Eski Oyunlar | Hanımların Dünyası

loading...

Eski Oyunlar

Eski Oyunlar

Eski Oyunlar

 

Büyüklerinde bizler gibi küçükken oynadıkları oyunlar olmuştur. Bizde sizlere bu yazımızda büyüklerin küçükken oynadığı eski oyunlar neler olduğunu yazacağız. Eskiden oynanan oyunların hepsini sizler için tek, tek yazıp nasıl oynandığını anlatacağız. Birincisi topaç çevirme oyunudur. Büyüklerden kime sorarsanız topaç çevirme oyununu bilir. Topacı iple dolarlar. Sonra da ipi tutup yere fırlatılır. Çok eğlenceli ve çok da zevkli bir oyundur. Topaç çevirme oyununda en çok çeviren oyunu kazanan kişi oluyormuş. Topaçın ne olduğunu anlatalım. Topacın ucu sivri olmakta ve ağaçtan yapılmaktadır. Annelerin, babaların ve dedelerin bu topaç oyununu bilirler.

Eski oyunlardan ikincisi misket oyunudur. Misket oyunu iki kişi ile oynanmaktadır. Oynanışı da şu şekildedir. On beş adet bilyeler yan yana koyulacak şekilde dizilmektedir. Sonra da iki oyuncu tek, tek misket ile bilyeleri vurmaya çalışır. Bilyeleri en çok vuran kişi oyunu kazanır. Üçüncü oyun ise çelik ve çomak oyunudur. Çelik ve çomak oyunu bahçede ya da açık bir alanda oynanmaktadır. Elli santimlik bir sopa alınır. İki grup bulunur. İki gruba da bu sopadan verilir. Sopa ile yerdeki çeliğe hızla B takımına vurulur. B takımı ise A takımına vurulur. B takımı ise A takımının çeliğini yakalarsa B takımı oyun kazanır. İşte çelik ve çomak oyunu bu şekilde eski zamanlarda oynanmıştır.

Eski oyunlar hakkında bilgi almak isterseniz ve eski oyunların neler olduğunu bilmiyorsanız bu sayfadan her şeyi öğrenebilirsiniz. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Diğer bir oyunun adı da üç taş oyunudur. Üç taş oyunu da iki kişi ile oynanmaktadır. İki kişi tek, tek şekillerin üzerine atmaktadır. Bu oyundaki amaç nedir biliyor musunuz. Taşların üçünü de bir araya getirmektir. Gelelim eski oyunlardan en çok oynanan oyuna ve buna bezirgan başı denir. Bezirgan başında iki kişi ele başı seçilmektedir. Seçilen iki kişiler kenarda bekler. Ele başılar el, ele tutuşarak köprü oluştururlar. Diğerleri köprüyü bozmadan tekerleme söylerler. Aç bezirgan başı, ne verirsin bize yadigar ola gibi.

Eski oyunlar olarak eski zamanlarda geçen körebe ile de çok oynanırdı. Özellikle babalarımız bu oyunu çok iyi bilirler. Gazoz kapakları mahallede oynanır ve oynanması da çok eğlenceli olmaktadır. Babalarımız çocukken bir çok gazoz kapakları toplarlar ve naylon poşeti içerisinde de biriktirmelisiniz. Gazoz kapağı biriktirmesi de çok keyif verici oluyormuş. En çok bilinen eski oyunlardan biri de körebedir. Körebe oyunu günümüzde hala oynanmaktadır. Körebe bir çok kişi ile oynanır. Körebe on kişi ile de oynanır. Bu kişinin gözü bağlanır ve diğerlerini yakalamaya başlar. Kim yakalanırsa o ebe olur ve onun gözü bağlanır.

Saklambaç oyunu da eskide oynanan ve en çok bilinen oyundur. Hala da saklambaç oyunu yeni nesiller bile oynar. Saklambaç sokakta varsa evinizin bahçesinde ve okul bahçesinde oynanır. Okul denilen okulda oynanan oyunlardan biri de sek, sek oyunudur. İp atlama ve istop oyunu da çok keyif verici oyunlardandır. İp atlama ip ile oynanır. İki kişi iplerin ucunu tutar ve en az üç kişi de ipin üzerinden atlar. İstop oyunu ise en az üç kişi ile oynanır.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb