Ender Saraç, Çocuklar için Okul Beslenme Programı

Author

Categories

Share

Ünlü beslenme ve diyet uzmanı Ender Saraç, okula başlayacak çocuklar için annelere ideal bir okul beslenme programı hazırladı. Oldukça sağlıklı bilgiler için beslenme çantası programını içeriğimiz’de inceleyebilirsiniz.

Haftanın 5 günü için her gün farklı ve ideal beslenme çantası yiyecek programı.

-Pazartesi
Ara öğün için 1 adet muz.
İçinde veya yanında bolca yeşillik içeren, bol kaşarlı bir tost ile içecek olarak ayran. Yemek sonrası yemesi için 4-5 adet kuru incir.

-Salı
Ara öğün için, 1 avuç fındık, 1 portakal.
Evde hazırlayıp pişirdiğiniz 4 adet köfte. Yanına 2 dilim ekmek ile birlikte haşlanmış sebzeler, sebzelerin üzerine zeytinyağı ve 2 avuç kuru üzüm.

– Çarşamba
Ara öğün olarak, 1 adet elma ve 1 adet mandalina.
Çantaya koymak için 2 adet lop yumurta, 2 dilim tam ekmek, tatlı biber ve yeşillik.

-Perşembe
Ara öğün olarak, 2 dilim tercihen ev yapımı fındık, meyve ve tarçın içeren sağlıklı kek.
Çantaya koymak için ise ton balığı ve tam tahıllı ekmek ile hazırlanmış bolca yeşillikli çeyrek sandviç. Yemek sonrası için 7-8 adet kuru kayısı.

-Cuma
Ara öğün ‘de tüketmek için, 1 avuç fındık ve 4-5 adet ceviz içi.
Çantaya ise 1 adet tavuk but, 2 dilim ekmek, bol yeşillik ve içecek olarak ayran. Yemek sonrası için 1 adet portakal.

Not: Hafta sonu ise 5 gün boyunca okulda kuru gıda yemek zorunda kalan çocuklara bol bol sulu çorbalar, zeytinyağlı yemekler, bakliyat, taze balık, taze meyve suları yedirmelisiniz.

ZİHİN AÇAN GIDALAR
Zeytin ve zeytinyağı, soya fasulyesi, hurma, balık, tahıllı yiyecekler, ceviz, karabiber, zencefil, taze meyve suları, pekmez, keten tohumu, taze mevsim sebzeleri, doğal şekerler, az miktarda çikolata.

ZİHNİ YORAN GIDALAR
Fazla kolesterollü gıdalar, aşırı kırmızı et tüketimi, ağır yağlı ve  fazla mayalı gıda ile beyaz un, beyaz şeker, sürekli tüketilen asitli içecekler, aşırı tatlı ve çikolata.

Çocuklar için Okul Çantası Beslenme Programı

Author

Share