararlı oluyorlar. o yüzden baharatlarınızı muhakkak buzdolabında saklamalısınızz.. ve tabiki amerikan mtfak sahibi olanlara benim gibi baklagilleri saklamakda zorlanıyolar çözüm buzdolabı..

CEVAPLA
Rumuzsuz diyor ki; 3 Ekim 2015 - 08:40

Benim porselen baharatlığımda aynı şey oldu özellikle kimyon kabının içi böcek yumurtası doluydu

CEVAPLA
1
Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR