Esila İsminin Anlamı | Hanımların Dünyası

loading...

Esila İsminin Anlamı

Esila İsminin Anlamı

Esila İsminin Anlamı

Çocuklara kız olsun erkek olsun güzel isim koymanın önemi büyüktür. Çünkü çocuklar bu isimleriyle yaşayacaklar ve ömürleri boyunca da yanlarında taşıyacaklardır. Bu nedenle ismin modern, kullanışlı ve bir o kadar da asil olması beklenmektedir. Eski çağlarda daha çok tarihi ve dini metinlerde tercih edilirken, zamanla geleneksellikten uzaklaşılarak modern isimlere yönelim olmuştur. Ancak son yıllarda bu durumda da farklılık yapılmış olup geleneksel isimler yerine kurandan daha önce isim olarak kullanılmamış olan yeni kelimelerin tercih edilmesi durumu artmıştır. Bu grup isimlerden birisi de Esila’dır. Esila ismi kız ismi olup Kuran’da yer almakta ve Arapça kökenli isimler grubundadır. İsmin anlamı ve detaylı analizini yazımızda bulabilirsiniz.

ESİLA’NIN ANLAMI Esila kelimesinin Kuran’da geçtiğini daha önce söylemiştik. Bu kelime geçtiği ayetlerde bir vakit belirtmektedir. Bu vakitte de secde etmenin ne kadar güzel ve yararlı olduğundan bahsedilmektedir. Buna göre Esila öğle ve ikindi namazını birlikte kapsayan bir zaman dilimidir. Sözü edilen ayete de bakılarak isim analiz edildiğinde kültürel zenginlik, zihinsel güç, savaşçı ruh ve erdemli bir yapı özellikleri ortaya çıkmaktadır. Esila bu manada oldukça geniş etkilere sahip bir isimdir. Bu nedenle taşıması da ağırdır. Ağır başlı bu isme uygun kız çocuklarına koyulması bu anlamda çok daha doğru olmaktadır. Özetleyecek olursak anlam olarak Esila ismi akşam vakti anlamına gelebileceği gibi temiz kız anlamında da kullanılmaktadır.

esila-isminin-anlami

ESİLA İSMİNİN NUMEROLOJİK ANALİZİ İsimlerin anlamı dışında bir çocuğa koyulmasının uygun olup olmadığını belirlemek için harflerin karşılığına gelen sayılarla numerolojik analiz yapılmaktadır. Bu analize göre de ismi taşıyacak kişinin karakterleri belirlenmiş olmaktadır. Esila isminin numerolojik analizine geçmeden önce, analizin harflerin alfabedeki sırasına denk gelen rakamların yazılarak toplanmasından elde edilen sayının analizi şeklinde yapıldığını belirtmemiz gerekmektedir. Buna göre E=6, S=22, İ=12, L=15, A=1 değerlerinin toplamı 56’ya karşılık gelmektedir. Bu ismi kullanacak kişilerin kader sayısıdır. 56 kader sayısına karşılık gelen karakter güler yüzlü, hayalperest, sorumluluk sahibi, yardımsever ve kendine güveni olan kişilerdir. Bu nedenle saydığımız karakter özelliklerine sahip olması için çocuklara Esila isminin anlamı,koyulması önerilebilmektedir.

ESİLA İSMİNİN HARF ANALİZİ İsimleri analiz etmenin bir diğer yolu da harf analizi yapmaktır. Bu analizde de numerolojik analizdeki gibi harflerin taşıdıkları anlamlar çıkarılarak ismin verileceği çocuktaki karakterin analizine dayanmaktadır. Harf analizi sonucunda ortaya çıkan kişilik özelliklerini taşıması istendiğinde ya da kişinin bu özellikleri taşıma ihtimalinin olduğu düşünüldüğünde ismi koymaya karar verilmektedir. Bu kısa açıklamanın ardından asıl konumuz olan Esila isminin harf analizini de sizlere sunalım. E= Çevresindekileri çok düşünen, düşündüğü gibi de çevresine karşı kayıtsız kalamayıp duyarlı davranan anlamına gelmektedir. S= S harfi duygusal olmakla birlikte bunu içinde yaşayan kişileri işaret etmektedir. Kişiler duygularını içinde yaşarlar. Kesinlikle dışa vuramazlar. Ancak bu içlerine kapanık oldukları anlamına gelmez. İ= İnatçı anlamına gelen bir harftir. Buradaki inatçılık sadece karakter anlamında değil, aynı zamanda hayatın zorluklarına karşı da mücadeleci olma konusunda çift anlam taşımaktadır. L= Gizemli kişilerin isimlerinde bulunan harftir. Bu ismi taşıyan kişiler etraflarında gizemli tavırlarıyla merak uyandırırlar. A= Zeki sayılabilecek kadar algıları yüksek kişilerin isimlerinde bulunan bir harftir. Sonuç olarak ESİLA isminin anlamı,harf analizi sonucunda etrafındaki olaylara karşı duyarlı, duygusal, inatçı, gizemli ve zeki kelimeleri ilk akla gelen kelimelerdir. Çocuğuna bu ismi koymak isteyenlerin analizleri incelemeleri ve ona dayanarak ismi kız çocuklarına koymaları önerilmektedir.

ESİLA İSMİ ÇOCUKLARA VERİLEBİLECEK BİR İSİM Mİ? İsimlerin çocuklara verilmeden önce iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü ömür boyu taşınacak olan bu isim hem güzel isim olmalı hem de çocuğun sosyal çevresinde başını öne eğecek bir ifadeye sahip olmaması önemlidir. Bu anlamda Esila ismi çocuklara verilebilecek bir isim mi değerlendirmek gerekmektedir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, hem isim analizleri hem de ismin anlamı göz önüne alındığında çocuğa Esila ismi verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Diğer yandan ismin dini açıdan uygun olup olmadığı da kesinlikle değerlendirilmelidir. Çünkü dini yaşam biçiminden vazgeçmek istemeyenler çocuklarına koyacakları ismin caiz olup olmadığını mutlaka merak edecektir. İsim dini açıdan da incelendiğinde isim olarak verilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Kuran’da geçen bir kelime olan Esila isminin anlamı güzel  bir isimdir. Bu nedenle de caiz olmaması için hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Bilindiği gibi İslami yaşam biçiminde çocuğa verilecek isim çok büyük önem taşımaktadır. Peygamber Efendimiz çocuğunuza güzel isim bulun buyurmuştur. Anlamlarına ve telaffuzuna bakıldığında bu nedenle Esila kötü değil, hatta güzel sayılabilecek bir isimdir. Diğer yandan, Kuran’da geçen bir kelime olduğundan inançlı yaşamı benimseyenler için de uygundur. Kızlarınıza koyulabilecek güzel isimler içinde yer almaktadır. Kullanımı giderek artan bu isim hakkında şu anda net istatistikler bulunmamaktadır. Türkiye’de bu isimde kaç kişi olduğu bilinmemekle birlikte, elbette ki en çok kullanılan 2500 isim içinde de henüz yer almamaktadır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb