Epidural Normal Doğum Önemli İpuçları | Hanımların Dünyası

loading...

Epidural Normal Doğum Önemli İpuçları

Epidural Normal Doğum Önemli İpuçları

Epidural Normal Doğum Önemli İpuçları

epidural-normal-dogum-ipuclari

Peridural ya da epidral anestezi, sezaryen ya da normal doğum sırasında kullanılarak doğum sırasında hissedilen ağrıyı ortadan kaldıran bir anestezi yöntemidir. Epidural normal doğum önemli ipuçları,anestezinin üç farklı uygulama şekli vardır. Saf epidural anestezi uygulanırken anestezik madde epidural aralık olarak bilinen omuriliğin dış zarına uygulanır. Saf epidural anestezi hem sezaryen hem de normal doğumda uygulanabilir. Spinal anestezide ise anestezik madde omurilik sıvısının olduğu bölgeye enjekte edilir. Spinal anestezide uygulanan madde normal doğumda kasılması gereken kasları da uyuşturduğundan bu yöntemle anestezi yalnızca sezaryen doğumda uygulanır. Üçüncü anestezi yöntemi kombine anestezi olarak da bilinen epidural spinal anestezidir.

epidural-normal-dogum-ipucu

Bu yöntemde hem omurilik sıvısının bulunduğu bölüme hem de epidural aralığa anestezik madde enjekte edilir. Ikınmada kullanılması gereken kasları uyuşturduğundan bu yöntem de yine yalnızca sezaryen doğumlarda kullanılır. Anne adayı yatarken ya da otururken bel bölgesi doktor tarafında elle kontrol edilerek iğnenin yapılacağı bölge saptanır daha sonra epidural iğnesinin yaratacağı acıyı azaltması için bu bölgeye epiduralden önce bir anestezik iğne uygulanır. Bu iğneden sonra epidural iğne yapılır. Epidural normal doğum önemli ipuçları,anestezide iğnenin etki etmesi için yaklaşık olarak yarım saat beklenirken kombine ve spinal anestezi iğnesi etkisini yapıldığı an gösterir. Enjeksiyon tek doz yapılabileceği gibi genelde bölgeye yerleştirilen küçük bir kateter yardımı ile anestezik madde değişik dozlarda verilmeye devam edilir.

epidural-normal-dogum-ipucu

Bu ilaçların belli aralıklarla verilmesi için otomatik olarak kullanılan enjeksiyon pompaları olduğu gibi kimi durumlarda doktor verilecek ilacın dozuna ve ilacın verilme sıklığına kendisi karar vermek isteyebilir. Vücudumuzda ağrının hissedilebilmesi için ağrının hissedildiği bölgeden önce omuriliğe daha sonra omurilikten beyne ağrı sinyali gönderilir. Epidural normal doğum önemli ipuçları,anestezi uygulandığında, doğum yapılması için gerekli kasılmaların ya da bebeğin doğum kanalında hareket etmesinin oluşturduğu ağrı sinyali omuriliğe iletilir. Ancak omuriliğe uygulanan anestezi sebebiyle uyuşan sinir lifleri bu ağrı sinyalini beyne iletemez. Böylece ağrı hissinin oluşmasına engel olunmuş olur.

epidural-normal-dogum-onemli-ipuclari

Epidural anestezinin doğru dozlarda uygulanması anne adayının bacaklarının uyuşmasına sebep olmazken spinal ya da kombine anestezide ise anne adayı belirli bir süre bacak bölgesindeki kaslarını da kullanamaz. Epidural anestezide özellikle anne adayının hamilelik boyunca çok kilo aldığı durumlarda anestezinin başarısız olduğu görülebilir. Bu durumda eğer sezaryen doğum yapılacaksa genel anesteziye ya da normal doğumda farklı bir anestezi yöntemine başvurulabilir.

epidural-normal-dogum-onemli-ipuclari

Epidural anestezide tansiyon düşmesi ya da mide bulantısının oluşması olağan sorunlardandır. Anne adaylarının epidural anestezi ile ilgili en büyük şüpheleri anestezinin bebeğe herhangi bir zarar verip vermeyeceğidir. Epidural anestezide kullanılan maddelerin kana karışma oranı çok azdır. Kana karışma durumunda da bebeğe ulaşana kadar parçalanır ve bebeğe herhangi bir etkisi olmaz. Yine de epiduralle yapılan doğumlardan sonra bebek en az otuz dakika boyunca kardiyotokografi denen aletle izlenir.

epidural-normal-dogum-onemli-ipucu

Epidural Normal Doğum Önemli İpuçları Resimleri

epidural-normal-dogum-onemli-ipucunormal-dogumnormal-dogumepidural-normal-dogum-ipuclariepidural-normal-dogum-bilgileriepidural-normal-dogum-bilgilerepidural-normal-dogum-bilgilerepidural-normal-dogum

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb