Evde Bakım Maaşı Alma Şartları

Author

Categories

Share

Evde bakım maaşı üveyler de dahil olmak üzere tüm bakıma muhtaç olan engellinin, Eşi, Çocukları ile çocukların da eşleri olmak üzere oldukça detaylı şekilde kişilerin bakım ihtiyaçlarını sağlaması adına verilir.

Evde Bakım Ücreti Almanın Şartları Nelerdir?

Bu durumda yaklaşık olarak üç adet temel şart bulunmaktadır.

  1. Oldukça ağır engelli olduğuna dahil belirtilen sağlık kurulu raporu
  2. Bakıma muhtaç olan kriterlerin mevcut konumda olması
  3. Gelir kriterlerini uygun olması.

Yukarıdaki maddelerin biraz daha detaylarına inecek olursak;

  • Evde bakım maaşı almak için oldukça derin kapsamlı hastane ve sağlık kurulu tarafından hazırlanan rapor olması gerekiyor. Bu maddede küçük çocuklar için ekstra durum söz konusudur. Zaten yaşlarının bakıma ihtiyaçları olduğu için yaş oranları arttıkça bakıma ihtiyaç oranları da beraberinde yükselecektir.
  • Bakıma muhtaç kriterler için bakıma muhtaç olan engelli tanımını araştırmanız yeterli olacaktır. Bakıma muhtaç olan engelli, Yeme, İçme, Tuvalet ve Banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç getiremeyen kişiler kolaylıkla alabilir.
  • Engellinin bulunduğu hanede yaşayan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretinin yaklaşık olarak 2 / 3’ünü geçmemelidir. Fakat bakmakla yükümlü olmadığı halde bir engelli vatandaşa bakanlarda hanedeki tüm gelir dikkate alınması sadece engellerinin kendisine ait gelirlerinin net asgari ücretin 3 / 2’ü geçmemesi gerekiyor.

Author

Share