5 Yaş Çocukların Oyunu ve Oyun Seçimi Nasıl Olmaktadır? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"5 Yaş Çocukların Oyunu ve Oyun Seçimi Nasıl Olmaktadır?" Gülşen ::: 08 Nis 2014

5 Yaş Çocukların Oyunu ve Oyun Seçimi Nasıl Olmaktadır

5 yaş çocuklar artık gelişimlerini biraz daha artırmakta ve özellikle birçok oyun için artık daha zeki olduklarını göstermektedir. 5 yaşında oğlunuz ya da kızınız varsa ve oynayacağı oyunlar konusunda kararsız kaldıysanız ya da hangi oyunları tercih etme konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız Uzman Klinik Psikolog Meltem Aydoğdu’nun bu konuda düşüncelerini okuyabilirsiniz.

Yardım tekerleri olmadan bisiklete binebilir

* 4 yaş çocuğuna göre daha ustalaşmıştır, denge ve koordinasyon becerisi artmıştır. Dans ve spor gibi aktivitelere yönelebilecek fiziksel gelişime sahiptir.

* Dört tekerlekli bisiklet kullanabilir, bazıları yardımcı tekerlek olmadan da bisiklet kullanmayı öğrenebilir. İp atlayabilir.

Hayali oyunlar oynamaya devam eder

* Bu yaşta da çocuk, hayali oyunları yoğun bir şekilde oynanmaya devam etmektedir. 4 yaş çocuğuna göre oyunları daha uzun süre devam ettirilebilir ve oyun için gerekli hazırlıklara daha fazla önem verir.

* Sanat çalışmalarında 4 yaş çocuğuna göre daha gerçekçidir ve daha detaylı ürünler ortaya koyar.

* Çevreye ilişkin merak ve öğrenme isteği fazladır. Öğrenmesini destekleyecek, yaşına uygun deney ve bilim setleri kullanılabilir.

Arkadaşlık önem kazanır

Bu yaşlarda, arkadaşlıklar önem kazanır ve yakınlık kurduğu 2-3 arkadaşla oyunlar oynanmaya başlanır. Aynı zamanda, arkadaşların tercih ettiği oyuncakların tercih edilmesi, bazı oyuncakların kabul edilmemesi gibi davranışlar ortaya çıkabilir.

5 yaş için seçilebilecek oyuncaklar

* Bu yaş grubu çocukların ilgisini basit kuralları olan, şansa dayalı masa oyunları çekebilir. Bu yaş grubu çocuklar, 4 yaş için belirtilmiş tüm oyuncaklarla da oynayabilir.

* Bu oyuncaklara ek olarak yaşa uygun olarak büyüteç, robotlar, mikroskop, dürbün gibi bilim ve deney setleri, bisiklet, atlama ipi, çocuk fotoğraf makinesi, çocuk bilgisayarı ve masa oyunları da ilgisini çeker.

kaynak: Hurriyet aile


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR