6 Aylık Bebekler Neler Yer ve Nasıl Beslemek Gerekir? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"6 Aylık Bebekler Neler Yer ve Nasıl Beslemek Gerekir?" Gülşen ::: 03 Nis 2014

6 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebekler gelişim süreçleri muhteşem şekilde ilerler. İlk 6 aylık dönemde uzmanlar bebeğin anne sütünden başka ek gıdanın verilmesini önermemektedir. Zorunlu haller dışında bebeğe sadece anne sütü yeterli olacaktır. 6 ay ve 6 aydan sonra ise bebeklerde ek gıdaya başlanır. Annelerinde bu süreçte en çok merak ettikleri konu ise bebeklerinin neler yiyeceği ve nasıl beslemek gerektiğidir.

Bebeğe ek besin verirken çok dikkatli ve yavaş ilerlemek gerekir. Bazı yiyecekler alerjik reaksiyon gösterebilir. Bunun için hızlıca fazla katı gıda vermemeye, özellikle de aynı gün içerisinde karışık besinleri vermemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca, bebeğinize vereceğiniz ek gıdaların miktarlarını yavaş yavaş artırmalısınız.

Bebeğiniz için en faydalı ilk ek katı besin sebze püreleridir. Sebze pürelerini ilk başta fazla karışık hazırlamayın. Günde sadece iki farklı sebze tercih edin.

Bu dönemden itibaren verebileceğiniz bir başka ek gıda ise bebek maması deyince ilk akla gelenlerden olan muhallebilerdir. Özellikle tam tahıllı muhallebi bebeğinizin sindirim sistemi için çok faydalıdır. Günde 3-9 çorba kaşığı muhallebiyi bir öğünde veya üç farklı öğüne bölerek verebilirsiniz.

Meyve püreli yoğurtlar da bebeklerin yemeyi en sevdiği ek gıdalar arasında yer alır ve oldukça besleyicidir. Özellikle evde kendi mayaladığınız yoğurt bebeğiniz için çok daha güvenli ve yararlıdır.

Bebeğinizin yeni tatlarla tanıştığı bu dönemde her bebekte başka tepkiler olabilir. O nedenle her bebeğin her sebzeyi yemesi gerektiği düşüncesinde olmayın. Özellikle bazı sebzeleri yemediğinde ısrarcı olmayın ve yedirmekten o öğün için vazgeçin. Onun yerine aynı sebzeleri bebeğiniz aç ve keyifli olduğunda vermeyi deneyin.

Son olarak domates, yumurta akı, portakal suyu gibi gıdalar alerji riski yüksek gıdalardır. O nedenle bu besinleri bebeğiniz yaşını doldurana kadar vermemeniz daha doğrudur.

 


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR