Akvaryumda Kaç Balık Beslemek Gerekir? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Akvaryumda Kaç Balık Beslemek Gerekir?" Gülşen ::: 03 Nis 2014

Akvaryumda Kaç Balık Beslenir

İster evinizde ister iş yerinizde ister ana okullarında olsun akvaryumda rahatlıkla balık beslemeniz mümkündür. Özellikle evde çocuklar akvaryumda balık beslemekten çok hoşlanmaktadır. Eğer müsait bir yeriniz var ve balık beslemekten hoşlanıyorsanız hemen bir akvaryum alarak balıklarınızı seçiniz. Fakat en önemlisi de akvaryumda ne kadar balık beslemeniz gerekir bunu bilmelisiniz.

Akvaryumdaki balık sayısına karar vermek için uygulayabileceğiniz yöntemler var.

5 litreye 3 santimetre kuralı

En çok bilinen akvaryumu stoklama kuralı, her 5 litrelik su başına boyu 3 – 3,5 santimetre arasında olan bir balık koymaktır. Bu hesaplama şekli kaba bir tahmin olarak çalışırken, hata yapılacak birçok boşluk da bırakır. İnsanlar gibi balıklar da şeklen ve boyut olarak farklıdırlar.

50 litrelik bir akvaryumu 25 santimetrelik ince şekilli zebralarla veya dolgun altın balıklarla doldurmak aynı şey değildir. Daha geniş olan dolgun altın balıklar daha fazla atık üretir ve aynı zamanda daha çok suya gereksinim duyar.

Ayrıca, ilk kez alınıp eve getirilen balıklar yeterince gelişmemiştir. Bugün en fazla 3 cm uzunluğunda olan sevimli ve küçük bir kedi balığı, büyüdüğü zaman yarım ayak boyuna ulaşabilir. Tam yetişkin bir balığın boyutu, hesaplamada mutlaka kullanılmalıdır.

Akvaryumda Kaç Balık Beslenir.1

Yetişkin boyunu hesap edin

Birçok balık sahibi balıklarının yaşı ve büyüdüklerinde ulaşacakları boyut hakkında en ufak bir fikre sahip değildir. Bir karar vermeden önce, söz konusu balığın yetişkin büyüklüğünü belirlemek için araştırma yapmak gerekir.

Hata yapılabilecek bir başka yer ise, akvaryumun boyutunun litre sayısıyla eşdeğer kabul edilmesidir. Çakıl, taş, bitki ve oyuncaklarla kaplı bir akvaryumda su miktarı 50 litre tutmaz. Gerçekte su seviyesi akvaryum boyutundan yüzde on-on beş oranında daha azdır.

Yüzey alanı hesaplama

Suyun alanı ne kadar geniş olursa, daha çok balık besleyebilmek için gerekli oksijen değişimi de o kadar çok olur. Bu nedenle suyun yüzey hacmi, doğrudan akvaryumda kaç balık besleyeceğinizi belirlemektedir. Uzun ve dar bir akvaryum ile kısa ve geniş bir akvaryum aynı miktarda su alabilir, fakat birbirinden tamamıyla farklı yüzeylere sahiptirler.

Yüzey alanı kuralını kullanırken akvaryumlar arasındaki şekil farkları hesaba katılmalıdır. Akvaryumun uzunluğu ile genişliği çarpılarak yüzey alanı hesaplanır. Su yüzeyi alanını hesaplama kuralında, akvaryumun her 1 metrekarelik su yüzeyine 3 cm balık koyulabilir.

 

 


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR