Anoreksiya Hastalığı | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Anoreksiya Hastalığı" Ayça ::: 04 Mar 2014

anoreksiya-hastalığıAnoreksia hastalığı… Halk arasındaki adıyla manken hastalığı… Normal kiloda ya da yaşına göre normal kilosundan daha düşük kiloya sahip olmasına rağmen kendini şişman zanneden ve yediği her şeyi kusan bu hastalar, tedaviye yanaşmazsa hayatlarından olabilirler. Bu yazımızda, tedavi edilmediğinde fazlasıyla tehlike saçabilen bu hastalıktan bahsedeceğiz.

Yemek yiyememe hastalığı olan anoreksia tehlikeli ve tedavisi zor bir rahatsızlıktır. Tıp dilindeki adı Anorexia Nervosa’dır ve modern çağın hastalığı olarak kabul edilir.

Anoreksia hastaları kilo almaktan ciddi şekilde korkarlar.Bilinçaltlarında kesinlikle şişman oldukları fikri vardır ve kendilerini daima olduklarından daha kilolu görürler. Bulimia hastalığıyla karıştırılsa da etkileri daha yoğun ve tedavisi daha zordur. Bulimia hastaları “yeme nöbeti”ne girdiklerinde kendilerini durduramayıp aşırı yemek yer ancak kilo almamak için yediklerini kusarlar.

Anoreksik hastalar ise kilo almamak için bilinçli olarak hiçbir şey yemezler. Bir süre sonra isteseler bile yiyemez duruma gelirler.

Zayıflamak veya zayıf kalmak için her türlü yiyecekten uzak duran hastalar, dengesiz bir biçimde ve aşırı derecede kilo verirler. Bir süre sonra vücut sıvı gıdaları bile reddeder duruma gelir.

Ailevi, sosyal problemlerle birlikte kişisel ve psikolojik pek çok neden de anoreksia hastalığını tetikler. Özellikle çevresinde fiziksel özellikleri nedeniyle alay konusu olan kişilerde sıklıkla ortaya çıkar.

Anorexia Nervosa son yıllarda çoğunlukla 40 yaş üstü kadınlarda ve 20 yaş üstü erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır.

Belirtileri

Yemek yememenin yanı sıra az uyumak ve buna rağmen yine de enerjik olmak en önemli belirtisi sayılabilir.

Diğer başlıca belirtileri ise:

  • Sürekli olarak kilodan konuşmak ve yediklerini hesaplamak
  • İsteyerek aşırı biçimde kilo vermek ve bundan memnun olmak
  • Algıda zayıflık
  • Kadınlarda 3 ay veya daha uzun süre regl olamamak
  • İleri düzeydeki hastalarda üreme özelliğini kaybetmek
  • Cilt kuruluğu, tırnak kırılması ve saç dökülmesi
  • Erkeklerde ereksiyon kaybı
  • Küçük yaşlarda büyüme geriliği

Etkileri ve tedavisi

Anorexia Nervosa tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanabilecek önemli bir hastalıktır. Tüm vücut işleyişini bozar ve beraberinde başka önemli hastalıklara da neden olur.

Alkol, uyuşturucu gibi bağımlılıklara da eğilimli olan anoreksikler hasta olduklarını kabul etmez ve tedaviye yanaşmazlar.

Ölümcül bir hastalık olan anoreksia, hastanede ve doktor takibinde tedavi edilmelidir. Uzman bir doktor, psikiyatrist ve beslenme uzmanının işbirliği ile kontrol altına alınabilir.

Tekrar etme özelliği olan hastalık sürekli takip edilmeli ve gözetim altında tutulmalıdır.

UzmanTv


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR