Erken Doğum Nedir Ve Neden Görülür | Hanımların Dünyası

loading...

Erken Doğum Nedir Ve Neden Görülür

Erken Doğum Nedir Ve Neden Görülür

Erken Doğum Nedir Ve Neden Görülür

 

Doğumun kırkıncı haftada oluşum göstermektedir. Fakat doğum otuz altı hafta ve öncesinde gerçekleşirse buna erken doğum adı verilir. Zamanın da doğmayan bebeklere ise prematüre bebek denir. Ülkemizde hamile bayanların yüzde sekizi erken doğum gerçekleştirmektedir. Erken doğumların bazıları tehlikeli olabiliyor. Bunu sakın unutmayınız. Hamilelik süresince de çeşitli riskler meydana gelmektedir. Ayrıca bazı özel durumlarda erken doğuma sebebiyet verebiliyor. Şimdi de sizlere erken doğum sebeplerinden söz edelim. Birinci idrar yollarında aşırı enfeksiyon varsa, plasenta ile ilgili bazı durumlar oluştuğu zaman, amniyos suyunun çok fazla varsa, hamile bayan çok gebelik yaşamışsa, karın bölgesine darbe aldıysa ve son olarak da travmatik olaylar yaşandığı zaman erken doğum sansıcı oluşmaktadır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz.

Erken doğum nedir ve neden görülür diye merak edenler için bu yazıyı yazmış olduk. Sizlere bu yazımız çok bilgilendirecektir. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Şimdi ise erken doğum riskini arttıran nedenleri de yazalım. Alkol ve sigara kullanımında hamile bayanın otuz beş ve üstü olması anne adaylarında kansızlık olması gebe bayanın aşırı zayıf olması ve strestli durumlar yaşıyorsa anne adaylarının erken doğum riskini malesef arttırmaktadır. Gelelim erken doğum belirtileri de yazalım. Doğum zamanı gelmeden önce anne adaylarının rahimlerinde kasılmalar baş gösteriyorsa erken doğum tehdit gösterebilir. Bunu sakın unutmayınız. Anne adayları zaten bu belirtileri hemen anlayabilir. Yalnız her anne adayları erken doğum ne olduğunu ve erken doğum belirtilerini bilmeleri gerekmektedir. Erken doğum yapan bayanlar normal doğum gibi yaşar. Normal doğumda rahim kasılmaları olduğu gibi erken doğumda da rahim kasılmaları yapılmaktadır. Erken doğumun olabilmesi için rahim ağzının açılması gerekir. Kasılmalar olduğu zaman anne adayları ağrı çekebilir. Ama bazı anneler ağrı yaşamayabilir.

Erken doğum adet sancısı gibi olmaktadır. Adet sancısı gibi kramplar yaşanır. Erken doğum da pozisyon değişebilir. Bu yüzden de anne adayları bel ağrısı da yaşayabilir. Erken doğum sırasında vajinadan akıntılar çoğalabilir. Bu akıntılar ya sulu olur ya da kanlı olarak gelmektedir. Eğer yoğun olursa ishal de beraberinde gelmektedir. Ayrıca da bağırsaklar da kramplar da olabilir. Ama merak etmeyin doktor tarafından kontrol altına alınmaktadır. Bilmeniz gereken em önemli bir bilgilerden bir tanesi de bazı gebe bayanlar tüm belirtilerini yaşar ancak rahimde kasılmaları hissetmezse mutlaka doktora gitmelidirler. Rahim kasılmaları nasıl anlaşılır diye sorarsanız şu şekilde anlaşılır. Avunuzu karnınıza dokundurun. Rahimde toplanma oluyorsa bu kasılma belirti olmaktadır. Bazı bayanlar ağrı duymaz. Ama doktor tarafından mutlaka kasılmaların süresinin sıklığı kontrol edilmesi gerekmektedir. Erken doğum tehdidinin önlenmesi için yapılacakları da sizlere söyleyelim. Anne adayları hamileleri boyunca her ay düzenli doktora gitmelidirler.

Özellikle hamile bayanlarda kansızlık ve idrar yolu enfeksiyonu varsa bunlar kontrol altına alınmalıdır. Aynı zamanda da sık aralıklarla ve doktor kontrollerinin yapılması da çok önemlidir. Erken doğum nedir ve neden görülür diye merak edenleri bu siteyi incelemelerini öneriyorum. Erken doğum daha çok on sekiz yaş altı bayanlarda ve otuz beş yaş üstü bayanlarda görülür. Yani özellikle bu belirttiğimiz yaşlarda daha çok tehdit göstermektedir. Bebekler neden erken doğdukları konusunda pek neden bulunmamaktadır. Risk altında olan diğer kişilerde çok çalışan bayanlarda görülmektedir. Ayrıca ikiz bebek bekleyen hamile bayanlarda özellikle rahim ağzının uzunluğunun incelenmesi lazımdır. Erken doğum riskini tüm hamile bayanların bilmesi şarttır. Erken doğum ile doğan bebeklerin bazıları yaşama tutunur ve bazıları da yaşama tutunamayabiliyor. Erken doğan bebeklerin hepsi belirli bir zaman küvesde durmaları gerekiyor. Çünkü doktorlar tarafından bebekler sık, sık hastanede izlenmelidir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb