Diyet En İyi Diyet Programı Örnekleri

En İyi Diyet Programı Örnekleri

-

- Advertisment -

En İyi Diyet Programı Örnekleri

Boy, kilo, kemik yapısı, genler ve daha birçok şey bizim hem sağlığımızı, hem fiziksel görünüşümüzü doğal olarak da sosyal hayatımızı ve öz güvenimizi etkiler. Çok uzun olmak ya da çok kısa olmakla ile ilgili yapılabilecek çok az şey vardır. Çok kısa biri çeşitli boy uzatma egzersizleri ile belirli bir yaşa kadar uzayabileceği kadar uzamayı başarabilir. Bu onun genleri ile de çok ilgilidir. Çok uzun bir insanın ise yapacak bir şeyi yoktur. Boyu ile beraber yaşamayı öğrenmek zorundadır. Kilo ise işin biraz daha değiştirilebilir kısmını oluşturmakta. Her ne kadar çok kilo almaya ve ya hiç kilo almamaya eğilimli genleriniz olsa da, siz yapabileceğiniz egzersizler ve uygulayacağınız bir diyet programı ile bu hoşunuza gitmeyen görünüşünüzü değiştirebilirsiniz.

Bu yazımızda en iyi diyet programı örneklerini size açıklamaya çalışacağız. Diyet Çeşitleri Dediğimiz gibi, kilo alıp vermek, sizin genlerinizden başka sizin ne yaptığınız ve en önemlisi ise ne yediğiniz ve ya ne yemediğiniz ile ilgili bir konudur. Vücut geliştiricilerin hepsinin ne kadar farklı antrenman ve diyet programları olsa da, hepsinin kabul ettiği tek şey, güzel bir bedenin p lik kısmı mutfakta, 0′ luk kısmı ise spor salonunda inşa edilir. İşte bu yüzden kötü genler, zaman darlığı gibi etkenler sizi etkilese de, siz sadece sağlıklı beslenerek yani yararlı şeyler yiyip, zararlı şeylerden uzak durarak da istediğiniz fit vücuda kavuşabilirsiniz. Tabi ki diyet sadece kilo vermek için değildir. Uygulayacağınız farklı diyet programları ile kilo alabilir, vücudunuzdaki yağ oranını azaltabilir, enerjinizi arttırabilir, kas kütlenizi yükseltebilir hatta eğer bir sağlık probleminiz var ise bu problemi diyet yani beslenme alışkanlığı değişikliği ile sağlayabilirsiniz.

Olaya böyle baktığımız zaman en iyi diyet programı diye bir şey olmadığını görüyoruz. Çünkü her bireyin genleri, vücut yapısı ve amaçları çok farklıdır. Kimisinin metabolizması çok hızlıdır ve sürekli yemek yiyordur çok uzundur, kimisi çok kısa fakat metabolizması yavaştır normal bir seviyede yemek yemektedir. Daha verilebilecek çok farklı örnek mevcuttur. Fakat genetiği biraz olsun yok sayıp, vücut tipini de standart olarak kabul ettiğimizde, bazı belirli başlı kurallar vardır. Şimdi bu kurallara ve en iyi diyet programı örneklerine bakalım. En Etkili Diyet Programları Diyetlerde temel kural şudur; yaktığınızdan fazla kalori almanız kilo almanıza, yaktığınızdan az kalori almanız kilo vermenize sebep olur. Bu prensibi temel alan en iyi diyet programı örneklerini kategorilere ayrılmış olarak şöyle sıralayabiliriz: En İyi Ortalama Diyet • Dash Diyeti – Amacı: Hipertansiyon ( yüksek kan basıncı ) azaltmak ve oluşmasını önlemek.

Bu diyette 1600, 2000 ve 2600 kalorilik 3 çeşit bulunmaktadır. 1600 kalorilik diyette günlük: 6 x tahıl, 3 – 4 x sebze, 4 x meyve, 2 – 3 x az yağlı ya da yağsız süt ve süt ürünleri, 3 – 6 x yağsız et ve balık, haftada 3 x kuru yemiş, 2 x katı ve sıvı yağ ve en önemlisi 0 şeker. 2000 kalorilik diyette günlük: 6 – 8 x tahıl, 4 – 5 x sebze, 4 – 5 x meyve, 2 – 3 x az yağlı ve ya yağsız süt ve süt ürünleri, 6 ve ya daha az x yağsız et ve balık, haftada 4 – 5 x kuru yemiş, 2 – 3 x katı ve sıvı yağ, haftada 5 veya daha az x şeker. 2600 kalorilik diyette günlük: 10 – 11 x tahıl, 5 – 6 x sebze, 5 – 6 x meyve, 3 x az yağlı ve ya yağsız süt ve süt ürünleri, 6 x yağsız et ve balık, 1 x kuru yemiş, 3 x katı ve sıvı yağ, 2 veya daha az x şeker.

Tahıllar: Buğday ekmeği, buğday makarnası, bagetler, pirinç, tuzsuz mısır. 1 dilim ve ya bir bardak. Sebzeler: Brokoli, havuç, yeşil fasulye, bezelye, patates, ıspanak, domates. 1 bardak çiğ sebze ve ya yarım bardak sebze suyu

Meyveler: Elma, muz, portakal, greyfurt, ananasa, şeftali, böğürtlen, kayısı. 1 orta meyve, çeyrek bardak kuru meyve, yarım bardak meyve suyu.

Az yağlı ve ya yağsız süt ve süt ürünleri: Yağsız süt, az yağlı peynir, yağsız – az yağlı yoğurt. Bir bardak süt – yoğurt, yarım porsiyon peynir. Yağsız et ve balık: Yağsız et çeşitlerini seçin. Eğer var ise görülen yağları kesip atın. Etleri haşlayıp, fırında pişirebilirsiniz. 1 porsiyon et ürünü ve ya 1 yumurta.

Kuru yemiş: Badem, çekirdek, fındık, fıstık, ceviz. Yarım bardak fındık, 2 yemek kaşığı çekirdek.

Katı ve sıvı yağ: Margarin, Ayçiçek yağı, mısır yağı, az yağlı mayonez. 1 yemek kaşığı margarin, bir yemek kaşığı Ayçiçek yağı, 1 yemek kaşığı mayonez.

Şeker: Çeşitli şekerlemeler, jeller ve toz – küp şeker. 1 yemek kaşığı şeker, 1 bardak limonata.

En İyi Kilo Verme Diyeti • Weight Watchers Diyeti – Amacı: Daha sağlıklı yaşarken kilo vermek. Bu diyette, belirli bir standart bulunmamaktadır. Cinsiyetiniz, yaşınız, boyunuz, kilonuz ve günlük aktivitelerinize göre değişen bir tabloya sahip. Bu tabloyu kurmak için ise bir puan sistemi var.

Bu puan sistemi ise şöyle:

Cinsiyet – Bay: 15 / Bayan: 7 Yaş – 18, 20: 5 / 21, 35: 4 / 36, 50: 3 / 51, 65: 2 / 65 ve üstü: 1 Kilo

– Kilonuzun onluk kısmı: 75 = 7 gibi Boy – 1.60 altı: 1 / 1.60 ve üstü: 2 Aktiviteler

– Masa başı iş: 0 / Ayakta: 2 / Hareket halinde: 4 / Aktif çalışan: 6 Puanları topladıktan sonra ise, aşağıdaki listeye bakarak, tap çıkan sonuca uygun bir liste hazırlamalısınız. Fakat toplam puan ve listenin puanın aynı olmalıdır. Ne eksik, ne de fazla. 1 dilim ekmek: 4 puan 1 dilim siyah ekmek: 1,5 puan 1 tost ekmeği: 1 puan İrmik tatlısı ( 150 gram ) : 4 puan Sütlaç ( 125 gram ) : 2 puan Puding ( 125 gram ) : 3 puan Tiramisu ( 150 gram ) : 8 puan 1 dilim baklava: 7 puan Tereyağı: 1 puan Mayonez: 1 puan Sıvı yağ: 1 puan Alabalık ( 300 gram ) : 6 puan 1 adet midye: 5 puan Ton balığı küçük file: 5,5 puan Köfte ( 100 gram ) : 6 puan 1 dilim sucuk: 1,5 puan Tavuk kanadı ( 120 gram ) : 4 puan Orta yağlı peynir: 3 puan Pastalar: 7 puan Pizza: 7 puan Yumurta: 2 puan Bu puanlara göre kendiniz 3 ana ve 3 ara olmak üzere günlük öğünler hazırlayabilirsiniz.

En İyi Diyet Programı Örnekleri Resimleri

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

Cardi B Deletes Instagram After Social Media Backlash Over Her Historic Grammys Win

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Offset Shares a Video of Cardi B Giving Birth to Baby Kulture

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Jennifer Aniston’s Ex Justin Theroux Wishes Her Happy Birthday on Instagram

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Lady Gaga and Cardi B Meet at the Grammys

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...
- Advertisement -

Vampire Step-Dad – Invitation

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Awkoder – Lovely Eyes

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Must read

- Advertisement -

You might also likeRELATED
Recommended to you