Ertesi Gün Hapı | Hanımların Dünyası

loading...

Ertesi Gün Hapı

Ertesi Gün Hapı

Ertesi Gün Hapı

Ertesi gün hapı, korunmasız gerçekleşen cinsel birliktelik sonrası kullanılabilen ve hamile kalmanızı önlemeyi amaçlayan bir yöntemlerdendir. Bununla beraber elbette hamileliği 0 önlemek gibi bir garantisi yoktur. Hapı, cinsel birleşmeden sonra ne kadar erken alabilirseniz etkisi o kadar fazla olur. En fazla etki edebileceği zaman aralığı ilk 12 saat olmakla beraber, ertesi gün hapı cinsel birleşme sonrası 72 saat içerisinde alınabilir. Ertesi Gün Hapı Nasıl Etkiler? Hamilelik cinsel birleşmeden hemen sonra gerçekleşmemektedir. Bu sebeple cinsel birleşme gerçekleştikten sonra da hamileliği önlemek mümkün oluyor. Spermin yumurta ile birleşmesi seksten sonra yaklaşık 6 gün içerisinde gerçekleşir. Ertesi gün hapının işlevi de yumurtalıkların yumurta üretmesini önlemek ile yumurtanın rahme tutunmasına engel oluşturmak için rahmin yapısını değişkenlik gösterir. Fakat unutulmamalıdır ki eğer hamilelik gerçekleştiyse ertesi gün hapının hiçbir etkisi olmaz.

Ertesi Gün Hapı Ne Sıklıkta Kullanılır? Ertesi gün hapını kaç kez alabileceğinizle ilgili bir limit olmamasıyla birlikte bu yöntemi acil durumlarda kullanabileceğinizi ve ya bu yöntemin düzenli bir korunma yöntemi olmadığını bilmeniz gerekir. Ayrıca ertesi gün hapını yılda birkaç kez kullanmanız durumunda adet döngünüzde de düzensizlikler oluşur. Eğer ki, korunma yöntemiyle sürekli olarak ertesi gün hapını kullanıyorsanız bir doktora görünmenizde ve diğer korunma yöntemleri hakkında bilgi almanızda fayda olacaktır. Unutmamanız gereken bir diğer önemli noktada ise, ertesi gün hapının cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklara karşı hiçbir koruma sağlamaz. Ertesi Gün Hapını Kullandıktan Sonra Ne Yapılması Gerekir? Ertesi gün hapını kullandıktan sonra diğer güvenilir korunma yöntemlerini kullanmaya devam edilmelidir. Kullanmış olduğunuz ertesi gün hapı sizi gelecekteki korunmasız cinsel birleşmelere karşı korumaz. Eğer ki, doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ve bir gün almayı atladıysanız kullanmaya devam edin ve ilaç atlanması durumunda yapılması gerekenleri belirten talimatları uygulayınız. Ertesi gün hapını kullanmanızdan itibaren 3 hafta içerisinde adet görmezseniz doktora görünmelisiniz. Çünkü böyle bir durumda hamile olabilmeniz de ihtimaller arasındadır.

Kimler Ertesi Gün Hapını Kullanmaz?

• Korunmasız cinsel ilişkiden sonra 72 saatten fazla süre geçtiyse ertesi gün hapı koruma sağlamaz.

• Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ertesi gün hapını kullanmamanız gerekiyor.

• Yüksek kan basıncı, diyabet ile ağır karaciğer rahatsızlığı gibi problemleriniz varsa, kalp problemi yaşadıysanız, göğüs kanserine yakalandıysanız, felç geçirdiyseniz, hormonal ilaç kullanmanızda sakınca bulunuyorsa ve başka ilaçlar kullanıyorsanız, ertesi gün hapını kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekiyor. Ertesi Gün Hapı Kullanmanın Zararı Var Mı? Ertesi gün hapını yıl içerisinde birkaç kez kullanılması durumunda adet döngüsü bozmaktadır. Ayrıca ertesi gün hapının koruması çok yüksek olmadığı için gebe kalma ihtimali de olur.

Ertesi Gün Hapı Resimleri

 

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb