Epidural Normal Doğum Hakkında Bilinmeyenler | Hanımların Dünyası

loading...

Epidural Normal Doğum Hakkında Bilinmeyenler

Epidural Normal Doğum Hakkında Bilinmeyenler

Epidural Normal Doğum Hakkında Bilinmeyenler!

 

Doğum ağrısı kendine has özellikleri olan çok yönlü bir ağrıdır ve oldukça çok şiddetli bir ağrıdır. Pek çok kadın için yaşadıkları en şiddetli ağrılardandır. Doğum sancısı annenin gereksiz yere acı çekmesine , fizyolojik stres oluşturmasına ve annenin yorgun düşmesine neden oluyor. Çünkü epidural ‘ağrısız doğum’, ‘prenses doğum’ adıyla bilinen yöntem bu teknik doğum eyleminde veya sezaryan operasyonunda ağrı hissini ortadan kaldırmak için kullanılan özel bir bölgesel anestezi yöntemi haline geldi. Genel anesteziden farkı anne adayının işlem esnasında uyanık olması ve etrafında olup bitenleri tümüyle algılar.

Normal doğum için en çok tercih edilen, en etkili, en güvenli ve en sık kullanılan yöntem Epidural ‘ağrısız doğum’ şeklidir. Epidural anestezi çok ince bir kateter yardımıyla belden epidural saha adı verilen bölgeye girilmesi ile buraya lokal anestezik maddeler verilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Anne adayı baskıyı, dokunmayı hisseder ve hatta kalkıp yürüyebilir ama ağrıyı hissetmemektedir. Hasta güvenliği için ameliyathane ortamında uygulanıyor. Öncelikle anestezi doktoru anne adayına yapacağı işlemi kısaca anlatmakta ve varsa sorularını cevaplandırırlar. Epidural Normal Doğum Hakkında Bilinmeyenler! Noktalar bulunuyor gelin inceleyelim.

AĞRISIZ DOĞUMUN AVANTAJLARI NELER?

• Epidural anestezi ağrısız normal doğum için mükemmel bir yöntem olduğunu belirtelim.

• Etkin bir biçimde doğum ağrılarının giderilmesini sağlıyor, uygun dozda ve zamanda uygulandığında doğumu hızlandırmaktadır.

• Uygulamadan sonra yürünebilir.

• Epidural analjezi sizi sersemletmez, hasta hissettirmez ve özellikle bağırsak hareketlerini durdurmaz gaz çıkarımını engellemiyor.

• Psikolojik rahatlama ve kas spazmını çözmesiyle normal doğum şansınızı artırıyor.

• Doğum sonrası yorgun, bitkin olmadığınız için bebeğinizi çok daha çabuk kucağınıza alıp hemen besleme imkanına sahipsiniz.

• Tecrübeli uzmanların yapmış olduğu epidural sonrası baş ağrısı çok nadirdir yaklaşık 1 civarı olur.

• Doğum kesisi (epizyotomi) açılan durumlarda epizyotominin açılması ile tamiri esnasında duyulan ağrıyı gidermede oldukça etkili tekniktir.

• Sezeryan gerektiğinde takılan kataterden verilen ilaç dozu artırılarak genel anestezi verilmeden uyanık bir şekilde sezeryan yapılır.

AĞRISIZ DOĞUM KİMLERE UYGULANMIYOR? Epidural Normal Doğum Hakkında Bilinmeyenler! Arasında yer alan bir diğer durum ise bu tekniğin kimlere uygulanamayacağıdır. Bu anestezi şekli aktif kanaması, sıvı kaybı, aşırı kanama ve ya diğer nedenlere bağlı tansiyonu düşük olan, kullanılacak anestezi maddelerine allerjisi olan, iğnenin batırılacağı bölgede enfeksiyonu, nörolojik hastalık şüphesi olan, Pıhtılaşmayı önleyici tedavi alanlarda, yanığı, Kafa içi basıncı artmış olan (Beyintümörü ve ya kanaması vb) hastalıklarda, Trombosit sayısı 100.000 altında olan anne adaylarında Akli dengesi bozuk olan veya uygulamayı reddeden anne adaylarında uygulanmamaktadır.

AĞRISIZ DOĞUM NE ZAMAN UYGULANMALI? Rahim kasılmaları düzenli hale geldikten sonra rahim ağzı yaklaşık olarak 60-70 inceleyerek açıklığı 4 cm’e ulaşınca yani sancılar anneyi ciddi olarak rahatsız etmeğe başlayınca uygulanmaktadır. Daha önce uygulanması, kasılmaları etkileyip doğumu geciktirmektedir. Geç kalındığı zaman ise hem anne gereksiz ağrı çekmiş olur hem de ağrılar daha sık geleceğinden anne adayı işlem süresince hareketsiz kalamaz ve epidural uygulanması zorlu olabilir. Epidural Normal Doğum Hakkında Bilinmeyenler! yazımızda bir anne adayının konu hakkındaki sahip olması gerekecek her türlü bilgiyi sizlere aktardık.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb