Erken Gebelik Belirtileri | Hanımların Dünyası

loading...

Erken Gebelik Belirtileri

Erken Gebelik Belirtileri

Erken Gebelik Belirtileri

 

Erken gebelik belirtileri nelerdir? Bu konuda bayanların daha önce hamile kalan bayanların tecrübelerinden veya tıbbi açıdan elde dilen bilgiler ışığında bilgi sahibi olması mümkündür. Öncelikle hamilelik belirtileri olarak ilk akla gelen adet döneminin gecikmesi gelmektedir. Fakat bu gecikme çoğu zaman değişik nedenlerle ortaya çıkabildiğinden gerçek belirtileri ortaya çıkarmamaktadır. Hormon dengesizliği ve psikolojik birçok faktör adet gecikmesine neden olabilmektedir. Aslında en belirgin erken gebelik belirtisi kanama olarak bilinmelidir. Çünkü yumurtaların gerçekten döllenip hamilelik dönemine geçiş yaptığı sırada yumurtalık duvarında çatlama meydana getirmesi sonucu küçükte olsa bir vajinal kanama ortaya çıkmaktadır. Bunu hisseden bayanlar erken gebelik belirtilerinden en sağlıklı olanının farkına varabileceklerdir. Bunun dışında erken gebelik belirtileri değişik şekillerde kendini hissettirmektedir.

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Adet döneminin gecikmesi erken gebelik belirtisi olarak bilinmesine rağmen doğru bir sonuç olmayabilir. Çünkü gebe kalan bazı bayanlar bünyesel farklılıktan dolayı adet görmeye devam ettiği görülebilmektedir. Bu gecikmeler stres veya diğer çevresel faktörlerin etkisi ile ortaya çıkabilecektir. Hatta gebeliğin üzerine adet görme her kadında görülmesine rağmen bu tür bir olaya adet görme değil yumurta çatlaması olmaktadır. Göğüslerin Şişmesi ve His Artması Hamile kalan bayanlarda en belirgin erken gebelik belirtileri içinde göğüs şişmesi ve his artması sayılabilmektedir. Özellikle göğüslerin normalinden büyük bir hal alması ve meme uçlarında siyah halkanın büyümesi bu yönde olumlu belirtilerden olmaktadır. Aynı zamanda his olayının artışı ufak dokunuşları daha büyük bir darbe şeklinde hissetmesine neden olacaktır.

Aşerme Olayının Ortaya Çıkması Erken gebelik belirtileri içinde en çok bilinen yöntemlerden birisi de aşerme olarak bilinmektedir. Hiç sevilmeyen yiyeceklere karşı aşırı ilgi odağı oluşması hatta mevsim meyvesi ve sebzesi olmayan ürünlerin iştah kabartması bu tür bir erken gebelik belirtisi olmaktadır. Hormon Salgısı Sonucu Aşırı Yorgunluk Hamile kalan bayanların ilk belirtilerinden olan yorgunluk ve uyku hali hormon salgısından kaynaklanmaktadır. Rahimde ortaya çıkan yeni bir üyenin vücut metabolizmasında değişime neden olmaktadır. Böylelikle progesteron hormonu salgısı ortaya çıkarak hamile kadınların aşırı yorgun ve halsiz bir vücut yapısı ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Tuvalete Daha Sık Gitme İhtiyacı Normal zamanınızdan daha sık tuvalete gitme ihtiyacı hissediyorsanız erken gebelik belirtileri kapsamında bir tanesini yakalamışsınız demektir. Ayrıca idrar rengi koyu sarı bir renk almış ise hamilelik belirtileri ortaya çıkıyor demektir.

Kusma ve Ani Mide Bulantısı Hissetme Erken gebelik belirtilerinin başında geliyor denilse yanlış bir ifade olmaz. Çünkü normal zamanda aniden midesi bulanan veya kusmaya başlayan her bayana aynı soru sorulu. ‘’yoksa hamile misin?’’ İşte bu nedenle hamileliğin ilk başlangıç aşamasında ani mide krampları hissedilmesi ve boş öğürmeler erken gebelik belirtileri içinde en başta yer almaktadır. Bunun yanında hormonal dengesizliğin ortaya çıkması ile sindirim sisteminde dengesizlikler ortaya çıkar. Bu nedenle sıklıkla rastlanan kabızlık erken gebelik belirtisi olabilmektedir. Bunun yanında midede yanma hissi özellikle yatış pozisyonunda hissedilmesi erken gebelik belirtileri içinde yer almaktadır. Ani Baş dönmesi ve Zamansız Bayılmalar Gebeliğin ilk başlarında dolaşım sistemindeki değişimlerin başında kan damarlarının genişlemesi gelmektedir.

Bu tür bir değişim sonucu tansiyon düşmesine neden olacağından ani baş dönmesi ve bayılmaya neden olabilecektir. Bu tür bir belirti genellikle zayıf bünyeye sahip olan anne adaylarında görülmektedir. Bu tür bir olayla karşılaşıldığında özellikle düzenli cinsel ilişkiye girip girmediğinizi ve en son birleşimi düşünmelisiniz. Eğer bu tür bir belirtiyi erken gebelik belirtileri içinde sayabilmesin için. Erken gebelik belirtileri olarak sayılabilecek hususlardan bir diğeri ise bayanlarda ani ruh hali değişimleri olmaktadır. Bir anda olumsuz tepkilerin ortaya çıkması kızılmaması gereken durumlarda sert tepkiler verilmesi gibi. Aynı zamanda bu tepkilerin duygusal olarak hissedilmesi ile ağlama olayının ortaya çıkması erken gebelik belirtileri olabilmektedir. Vücut ısısındaki ani değişimler erken gebelik belirtileri kapsamında yer alan hususlardandır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb