Ergenliğe Giren Bir Çocuğa Nasıl Davranmalı | Hanımların Dünyası

loading...

Ergenliğe Giren Bir Çocuğa Nasıl Davranmalı

Ergenliğe Giren Bir Çocuğa Nasıl Davranmalı

Ergenliğe Giren Bir Çocuğa Nasıl Davranmalı

 

 

Çocuklar büyüme çağlarının belli dönemlerinde ergenliğe girmektedirler. Ergenlik yaşı her çocukta farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra ergenliğin ortaya çıkarmış olduğu sonuçlar da farklılık göstermektedir. Yaşanan farklılıkların nedenleri çocukların aile ortamı, arkadaş çevresi, büyüdüğü çevre ve içerisinde bulunduğu ruh halidir. Ergenliğe giren bir çocuğa nasıl davranmalı? Yaşanan sonuçlara göre seçilen terapi yöntemi de farklılık göstermektedir. Bu yazımızda sizlere konusu hakkında bilgiler sunacağız. Çocuğunuza iyi bir hayat vermek sizlerin elindedir Ergenlik döneminde yaşanılan sorunlara doğru bir şekilde müdahale edilmediği takdirde, çocuğun geleceği de etkilenmiş olur. Sizler de çocuğunuzun gelecekte başarılı, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürmesini istiyor iseniz ergen terapisi eğitimi almış uzman bir kişiden yardım alarak bu isteğinizi yerine getirmiş olursunuz. Ayrıca uzman kişi bu süreç içerisinde sizlere de nasıl davranmanız gerektiği konusunda bilinçlendirme yapacaktır.

Ergenlik döneminde yaşanan sorunlar nasıl halledilir? Uzmanlar ergen terapisi eğitimi ile ilgili sahip oldukları bilgileri çocuğunuzun sorunlarını çözmek için en iyi şekilde değerlendirmektedir. Terapinin esas amacı çocuğunuza bir güven ortamı oluşturmaktır. Oluşturulan güven ortamı çevresinde sohbet havasında geçen terapi sayesinde çocuğunuzun sorunları gün yüzüne çıkmış olacaktır. Terapistlerin genellikle ergenlere doğrudan sorular yöneltmek yerine onların vermiş oldukları cevaplardan ve konuşma şekillerinden yola çıkarak bir terapi gerçekleştirmektedirler. İlk seansa genellikle anne ve babalar da katılmaktadır. Bu sayede aile içerisinde nasıl davranılması gerektiği konusunda hem ergen hem de ebeveynler bilinçlenmiş olacaktır. Sizler de çocuğunuzun sorunlarını bir arkadaş gibi çözebilirsiniz.

Çocuklar belli bir yaş döneminde ergenlik içerisine girerler. Bu dönem her çocuk için farklılık göstermektedir. Yaşadığı çevreyle, ailesiyle ilişkisine ve okuldaki arkadaşlık ilişkilerine göre çocukların bu döneme girmesi ve bu dönemden çıkması farklılık göstermektedir. Bu süreç içerisinde ebeveynlerin çocuklarına arkadaş gibi yaklaşarak onları anlamaya çalışmaları gerekmektedir. Çocuklar ergenlik döneminde ailelerini karşılarında değil yanlarında görmelidirler. Ergenliğe giren bir çocuğa nasıl davranmalı? Konusu oldukça önemlidir. Ergenliğin boyutları her çocukta farklılık göstermektedir. Kimi çocuklar içine kapanık, utangaç, suçlu ve savunmacı davranabilirken kimileri de girişken, konuşkan ve iletişime açık davranabilir. Her ne olursa olsun anne ve babalar bu dönemde çocukları ile empati kurmalı ve onları karşılarına almamalıdırlar. Sorunlar kimi zaman uzman yardımı gerektirebilmektedir. Aileler bir uzmana danışmadan önce ergen terapisi hakkında araştırma yapmalı ve bilgi sahibi olmalıdırlar.

Çocuklarınıza yardımcı olun Uzmanlar ergen terapisi hakkında aileler oldukça büyük bir şekilde yardımcı olmaktadırlar. Anne ve babalara nasıl davranmaları gerektiği konusunda yol gösterici olan uzmanlar çocuklara da bir arkadaş havasında yaklaşmaktadırlar. Tedavilerin asıl amacı ergenin içerisinde bulunduğu psikolojik durumu anlamaya çalışmak ve onun düşündüğü şekilde düşünmeye çalışmaktır. Ergenlere sorulan sorularda uzmanlar genellikle doğrudan sorularını yöneltmezler. Bu tarz durumlarda çocuklar kendilerini tehdit ve baskı altında hissedebilirler. Bu yüzden verilen cevaplardan ve konuşma tarzlarından yola çıkılarak uzmanlar ergenleri anlamaya çalışır ve onlara yardımcı olurlar. Günümüzde birçok aile ergenliğe giren çocuklarına nasıl davranacağını bilmemektedir. Her ne kadar geçmiş zamanlara kıyasla aileler çocuklarını daha bilinçli bir şekilde yetiştirmeye başlamış olsa da ergenlik konusunda yetersiz kalmaktadırlar.

Anne ve babalara yardımcı olmak için ergen terapisi eğitimi hakkında uzmanlaşan kişiler çocuklarınızın ergenlik sürecinde hem sizlerin hem de onların yanında olmaya geliyor. Ergenliğe giren bir çocuğa nasıl davranmalı? Konusunda dikkat edilmeli. Ergenlik döneminde uzman yardımı Ergenlik dönemi kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir durumdur. Kimi çocuklarda oldukça erken yaşlarda görülen ergenlik, çocukların yetiştirilme tarzlarına, okul ortamlarına ve çevresinde bulunan insanlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Anne ve babalar bu süreç de çocuklarına destek olmalıdırlar. Aksi takdirde ergenlik dönemi daha sancılı ve yoğun bir şekilde geçebilir. Sizler de anne ve baba olarak çocuklarınıza en doğru şekilde yardımcı olmak istiyor iseniz uzman yardımı almaktan çekinmeyiniz.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb