En Yeni Bebek İsimleri | Hanımların Dünyası

loading...

En Yeni Bebek İsimleri

En Yeni Bebek İsimleri

En Yeni Bebek İsimleri

 

En yeni bebek isimleri olarak günümüzde eskilerden çok uzak yeni isimler ortaya çıkarılmaktadır. Anlam bakımından incelendiğinde farklı yapıda ortaya çıkmalarının yanında bazen eskilerle uyuşma konusunda sıkıntılar yaşanabilmekledir. Günümüzde çocuklara verilen isimler tamamen değişen dünyadan etkilenerek verilen isimler olmaktadır. Artık büyüklerin isimlerini vermek suretiyle ailenin devamını sağlama düşüncesi çoğu bölgede terk edilmiş durumdadır. Bu anlayışın ortaya çıkması ile en yeni bebek isimleri günün gerekleri gibi ortaya çıkmış durumdadır. Eski zamanlara bakıldığında tamamen inanışlara bağlı hakkında en iyi düşüncelerin hakim olduğu isimler kullanılırken günümüzde çağın gerekleri olarak yeni isimler türetilmektedir. Bu kullanılan isimler zaman içinde normal karşılanır olacağı için yadırganmadan bebeklerin adı olarak verilmekte ve gelişim süreçlerinde gururlar taşımaları sağlanmaktadır. En yeni bebek isimleri harf sıralamasına göre incelendiğinde köklü isimlerin tamamen kullanımdan kaldırılmış izlenimi ortaya çıktığı görülmektedir. Daha yakın zamanda Ali isminin yoğun olduğu görülürken günümüzde bunun yerini daha değişik isimler almış durumdadır. Bu isimlerden harf sıralamasına göre örnekler vererek ne anlam taşıdıklarına bakacak olursak;

Acun: bu ismin günümüzde sosyal medya veya diğer medya kanalları aracılığı ile gündemde olan bir isim olması ve bu ismi taşıyan kişinin başarıları göz önünde bulundurularak sıklıkla kullanılır olmuştur. Anlam bakımından incelendiğinde sonsuz evrende yer alan tüm uzay varlıkları olarak tanımlanmaktadır. Bu isimi bebeklerine verenleri sonsuz başarılar sahibi olması dilenerek verildiği görülmektedir. En yeni bebek isimleri olarak verilen isimler incelendiğinde bir başka gerçekte ortaya çıkmaktadır. Bunun tarihi derinliklerden gelen isimlerin bebekler veriliyor olmasıdır. Tarihi isimlerin veya yer isimlerinin bebeklere verilerek ileriki hayatlarında aynı başarı Örneklerini görmek hedeflenmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalara da tarihi yerlerin isimleri verilere geçmişin günümüze taşınması da hedeflenmektedir. Çünkü ecdadımızın göstermiş olduğu başarılar tabi ki imrenilen ve gıptayla bakılan başarı örnekleri olmaktadır. Akay: bu ismin kullanıldığı kişi olarak beklentilerde o yönde olmaktadır. İsim anlamı olarak incelendiğinde parlaklığı ay bilgi geceyi aydınlatan karanlıklarda kendine yol bulan bir özellik taşıması düşünülerek verilen bir isim olmaktadır. Akman: günümüzde birçok sıkıntının yaşandığı dünya üzerinde lekesiz bir yaşamın içinde yer alması umut edilerek en yeni bebek isimleri olarak bebeklere verilmektedir. Alatan: güneşin doğuş anına yakın olan ama güneşin kendini göstermediği an olarak nitelendirilirken her yeni günün başarılarının başlangıcı olması dilenerek verirken en yeni bebek isimleri arasında yer almaktadır. Alaz: etrafına ışık saçan yana tüm nesneleri içine alan bir isim olarak bebeklere verilmektedir. Alkım: gökkuşağı olarak renkli yaşamların olması hedeflenerek en yeni bebek isimleri arasında yer almaktadır. Alpkan: geçmiş yıllarda askerleri temsil eden isimlerden olan bu isim bebeklere verilirken ileriki yaşamlarında yiğit özelliği taşıyan kişilik olarak düşünülerek verilmiş bir isimdir.

Bunun yanında en yeni bebek isimleri olarak; Alpkan, Altıner, Aran, Aras, arat, arca, arda, Aktunç gibi isimler en yeni bebek isimleri arasında yerini almaktadır. Diğer harflerde olan en yeni bebek isimleri barcın, Baran alp, barın, barış, barkın, Baransel, Batıhan, Batu, batur, Başhan, batura, Baybars, Baybora, bedir, baysan, bedir, Bekir, Tektürk, Bener, Beran, Berdan, Baykan, baysan, baysal, berke, Berhan, berk, Berkol, Berkan, Berkay, Berkant, Berker, Berkan, berkin, Berkman, barksan, Berkant, Bertan, bilge, bilge alp, Bircan, Birant, Birkan, Birol, Bolat, boğaçhan, bora, boradan, boran, buğra, Buğrahan, bulut, Burak, Burkay, büke olarak B harfinden en yeni beblk isimleri olarak günümüzde yeni doğan çocuklara isimler verilmektedir. Harf sıralamasına göre en yeni bebek isimleri arasında yer alan C harfinde yer alanlar; alp, can, Canberk, Caner, Cankat, Cankut, Canpolat, Cantekin, coşku olarak güncel bebek isimleri kategorisinde yer almaktadır. en yeni bebek isimleri arasında yer alan bu isimlere bakıldığında geçmişte kullanılan bir çok ismin artık bu isimler arsında yer almadığı görülmektedir. Bundan dolayı zamanın değişime uğrattığı sadece isim karmaşası değil aynı zamanda anlam farklılıklarda ortaya çıkmaktadır. En yeni bebek isimleri kategorisinde yer alan isimlere dikkat edilerek anlamları ele alındığında çok yalın kelimelerden oluştuğu görülmektedir. Bu nedenle önceden bir Mehmet isminin değişik kavramlar harflerle veya isimle pekte yakından uzaktan ilgisi olmayan anlamlar ortaya çıkarken günümüzde kullanılan en yeni bebek isimleri olarak kelimenin içinde anlamının saklı olduğu görülmektedir.

En yeni bebek isimleri olarak D harfinde yer alanlar; Demir, dalan, Demiralp, Demiray, Demircan, Demirkan, deren, deniz, derin, devrim, dikmen, Dinç alp, dirlik, doğa olarak karşımıza çıkmaktadır. Birde en yeni bebek isimleri olarak eskiden olduğu gibi özellikle kız bebeklere doğanın en güzel varlıkları çiçeklerin isimleri verilerek güzellik simgeleyen isimler verilmektedir. En yeni bebek isimleri olarak verilen Ediz, efe, egemen, Efkan, ekin, emre, engin, Eralp, Ertuğ, Erdinç, ergin, Erez, erdin, Erdağ, Eriz, Ersan, Ertan, erten, Ertürk, Erman, erke, erk, esen, evre, evrim, ezgi gibi isimler en sık rastlanan en yeni bebek isimleri olmaktadır. en yeni bebek isimleri listesi nereden bulunur? Bebek isimleri listesi nereden alınır? Bebek isimleri neye göre verilir? Güncel bebek isimleri listesi var mı? Bebek isimleri yabancı olur mu? Bebek isimlerinin nereden bulurum? İnternetten bebek isimleri bulma nereden yapılır? En yeni bebek isimleri nerde? Bebeklere ismi konurken ezanı kim okur? Bebeklere isim verilirken neden ezan okunur? Bebek isimlerini kim koyar? Bebeklere isim verilirken ezan hangi kulağına okunur? Babalar isim için ezan okur mu? Ezan okumak için ne yapmalı? Gibi sorular cevap bulması için biraz araştırma yapmak faydalı olacaktır. En yeni bebek isimleri kategorisinde fatih, ferdi, Furkan, Fırat, Ferhan gibi isimlerde yer almaktadır. bu kategoride F harfi ile nitelendirilen isimler aslında en yeni sayılabilecek isimler olmamaktadır. Çünkü yıllardır kullanılan isimler halka tazeliğini korumaktadır.

En yeni bebek isimleri olarak nitelendirilen isimler aslında yarının çocuklarının ve yetişkinlerinin isimleri olmaktadır. bu nedenle isimleri verirken arkadaş ortamında olumsuz izlenim ve anlam taşımayacak isimlerin olmasına özen gösterilmelidir. G harfi ile başlayan en yeni bebek isimleri olarak; Gediz, Giray, Gencer, giray, Gökalp, girgin, Gökay, Gökhan, gökmen, gök sagun gibi isimlere karşılaşıldığında görülüyor ki eski zamanda yaşayan insanların ve toplulukların isimlerde yer almaktadır. Gökle ilgili isimlere bakıldığında eski yaşamış olan toplulukların kullandığı isimlerin ağırlıkta olduğu görülmektedir. Hakan, Hassoy, Hıncal, Ilgaz, ışın, Işıner, ışıtan, ilk ut, imren, inal, kağan, kaya, karan, kayı, kaya Türk, Kayıhan, Lâçin, Lemi, levent, Lami, malkoç, Meriç, Meriç tan, mert, mutlu, Mete, nart, Nayman, Noyan, nur kut gibi isimlerin hep kahramanlıktan yana isimler olduğu görülmektedir. En yeni bebek isimleri, olarak verilen Olcay, olçum, ongun, onu ray, öncel, önel, över, övgü, pekinler, Polatkan, Polatkan, raci, raşin, Ruşen, sağcan, Sanberk, şimşek, şölen, Şensoy, talas, talaz, Talay, Tamar, tam erk, Utkan, uzer, uzay, Uygur, Ural, Utkan, Vural, vurgun, yağız alp, yalım, zorlu zahit, zahir gibi isimlerin en yeni bebek isimleri olarak yeni doğan bebeklere verildiği yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkarılmaktadır. Günümüzde bu şekilde kullanılan en yeni bebek isimleri gün geçtikçe iki isim olarak gündemde yerini almaktadır. Çocukların çağrılmalarında zorluk yaratmayacak şekilde verilen bu isimleri genellikle anlam bakımından da kolay çözümlenebilen türde oldukları görülmektedir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb