Fibrinojen Nedir | Hanımların Dünyası

loading...

Fibrinojen Nedir

Fibrinojen Nedir

Fibrinojen Nedir

 

Fibrinojen nedir? En basit yöntemi ile fibrinojen kan pıhtılaşmasını sağlayan en önemli maddedir. Vücut üzerinde oluşan bir tahribatta kanın belirgin bir süre içinde pıhtılaşarak kanamanın kesilmesini sağlayan unsur olmaktadır. fibrinojen maddesinin dengeli oluşumu kanama risklerini en aza indirirken fibrinojenin fazla oluşumunda hızlı pıhtılaşan kan damar tıkanıklığı gibi risklerinin de ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bir insan vücudunda bulunması gereken fibrinojen yoğunluğunun 200 veya 400 miligram olması gerekmektedir. Karaciğer tarafından ortaya çıkarılarak sentez edilen fibrinojen kan pıhtılaşmasında ne önemli rol oynayan bir faktör olmaktadır. Fibrinojen nedir? Bu konuda verilen bilgiler arasında yer alan en önemli nokta fibrinojen kanda aktif durumda olmayan bir formda bulunmaktadır.

Her hangi bir durumda pıhtılaşma oluşması gerektiğinde iyonize durumdaki kalsiyumla birleşim sağlayarak bu aşamada fibrine dönüşmektedir. Bu oluşum sayesinde vücutta oluşan kesiklerde ve tahribatlarda vücuttan dışarıya kan akışını engelleyerek vücut yapısının kendini korumasını sağlamaktadır. Bu konuda en önemli unsur olan fibrinojen ufak bir kesikte eğer etki etmeseydi kanın durmayarak dengesizlik oluşumunu ortaya çıkaracaktır. Bu durumların tıbbi açıdan değerlendirmelerinde hipofibrinojen oluşumu ve hiperfibrinojen oluşum aşamaları olarak lele alındığı görülmektedir.

Hipofibrinojen Nedir? Fibrinojen nedir? Konusunun alt basamakları olan bu konularda bilinmesi gereken önemli noktalardan olmaktadır. Hipofibrinojen yada fibrinojen eksikliği olarak bilinen bir oluşumdur. Bu oluşum aşamasında fibrinojenin olması gereken değer olan 200 mg altında oluşması ile pıhtılaşmanın uzun zaman alması olarak değer kazanmaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda hipofibrinojen oluşumu belirtileri olarak görülen etkiler nelerdir? Vücutta oluşan tahribatlarda veya kesiklerde kanın uzun süre durmaması Kanamanın oluşumu veya tahribatın ortaya çıkışı ile vücutta oluşan morlukların artması Kas içinde oluşan kanamanın uzun süre kesilememesi Eklemlerde oluşan kanamanın durdurulamaması Beyin kanaması oluşumları sonucunda koma durumlarının oluşması Bu tür oluşumların ortaya çıkması durumunda fibrinojen miktarına bağlı etkiler zaman içinde damar tıkanıklıklarına da neden olabilmektedir. Bu nedenle Fibrinojen nedir? Konusunda kişilerin bilinçli olması kendi başlarına kaldıklarında ortaya çıkabilecek bu tür bir durunda panik yapmadan en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.

Bu tür durumlara maruz kalan kişiler üzerinde yapılan tetkikler sonucunda kanın pıhtılaşma faktörleri kandan ayrılmak sureti ile kriyospitat denilen maddenin ortaya çıkarılması sağlanır. Bu elde edilen kriyospitat hastalara verilerek hipofibrinojen durumundaki hastaların kanamaları durdurulur. Hipofibrinojen nedenleri olarak ortaya çıkarılan sonuçlar olarak; Kişilerde görülen karaciğer sentez dengesizliklerinden kaynaklanan rahatsızlık Damar yapılarında görülen yaygın damar içi tıkanıklıkların oluşumuna neden olan pıhtılaşma etkileri Malnütrasyon ve pulmoner emboli gibi nedenlerin ortaya çıkardığı sonuçlar olmaktadır. Hiperfibrinojen Nedir? Fibrinojen nedir? Konusunda ortaya çıkan bir diğer önemli konuda hiperfibrinojen oluşumu olmaktadır. bu aşamada fibrinojenin olması gerek maksimum değerin 400 mg üzerinde oluşmasıdır.

Bu durumda pıhtılaşmanın olması gereken süreden daha kısa sürede olarak damar içinde ve doku bünyesinde kanın olumsuz etkiler yaratmasına neden olacaktır. Çünkü bu durumda damar içinde oluşacak bir pıhtılaşma damar tıkanıklığına ve ödem oluşumunu hızlandıracaktır. Bu gibi durumlarda özellikle beyin damarlarında oluşan tahriş bat ölümcül sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Fibrinojen nedir? Konusunda yapılan araştırmalara da elde edilen sonuçlar doğrultusunda hiperbibrinojen nedenleri de ortaya çıkarılmıştır. Bunların ne başında gelen etkiler olarak; Hamileliğe bağlı nedenler doğrultusunda pıhtılaşma faktörlerinin hızlanması Sigara kullanımından dolayı ortaya çıkan etkiler Geçmiş aile yapısına bağlı olarak genetik olarak devam eden etkiler Sürekliliğini koruyan travma etkileri ve bunun yanında Romotoid Artrit etkileri bu konuda ortaya çıkan sebepler olarak gösterilmektedir.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb