En İyi Halı Marka ve Modelleri

Author

Categories

Share

En İyi Halı Marka ve Modelleri

 

En iyi halı marka ve modelleri nelerdir? Hangi halı modelleri daha kullanışlıdır? Hangi halı markaları daha kalitelidir? Salon için nasıl bir halı seçmeliyim gibi sorular herkesin merak ettiği sorulardır. Birçok farklı halı markası, farklı özellikteki halı modelleri ve birbirinden güzel desenlerin, tasarımların yer alması insanların da kafasının karışmasına neden olabiliyor. Halı seçimi daha çok kişisel olarak yapılsa da malzeme kalitesi, seçilen markanın güvenilirliği, seçtiğiniz modelin kullanacağınız oda için uygun olması, temizliği gibi birçok etken de sizin için kalite standartlarını belirleyen özellikler olacaktır. Bu nedenle halı seçmeden önce önceliklerinizi, bütçenizi, kullanım alanını düşünerek uygun bir ürün tercih etmenizde yarar var. Kullanım şekli ve beklentileri farklı olduğunda sizin için en iyi halı marka ve modelleri değişkenlik gösterir. Bazı modeller sadece salon için uygun olurken bazı modeller içerdiği desenleri ile temizlik açısından size daha rahat imkanlar sağlar.

Bunun yanı sıra elbette kirlenme süresi, bakımı, yıpranma süresi gibi durumlarda beklentilerinize uygun olarak nasıl bir ürün seçmeniz gerektiği konusunda belirleyici unsurlar olacaktır. Son zamanlarda en çok tercih edilen ürünler arasında yer alan leke tutmaz halılar en sık gördüğümüz ve tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Özellikle üzerinde leke barındırmama özelliğine sahip olan bu modeller çocuklu aileler için en sevilen modellerden bir tanesidir. Halıların sahip olduğu farklı özellikler gibi dahip oldukları fiyat aralıkları da farklıdır. Bu nedenle de karışıklık meydana gelebiliyor. Öncelikle seçeceğiniz halının modeline değil özelliklerine bakmanız gerekir. Örneğin halının çok sert olması kullanımı zorlaştırır. Her bastığınızda sizi rahatsız eden bir halı bir süre kullanmak istemeyeceğiniz bir eşya haline gelir. Bunun yanı sıra kullanacağınız alana göre tüy dökme özelliği olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Genelde evin en sık kullanılan bölümleri olan çocuk odaları, mutfak gibi alanlarda tüy dökmeyen halıların tercih edilmesi gerekir.

Daha önceden kaliteli bile olsa yeni olan halılarda yüksek oranda tüy dökme problemi yaşanırdı. Özellikle yün halılarda karşılaşılan bu durum sürekli temizlik yapılmasını gerektirebilirdi. Ancak günümüz şartlarında tüy dökmeyen halılar da bulunduğu için sık kullanılan bir alan için ideal seçim olabilir. Eğer evinizde küçük çocuklar bulunuyorsa tercih edeceğiniz halının buna uygun olması gerekir. Bu anlamda en iyi halı marka ve modelleri seçiminde halının ne kadar güvenli olduğuna da dikkat etmenizde yarar var. Örneğin kolay tutuşabilecek bir halı çocuklu evlerde kaza ihtimaline karşı tercih edilmemelidir. Bunun yanı sıra çok açık ve pastel tonlar ya da çok sade desenli halılarda çocuklu evler için sakıncalı olabilir. Ayrıca bu tür durumlarda halı seçimi yaparken naylon ve plastik gibi malzemeler kullanılarak hazırlanmış halı modellerinden de sakınmak gerekir. Kullanacağınız alana göre halının boyutları da önemlidir. Bazı yerlerde duvardan duvara hoş dursa da bazı alanlar için büyük halılar son derece sakıncalı olabilir. Bu anlamda mutfak halıları, oturma odası halılaları ya da çocuk odası için seçilen halılarda daha küçük ebatlar tercih edilebilir.

Sık kullanılan alanlarda halının ömrü çabuk biteceği için öncelikle dayanıklı malzemeler tercih edilmelidir. Bu anlamda Merinos, Padişah gibi markalar sizin için kullanışlı olabilir. Mutfak gibi halının kirlenme riski yüksek alanlarda seçtiğiniz halının boyutunun da küçük olması bakım ve temizlik işlemlerinden yana rahat etmenizi sağlayacaktır. En iyi halı marka ve modelleri için kullanabileceğiniz isimler bakış açısına göre değişebilir. Sık kullanılan bir alanda kaliteli bir halı tercih ettiğinizde uygun şekilde bakımını yapmanız uzun yıllar halınızı bozulmadan kullanmanızı sağlar. Ancak bu tür alanlar için daha küçük ve ince yapıya sahip olan ekonomik ürünleri de tercih edebilirsiniz. Ancak bu durumda halınızı kısa sürede değiştirmeniz de gerekebilir. Halı seçiminde elbette sizin nasıl bir halı kullanıcısı olduğunuzda önemlidir.

Halı seçiminde elbette halının dokusu da önemli olacaktır. Halı dokusunu akrilik, polyester, yün gibi farklı bölümlere ayırabilirsiniz. Son zamanlarda en sık kullanılan ve ekonomik olması nedeni ile tercih edilen akrilik halılar uzun ömürlü bir yapıya sahiplerdir. Canlı renkler kullanılabilen, yün halı gibi içinde güve ihtimali bulunmayan halılardır. Ancak leke oluşumuna müsait bir yapıdadır. Polyester halılar ise en sık görülen ve en ekonomik olan halı türleridir. Bu malzeme ile hazırlanan halılar genelde sert yapıya sahiptir. Bu nedenle salon, mutfak gibi alanlarda kullanılması sorun oluşturabilir. Lekenin kolay çıkması ve su tutmama özelliği bulunsa da polyester halılar diğerlerine oranla daha dayanıksızdır. Yün halılar en çok kullanılan halı türlerindendir. Ancak temizliğine dikkat edilmesi halinde mite ve bakteri oluşumuna müsaittir. Bunun gibi halının özellikleri nasıl bir model istediğiniz konusunda da yardımcı olacaktır. En iyi halı marka ve modelleri araştırmasında önce beklentilerinizi sonra seçtiğiniz halıyı nasıl kullanacağınızı göz önüne almanızda yarar var.

Author

Share