Arpacık Nasıl Tedavi Edilir? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Arpacık Nasıl Tedavi Edilir?" Gülşen ::: 10 Tem 2014

Arpacık Nasıl Tedavi Edilir

Arpacık halk arasında id dirseği olarak da belirtilen bu hastalık bir göz hastalığıdır.  Yaygın olarak birçok kişide görülür.Gözde iltihaplanma sonucu şişme ile kendini belli eder.Kıl köklerine ulaşan iltahap oraya çok fazla nüfus ederek büyümeye yol açar.

Bunun sonucunda kıl köklerinde batma , yanma ağrı ve şişme gibi belirtiler görülür. Arpacık bulaşıcı bir durum olduğundan genellikle eller sayesinde bulaşır. Taşıyıcı bir virüs olduğundan kişisel eşyalar veya ellerin yüze sürülmesi ile bulaşabilir.
Arpacığın en belirgin özelliği göz kapağında oluşan şişlik. Kaşınma , yanma , batma , ağrı ve bulanık bir görme belirtisi vardır. Arapcağın tedavisi için kendiliğinden geçmesi ile birlikte antibiyotik ilaçlarla kısa sürede geçmesine yol açar.
Göz kapağında bulunan şişlik içerisinde bulunan iltahaplanma patlayarak dışarı çıkar. Ağrılar azalarak şişliğin inmesi ile sonuçlanır. Bir kaç gün içerisinde gözde arpacık ile ilgili herhangi bir belirti kalmaz. Arpacığın iyileşme süreci en fazla 1 haftadır. Bu sürede geçmediğinde yakın bir cerraha görünmeniz gerekiyor.
Arpacık hastalığının en büyük nedeni hijyendir. Yüzünüze ve gözünüz ile temas eden eşyaların hijyenik olması son derece önemlidir. Ortak kullanım eşyaları olan havlu, sabun, yastık, yatak örtüsü kısaca yüzünüz ile temas eden tüm eşyaların hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz. Arpacık virüsü bulaşıcı olduğu için genellikle bu eşyalar üzerinden bulaşır. Ellerinizi gözünüze sürdüğünüz dede bulaşan arpacak için ellerin sürekli olarak temiz kalması ve yıkanması gerekir.
Arpacık sorununu tedavi etmeniz için doğal yöntemler ve ilaç yöntemleri bulunmaktadır. Doğal yöntem olarak sıcak su içerisine batırdığınız havluyu biraz ılıtarak gözünüzün üzerine pansuman yapabilirsiniz. Bu işlemi sürekli yapmanız halinde iltahap patlayarak dışarı çıkacaktır. İlaç yöntemi ise eczanelerde satılan arpacık kremi ve antibiyotikler tedavi edilecek yöntemler arasında gelmektedir.


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR