Evde Balık Dekorasyonu | Hanımların Dünyası

loading...

Evde Balık Dekorasyonu

Evde Balık Dekorasyonu

Evde Balık Dekorasyonu

evde-balik-dekorasyonu
Süs balığı akvaryumlarda yaşayan, insanların bakıp beğendiği balık türleridir. Tatlı su balıklarıdır. En çok tercih edilen süs balıkları Japon balığı, canlı doğuranlar, kedi balıkları, tetralar, barblar, cichildler, labirentliler, killifisheslerdir. Akvaryumda yaşam sürebilmeleri için oksijen, güneş ışığı ve yem olmalıdır. Yiyecek seçmemelerine rağmen doğadayken yosunları da tüketmişlerdir, akvaryuma girdiklerinde ise sahipleri tarafından balık yemiyle beslenmektedir.

Süs balığı türlerinin bazılarında yalancı doğum gözlenebilmektedir. Tüm akvaryum balıkları yumurtayla çoğalmaktadır. Tatlı sularda yaşayan bu balıklar evlerde beslenmesi için akvaryumlara konulur. Düzenli olarak akvaryumdakisuların değiştirilmesi gerekmektedir. Kirli su temizlenmeli ve yerine temizi konulmalıdır. Günlük belli bir miktar yem verilmelidir. Aşırıya kaçılırsa süs balığı çok yem yiyerek ölebilir. Akvaryumlarında yüzebilecekleri sular, yosunlar, deniz kabukları ve deniz taşları bulunur. Böylece yapay bir tatlı su ortamı oluşturulur. Beslenme her zaman önem taşıyan ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Eğer dikkat edilmezse balıklar hastalanabilir ve enfeksiyon kapabilir. Az miktarda yem verilmeli ancak sık sık verilmelidir. Günde iki üç kez yem verilebilmektedir. Süs balığı küçükse yemi ona uygun olmalıdır, yemi çok büyük olmamalıdır. Akvaryum balıkları kuru ve doğal olmak üzere iki tür yemtüketirler. Kuru yemler fabrikalar tarafından üretilen yapay yemlerdir, doğal yemler ise denizden getirilir. Yapay yemler genellikle büyüktür ve büyük balıklar tarafından yenir. Pul yemler küçük balıklar için daha idealdir yine de küçük balıklara verilirken ezilmesi gerekir. Tuzlu su karidesleri de balıklar için doğal bir yemdir ve zarar vermemektedir. Doğal yemler konusunda çok dikkatli olunmalıdır, bu yemler zehirleyebilir ya da hastalık yapabilir. Tablet yemler ve su piresi de balıklara verilmesi gereken besinler arasındadır. Su pireleri üremeyi uyardığı için balıklara verilebilir ancak risklidir, balıklları hasta edebilir. Süs balığı sahipleri yem konusunda duyarlı olmalıdır. Yem sebebiyle bir çok balık ölmekte ve insanlar yem konusunda hala dikkatsiz davranabilmektedir. Balık bakımı zordur ve büyük sorumluluk ister. Balık yemleri düzenli bir şekilde, hep aynı saatlerde gereğinden ne az ne de fazla verilmeli, doğum zamanı hakkında araştırma yapılıp tecrübe sahibi olunmalıdır.

Balıkların üremesinin uyarılmasında su piresinin etkili olduğu gibi güneş ışığı ve doğal besinler de etkilidir. Üreme olduktan sonra yumurtadaki balıklar ana akvaryumda kalır ve dişi, erkek balıklar başka bir akvaryuma alınır. İhtiyaçları birbirinden farklı olduğu için farklı ortam şartları gereklidir. Akvaryum temizliğine dikkat edilmelidir, çoğu ölüm sebebi başında hijyen eksikliği gelmektedir. Balıklarda diğer canlılar gibi dışkılamakta kumu kirletmektedir. Kirli su demek hastalık demektir. Akvaryumun sürekli temiz kalması için çöpçü balıkları, Japon balıkları ve vatoz balıkları bulunmalıdır. Çöpçü balıkları kumda oluşan pislikleri temizlemekle görevlidir. Japon balıkları ise kumların arasındaki taşları ağızlarına alarak kalan yem artıklarını temizlemekle görevliler. Vatoz balıklarının görevi ise cama yapışmış olan yosunları alırlar ve camı temizlerler. Balık sahiplerinin akvaryumda bu üç çeşit balıktan mutlaka bulundurması gerekir. Akvaryum temizleme araçları bulunmaktadır. Bunlardan alınıp akvaryumun temizlenmesi kolaylaşabilir. Akvaryumlarda zamanla hijyene dikkat edilmezse parazitler oluşabilmektedir. Bunlara engel olmak için akvaryumlar düzenli olarak ilaçlanmalıdır. Düzenli olarak dışkıları normal mi diye kontrol edilmelidir. Suyun ılık olması gerekmektedir. Su sıcaklığı kontrol edilip soğuk ya da sıcaksa ılık hale getirilmelidir. Solungaçlarında bir problem var mı diye bakılmalıdır. Yemlerini yerken sıkıntı yaşıyorlar mı ve renklerinde bir problem var mı diye de kontrol edilmelidir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb