Eteklerin Kombini

Author

Categories

Share

Eteklerin Kombini

 

Etek, bayanların en çok giydiği kıyafet parçalarından biridir. Eteklerle hem yazlık hem de kışlık kombinler yapılmaktadır. Etekler birçok kıyafetle tamamlanabilir. Bluzlarla, kazaklarla,salaş üstlerle, ceketlerle kısacası hemen hemen her parça ile kombinlenebilen giysilerden biridir. Ancak etek giymek isteyen hanımlar, etekle nasıl doğru bir kombin yapacaklarını iyi bilmelidir. Kişi öncelikle vücudunu iyi tanımalıdır. Kısa ve uzun boylu hanımlar vücut tiplerine hangi model eteklerin uygun olacağını bilmeli ve bu yönde etek tercihleri yapmalıdırlar. Zira yanlış etek seçimi de kişiyi olduğundan daha kısa veya daha killolu gösterebilir. Bu nedenle eteklerin kombini önemli bir konudur. Maksi eteklerin kombini son yıllarda bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Uzun boylu kadınlar daha da uzun görünmemek ve zerafetini bozmamak adına yatay çizgilere sahip, iki renkle tasarlanmış maksi etekler giymeyi tercih etmelidir. Böyle bir maksi eteği düz taban babet, kısa ceket veya bolerolarla tamamlamak kişiyi daha kısa gösterecektir. Böyle bir kombin de uzun boylular için ideal bir kombin olacaktır.

Kısa boylu kadınlar ise maksi etekler giyerken kombinlerine de daha da dikkat etmelidir. Aksi halde bu etekleri yanlış kombinlemek kısa oylu bayanları olduklarından daha da kısa gösterecektir. Mesela maksi bir eteği dar üstler veya V yaka üstler ile kombinleyebilirler. Ayrıca böyle bir kombini topuklu ayakkabılar ile kombinlemek kişiyi olduğundan daha uzun gösterecektir. Kısa boylu kadınlar çok fırfırlı ve baskılı maksi etekler tercih etmemelidir. Kilolu bayanlar, uzun etekleri spor ceket ve spor ayakkabılarla kombinlememelidir. Bu onların daha da iri bir şekilde gözükmesine sebep olacaktır. Fazla kilosu olan bayanlar pileli etekler de tercih etmemelidir. Bunun yerine daha düz inen düz kesim etekler giymek onları daha güzel bir görünüme kavuşturacaktır. Bunların dışında kilolular, kabarık ve kalın kumaşlı maksi eteker de giymemelidir. Çok zayıf olanlar ise pileli, kabarık, kalın maksi etekler giyebilirler. Hem böyle etekler onların vücut hatlarını daha ortaya çıkaracaktır. Beli ince olan kadınlar yüksek bele sahip maksi etekler tercih edebilirler. Böyle bir eteğe kemer takarak da kombinlerini hareketlendirebilirler.

Ofis gibi ciddi bir iş ortamında çalışan bayanlar, maksi etek giymek istiyorlarsa böyle bir eteği düz bir bluz veya gömlek ile kombinleyebilirler. Bunun üzerine şık bir blazer ceket giymek de kişiyi çok şık ve zarif bir görünüme kavuşturacaktır. Günlük giyimde maksi etek kullanılmak isteniyorsa böyle bir etek ince askılı bir bluzla tamamlanabilir. Bu kombine yazlık bir ceket de eklenebilir. Bu tarz bir kombin hem topuklu ayakkabılarla hem de spor ayakkabılarla giyilebilir. Kişinin boyu uzunsa spor ayakkabı, kısa ise topuklu ayakkabı seçimi iyi olacaktır. Bu şekilde günlük şık bir kombin elde edilebilir.

Maksi etekle yapılan kombini farklılaştırmak isteyen bayanlar, böyle bir eteği süet botlarla giyebilirler. Ya da deri ceket ve deri botlarla da tamamlayabilirler. Daha cool ve sert bir tarz yakalamak isteyenler böyle bir kombin oluşturabilirler. Soğuk bir havada maksi etekle bir kombin yaratmak isteyenler bu eteğin üstüne polar veya kürk bir ceket giyip botlarla tamamlayabilirler. Veya ceket yerine maksi etek örgü hırkalarla da kombinlenebilir. Maksi eteklerin blazer ceketlerle ve uzun hırkalarla giyilmesi genelde pek tercih edilmemesi gereken durumlardır. Ancak yine de bunlarla da doğru bir kombin yaparak şık olmak mümkündür. Maksi etek giyen hanımlar bunun üzerine dar üstler de giyebilirler. Düz çizgilerle tasarlanmış dar bir maksi etek giyen kişi, böyle bir eteği dar ve bol üstlerle giyebilirler.

Farklılık yaratmak isteyenler monoton baskılarla tasarlanmış maksi etekleri, monoton baskılı üstlerle tamamlayabilirler. Maksi eteklerle aksesuar kullanımı da çok önemlidir. Maksi etek giyen hanımlar aksesuar olarak püsküllü botlar, geniş şapkalar, büyük yüzük ve bilezikler kullanabilirler. Kalem etekler, etek modelleri arasında en şık ve zarif duran modellerdir. Kalem etek giymek isteyen bayanlar, bu eteklerin kombini için öncelikle eteğin hemen diz altında veya diz mesafesinde bitmesine dikkat etmelidir. Kalem etek herkese uygun olan modeller değildir. Bacak boyu kısa olan bayanlar, kalem etek giymekten kaçınmalıdır. Kalem eteklerle çok şık kombinler yapılabilir. Kalem etekler, gömleklerle çok güzel kombin oluşturabilir. Bu tarz bir kombinde gömlekler eteğin içine sokulmalıdır. Böyle bir kombini topuklu ayakkabılarla tamamlamak, kişiyi oldukça şık ve zarif bir görünüme kavuşturacaktır.

İnce bele sahip olan hanımlar kalem etek giydiklerinde kemer kullanarak, kombinlerini hareketlendirebilirler. Kalem etekler stiletto ayakkabılarla çok şık bir ikili olmaktadır. Mini etek giymeyi seven hanımlar bu tarz etek giydiklerinde hemen hemen her türlü ayakkabıyı tercih edebilirler. Gündüz mini etek giydiklerinde bunu spor ayakkabı veya babetlerle tamamlayarak kombinlerini günlük tarza uyarlayabilirler. Mini eteği gece bir davette giyecek olan hanımlar bu etekleri topuklu ayakkabılarla giyebilirler. Mini eteklerin kombini yapılırken büyük çantalar kullanılmamalıdır. Mini etek giyen hanımlar, daha çok küçük ve orta boy çantalar takmalıdırlar.

Author

Share