Ev Temizliği

Author

Categories

Share

Ev Temizliği

Biz ev kadınlarının ev temizliği derdi hiç bitmez. Giriş cümlem çok cinsiyetçi bir ifade gibi görünmesin lütfen. Fakat yüzleşmemiz gereken toplumsal bir gerçek bu durum. Ev işleri, yemek yapmak ve çocuk bakımı büyük oranda biz kadınlara zimmetlenmiş durumda maalesef. Çalışan kadın olmak durumunda hem evin kirlenme periyodu uzun oluyor hem de çalışan kadın ev temizliğini yapması için bir temizlik yardımcısı çağırıyor. Kaldı ki evin dağınık ya da herhangi bir yerinin pis olması durumunu çok da kafasına takmıyor. Misafir mi geldi, ne yapsın sonuçta o çalışan bir kadın. Mazur görülebiliyor. Genellikle ay sonunu nasıl getireceğini bilemeyen, zaten aldığı üç kuruşu temizlik yaptırmak için vermek istemeyen bir kesim de var. Sonuçta Türkiye, İstanbul gibi büyük şehirlerden ibaret değil, ayrıca tüm çalışan kadınlar asgari ücretin üstünde bir maaşla çalışmıyor. Hem çalışan kadın olup hem de ev işleri kadına ait ise o zaman kadın yoruluyor, Yaşam enerjisi elinden alınmış gibi geziyor. Çocuklarını ya da eşini ihmal edebiliyor.

ev-temizligi

Ev kadını cephesinde durum biraz daha farklı oluyor. Ayıplanabiliyor, mahalle baskısına maruz kalabiliyor, açığı aranabiliyor, hatta komşu cemiyetlerinde dedikodusu bile yapılabiliyor. Çünkü başka ne işi var deniyor. Bu yüzden kadınlar arasında bir ev temizliği yarışıdır yaşanıyor. Erkekler ise kadınları çoğu zaman pek anlayamıyor. Toplum gerçekleri böyleyken kendimizi parçalarcasına temizlik yapıyoruz. Herkesin temizlik yöntemi farklıdır. Temizlik için kullandığı malzeme farklıdır. Bu konuda anlam veremediğim birkaç temizlik yöntemi var. Halıları kaldırıp balkondan silkelemek. Evlerimizde bir yastığı bile çekebilecek kadar güçlü elektrik süpürgeleri varken bu makinelere güvenmeyip balkondan halıları silkele, evinde istemediğin pislikleri başka camı penceresi açık evlere yolla. Haftada bir tamam ama her gün eğilip elinde sıktığın bezle yerleri silmek. O ellere, o dizlere yazık değil mi? Ev temizliğinin sonu yoktur diye düşünüyorum. Ne kadar kafaya takarsan o kadar temizlenecek yer çıkar. Evi dip köşe süpürdün, eğilip yerleri sildin, tozları aldın, lavabo ve banyoları temizledin tamamdır.

Ayda bir mutfak dolapları, kapılar, duvarlar, koltuklar temizlenirse yeterlidir. Şurada temizleyip arkanı dön, döndüğün taraf hemen pislenmeye başlıyor. Camları takıntı haline getirmek de anlamsız. Ayda üç kereye kadar normal ama fazlası gerçekten abartı olmaktadır. Bir de çocuklarını böyle büyütenler var ki hiç doğru değil aslında. Çocuk bir çubuk kraker yese olmaz çocuğum koş elini yıka güzelce kurula yavrum. O çubuk kraker yere düşse onu yeme evladım. Serdiğim örtünün dışına çıkma evladım şeklindeki yönlendirmelerle takıntılı çocuklar yetişiyor. Sonra okula başladığında arkadaşlarına uyum sağlayamayan, en ufak mikropla karşılaşsa hemen hasta olan çocuklar mutsuz oluyor. Ne başkaları ne der diye ev temizliği için kendini heba etmek doğrudur, ne de ev temizliği yapmaktan kaçınmak doğrudur. Hayatımız boyunca yaptığımız her şey dozunda olursa konforlu ve mutlu bir hayat yaşarız. Ev temizliği yapmak araç olmaktan çıkıp amaç olmamalıdır. Böylece yaşam kalitemizi daha fazla yükseltiriz. Çocuklarımızla daha fazla ilgilenebilir, ailemize ve dostlarımıza daha fazla vakit ayırır, belki bir hobimiz ile ilgilenmeye, spora, kitap okumaya başlarız.

Author

Share

Önceki İçerikHızlı Saç Uzatma
Sonraki İçerikDeğişik İsimler