En Kolay Börek Tava Böreği Tarifi | Hanımların Dünyası

loading...

En Kolay Börek Tava Böreği Tarifi

En Kolay Börek Tava Böreği Tarifi

Merhaba takipçilerimiz bugün size Tava Böreği nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz. İkram etmeden önce tabak da küçük süslemeler yapmanızı tavsiye ederiz. Özellikle yapım aşamasında malzemeleri eksik yada fazla koymanız sizler için bir hüsran olabilir.

Malzemeler:

– 3 yufka
– 2 yumurta
– 1 ufak çay bardağı yoğurt
– 1 ufak çay bardağı süt
– Yarım ufak çay bardağı sıvı yağ (Ben zeytinyağı kullanıyorum.)

İçine koymak için:

– 2-3 parmak kalınlığında kesilmiş beyaz peynir kalıbı (200 gram)
– Maydanoz, dereotu, pul biber, karabiber vs.

Böreğin harcı için, yumurtaları, sütü, yoğurdu ve sıvı yağı bir kaba koyup iyice çırpın. Büyük boy tavanızın tabanını hafifçe yağlayın. Bir yufkayı, kenarları dışarıdan taşacak şekilde tavaya serin. Tabii kenarları dışarı çok fazla sarkacaktır, üçer parmak sarkıncaya kadar, yufkayı yırtarak küçültün. Bir fırça yardımıyla, her tarafına harçtan sürün. Yırttığınız parçalar ile böreğin tabanını kaplayın. Dikkat edeceğiniz nokta, yufkaların her tarafını harç ile iyice ıslatmanız. Ardından, ikinci yufkayı ortadan ikiye koparın. Eliniz büyüklüğünde iri iri parçalar koparın, tavaya serin. (Her serdiğinizin üzerini bol bol harçla ıslatın, söylemeye gerek yok.) Ardından, iç harcını yayın. Harcın üstüne, kalan yufka parçalarını parça parça serip, harçla ıslatmaya devam edin. Anlatınca karışık göründüğüne bakmayın, 3 yufkanın 1.5 tanesini iç harcın altına, 1.5 tanesini de iç harcın üstüne sereceksiniz. En sonunda, tavanın dışına sarkan yufkalarla böreğin üzerini kapatın. Kalan harcı da üzerine dökün. Tavanın kapağını kapatıp, buzdolabına koyun, o gece kalsın.

İkram etmeden 1 saat kadar önce, ocağın en küçük gözüne koyun. Yavaş yavaş pişince, daha bir güzel oluyor; tecrübeyle sabit. Yarım saat kadar sonra, tahta bir spatula ile ucundan kaldırıp altına bakın. Eğer kızarmış gibiyse, arkasını çevirmeniz gerek. Ters çevirirken de, isterseniz kapağını kullanabilirsiniz; isterseniz de büyükçe bir tabak. (Böreği tavadan tabağa kaydırın. Ardından da tavaya ters tarafını koyun.)

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb