Türk Malı Engelli Yürüme Robotu RMC Robot

Author

Categories

Share

Felçlilerin Mobilizasyonu Sağlayan Yeni Buluş: Tek RMC Robot (Türk Patentli)

Yürüme engeli olan hastalar için tamamen Türk malı Türk üretimi olan Yürüme Robot’u üretildi bu robot ile yürüyebiliyor yere eğilebiliyorsunuz…


 

Tek RMC kollarını kullanabilen yürüme engelli bir insanın, dışarıdan yardım almaya gerek duymadan, tamamen kendi başına kısa bir sürede giyebileceği, ayağa kalkabileceği ve gezebileceği bir cihazdır. Kullanıcılarının ev, ofis ve alışveriş merkezi gibi iç mekanlardaki günlük işlerini tek başlarına yapabilmesine yardımcı olur. Tek RMC uzun yıllardır kullanılan tekerlekli sandalyelere alternatif değildir, aksine her açıdan farklı ve tamamen yeni bir bakış açısıdır.

  

Arkadan Binilme
Tekerlekli sandalyelerin temel sorunlarından biri önden binilmesidir. Bu önemli bir sorundur, çünkü, bir insan nerede oturuyor olursa olsun, (örneğin bir koltuk,yatak, tuvalet ya da sandalyede) her zaman vücudunun ön tarafı boşta ve arka tarafı doludur. Bu yüzden omurilk felçli insanların, oturdukları bir yatak ya da koltuktan tekerlekli sandalyeye geçebilmeleri için, vücutlarını kolları ile kaldırarak kendilerini geçecekleri diğer sandalyeye atmaları gerekir. İşte bu atma hareketi özellikle daha ileri yaştakiler ve kilolu felçliler için zor ve tehlikeli, üstelik dışarıdan yardım almadan yapılması genellikle mümkün olmayan bir harekettir. Öte yandan Tek RMC’ye önden binildiği için, oturur durumdaki kullanıcı Tek RMC’yi rahatlıkla kendisine doğru çekerek cihaza binebilir. Bu sayede Tek RMC’ye binme ve inme çok daha kontrollü ve dengeli bir şekilde yapılmış olur.

Ayağa Kaldırma ve Sağlık
Omurilik felçli insanlar, her gün, ortalama bir saat kadar ayakta durma egzersizi yapmalıdırlar. Bu egzersiz, vücut sağlıklarının korunması açısından hayati önem taşır. Mevcut ayağa kaldıran cihazlar ya çok yavaştır; ya da kulanıcıların fazla enerji harcamalarını ve başkalarından destek almalarını gerektirir. Tek RMC ile kullanıcılar sabah yataktan kalktıkları andan itibaren, başka hiç kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan cihaza tek başlarına biner, ve tek başlarına ayağa kalkarlar. Günlük işlerini ayakta ve rahatça yaparken, hayati önem taşıyan günlük egzersislerini de fazlasıyla yapmış olurlar.

Doğru Duruş Pozisyonu
Ayakta hareket edebilen, ayağa kaldıran tekerlekli sandalye ve benzeri motorlu cihazlar,genellikle kullanıcılarını tam dik olarak ayağa kaldıramazlar. Uzun bacak yürüme cihazı benzeri yürümeye yardımcı aparatlar ise ancak walker ya da bastonlar yardımı ile kullanılabilir. Kullanıcı, dengesini elleri ile tutunduğu bu dayanaklar sayesinde sağlamaya çalışır. Tek RMC ise kullanıcısını, tam dik olarak ayakta tutar ve ellerin boşta kalmasını sağlar. Her yere ulaşabilmesine olanak sağlayan duruşu ve serbest kalan elleri sayesinde kullanıcılar yemek pişirmek, bulaşık yıkamak, ütü yapmak gibi birçok gündelik işi kendileri için düzenlenmemiş mekanlarda rahatlıkla yapabilirler. Tepsi taşımak gibi iki el de dolu iken hareket etmeyi gerektiren işleri ise Tek RMC’nin uzaktan kumandasını kullanarak zahmetsizce yaparlar. Ayrıca günlük yaşamlarında diğer insanlarla aynı göz hizasında olmanın keyfine varabilirler.

Boyutlar
Tek RMC, halihazırda dünyadaki en küçük boyutlara sahip tekerlekli ayakta taşıma cihazıdır. Cihaz yalnızca 36 cm genişliğinde ve 62 cm uzunluğundadır. Sahip olduğu bu boyutları ile, zeminde küçük bir tekerlekli sandalyenin bile 1/3’ü kadar alan kaplar. Bu sayede kullanıcılar ortalama 60 cm genişliğe sahip olan tekerlekli sandalyeler ile sığamadıkları birçok dar yerden rahatlıkla geçebilir. Ev ve ofislerinde,diğer cihazlar ile ulaşamadıkları yerlere rahatlıkla ulaşabilirler. Küçük boyutlarına rağmen Tek RMC son derece dengeli bir cihazdır. Kullanıcıları denge noktalarından kavradığı için denge bozulmasına yol açabilecek yanlış kullanımlara ve istemsiz hareketlere her koşulda engel olur.

Author

Share