Evlenirken Hangi Testler İsteniyor? | Hanımların Dünyası

loading...

Evlenirken Hangi Testler İsteniyor?

Evlenirken Hangi Testler İsteniyor?

Evlilik öncesinde yapılan testlerin evlenecek olan çiftlerin sağlık durumlarını ve kalıtsal hastalıklarını konusunda bilgilenme açısından önemli olup aynı zamanda da yasal zorunluluk halindedir.

Türkiye’de akraba evliliklerin oldukça fazla olması ve akraba evliliklerin yaklaşık olarak %70’inin 1. Derece üzerindeki akrabalar tarafından yapılması, Evlilik öncesi tarama testleri ile yeni bir hasta bireylerin doğumunun engellenebilmesi açısından oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Bu duruma son yollarda oldukça ciddi bir şekilde tehdit unsuru olan cinsel temasla bulaşan hastalıkların evlilik öncesi bilinmesi açısından da yararı vardır. Yasal olarak yapılması gerekli olan tahliller ve Yasal Gerekçesi Türk Medeni Kanunu’nun 136 Maddesi gereği, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 123 ve 124. Maddelerinde açıklanan çiftlerin evlenmeye engel hastalığı bulunmadığı gösterir.

Kan Grubu, Hepatit B-C, Frengi ve AID tarzındaki laboratuvar tahlillerinin tüm devlet hastanelerinde yaptırarak, ACS/AP Merkezlerinde Rapor haline getirilecektir. Talasemi testleri de istenmektedir. Evlenecek olan kadının 50 yaş üzerinde olması halinde ya da cerrahi menopoz sonrası Akdeniz anemisi testlerinin taraması yapılmasına gerek yoktur.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb