2014 Yılı Fitre ve Zekat Miktarı Ne Kadar? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"2014 Yılı Fitre ve Zekat Miktarı Ne Kadar?" Gülşen ::: 10 Tem 2014

2014 Yılı Fitre ve Zekat Miktarı Ne Kadar

Fitre islam dininde elimizde bulunan mallarımızın bir miktarını tanıdığınız veya tanımadığınız etrafınızda paraya ihtiyacı olan ve gerekli görülen ibadetleri yerine getiremeyecek durumda olan kişilere verilir.

İslamiyete belirli bir oran veya miktar olmadığı gibi 2014 fitre parası diye bir kural yoktur. Bir kişinin günlük yemek ihtiyacını karşılayacak kadar verilmesi ön görülmektedir. Mal olarak da verilen fitre veya zekat genellikle para olarak verilmesi öngörülür. Müslümanların yoksullara yardım etmekle yükümlü oldukları mali bir ibadet olan fitre paylaşım, sevgi ve kardeşlik bağlarının güçlenmesine ortam sağlamaktadır.
Yoksulların yardımlaşma sevincini yaşamaları için , zenginlerin onlara yardım etmesini , ihtiyacı oldukları eşya veya malları sağlamakla görevli olduklarını islamiyet’te açıkça belirtilmiştir. Din işleri bakanlığının belirlemiş olduğu fitre miktarı 2014 ramazan ayından , 2015 ramazan ayına kadar en düşük sadaka ücreti 10 TL olarak belirlemiştir.
Bu ücret belirlenirken kişilerin ekonomik gelirleri , mal varlıkları da göz önünde bulundurarak kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar parası/ malı olan kişiler en az 10 TL Fitre yardımı yapmakla yükümlüdürler. En alt limit olarak belirlenen 10 TL için herhangi bir üst limit bulunmamaktadır. Müslümanlar diledikleri kadar yardımı yoksullara yapabilirler. Nitekim islamiyetin, fitre görevini yerine getirecek kişilere” kişinin bir günlük yemek ihtiyacı ” kadar verilmesi ön görülmektedir


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR