Ayak Bakımı İçin Tavsiyeler | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Ayak Bakımı İçin Tavsiyeler" Gülşen ::: 09 Nis 2014

ayak bakımı nasıl yapılır

Ayaklarımız aslında günün yorgunluğunu çeken vücudumuzun bir parçasıdır. Ayaklarımız elbette bakımı da oldukça önemlidir. Örneğin ayağımızda bir yara olsa asla yürüyemeyiz ya da kötü bir görüntüye sahip olsa çoraplarımızı çıkarmak dahi istemeyiz. Özellikle yaz aylarında daha ön planda olan ayaklar için bakım nasıl olmalıdır?

* Ayaklarınızı yıkayıp bir süre ılık suda beklettikten sonra fırçalayarak ölü hücrelerin atılmasını sağlayın. Kuruladıktan sonra ayaklarınızın kabul ettiği miktarda nemlendirici krem sürün.

* Topuklarınızın çatlamasını önlemek için yatmadan önce bol miktarda krem sürün ve çorap giyerek yatın.

Yüksek topuklu ayakkabılar ayaklarımıza uygulanan basıncı arttırdığı için sık ve uzun süre kullanımı sağlık problemlerine yol açabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca seyrek kullanmaya çalışın. Ayrıca ayağa tam oturmayan ayakkabılar, ayağın ayakkabı içerisinde hareket etmesine ya da belirli yerlerden sıkmasına neden olduğundan, nasır oluşumuna sebep olurlar. Bu nedenle ayakkabı seçimi oldukça önemlidir. Eğer nasır probleminiz varsa doktorunuzun tavsiye ettiği ayak padlerini ve nasır merhemlerini kullanabilirsiniz.

* Terleme nedeniyle oluşan kötü kokuları önlemek için, üretilen çeşitli ürünlerden kendiniz için uygun olanı seçerek kullanabilirsiniz. Pudra, sprey ya da ayakkabı tabanlığı şeklinde üretilmiş ürünlerden birisini tercih edebilirsiniz. Bu ürünler ayağınızın kuru kalmasını sağlayarak ayak kokusunu önlerler.

* Günlük kullanım için yeterli genişlikte, rahat tabanlı ve parmaklarınızı içinde kımıldatabileceğiniz bir ayakkabı tercih edin. Topuklu ayakkabıları sadece özel günlerde giymeye özen gösterin. Topuğun yüksekliği maksimum 7 cm, genişliği ise giyen kişinin ağırlığını taşıyacak kadar olmalıdır.

* Çoraplarınızı her gün değiştirin ve ayakkabılarınızda ki terin kuruması için 1 gün bekletin.

Evde Uygulayabileceğiniz Bazı Bakım Önerileri

1. Ayaklarınızı 10 dakika boyunca tuzlu ılık suda bekletin. Çıkardıktan sonra kuru bir fırça ile ayaklarınızı “özellikle parmak aralarınızı” fırçalayın. Bu kan dolaşımını arttırarak ayaklarınızı dinlendirmenin en kolay yoludur.

2. Kan dolaşımını arttırmanın diğer bir yolu da sıcak ve soğuk uygulamadır. Bir sıcak su, bir soğuk su kabı hazırlayın. Ayaklarınızı sırayla bir kaptan diğerine geçirin. Bunu 20 dakika boyunca uygulayın.

3. Çatlayan topuklarınız iyileştirmek için vazeline birkaç damla limon suyu ekleyerek karıştırın ve topuklarınıza sürün.

4. Banyodan çıkmadan topuklarınıza ponza taşı uygulayın ve her banyodan sonra mutlaka nemlendirici sürün.

5. Ayaklarınıza sık sık badem yağıyla masaj yapın.

Kaynak: Bilgili kadınlar


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR