En İyi Diyet Listesi

Author

Categories

Share

En İyi Diyet Listesi

 

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte hanımlar kışın aldıkları fazla kilolardan kurtulmanın püf noktalarını aramaya başlamışlardır. Vücutta biriken yağlardan ve fazla kilolardan kurtulmak ve ideal bir kiloya ulaşmak o kadar da kolay bir şey değildir. Bunun için disiplinli bir şekilde beslenme alışkanlıklarınızı ve günlük spor aktivitelerinin arttırılması şarttır. Tabi bunlarla birlikte ihtiyacınız olan diğer önemli bir faktörde sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için en iyi diyet listesine ulaşmaktır. Pek çok yerde tarifleri verilen ve önerilen diyet listelerinin bazıları ne yazık ki pek etkili olmaz ve sizi daha da zor bir duruma düşürebilir. Bu nedenle vücut yapınıza uygun en iyi diyet listesini seçmeniz hem daha çabuk kilo vermenizi hem de sağlığınızı korumanız açısından çok önemlidir. Kalıcı olarak kilo vermek isteyen kişilerin bilmesi gereken en önemli noktalardan biri uygulanan diyet programında sebat göstermektir. Her pazartesi başlanıp hafta sonu bırakılan diyetlerin maalesef hiçbir etkisi yoktur. Uyguladığınız en iyi diyet listesi dahi olsa başlandıktan kısa bir süre sonra bırakılan diyetler zayıflamanıza yardımcı olmayacağı gibi metabolizmanızı da olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Bu nedenle hangi diyet listesini uygularsanız uygulayın istikrar şarttır.

En İyi Diyet Listesi Örnekleri Nelerdir? Hem sağlıklı hem de kalıcı bir şekilde kilo vermek isteyen kişiler için en iyi diyet listesi örneklerini araştırdık ve en etkili beslenme programlarını bir araya getirdik. Son yıllarda en fazla rağbet gören diyet listeleri arasında ünlü doktorların diyet programları dikkat çekmektedir. Bunlar; Canan Karatay Diyeti, Engin Saraç Diyeti, Dukan Diyeti vb.dir. Fazla kilolarından şikâyetçi olan kişiler, bu diyet programlarından birini düzenli ve tavsiye edildiği şekilde uyguladıklarında çok kısa bir sürede arzu ettikleri görünüme kavuşacaklardır. Şimdi bahsettiğimiz bu diyet programlarının nasıl uygulanacağı hakkında sizlere daha detaylı bilgiler verelim ve en iyi diyet listesi olarak bilinen bu programların içindeki besinlerden bahsedelim. Canan Karatay Diyeti: Karatay Diyeti olarak bilinen ve en iyi diyet listesi olarak çok sık tavsiye edilen bir diyet programıdır. Prof. Dr. Canan Karatay tarafından geliştirilmiş bir diyet programı olan” Karatay Diyeti” aslında bir diyet listesinden çok sağlıklı beslenme programıdır. Ancak ünlü doktorun tavsiyeleri dikkate alındığında kısa süre içinde zayıflamak ve ideal kiloya ulaşmakta mümkün olmaktadır. Karatay Diyetini uygulayan birçok kişi hem sağlıklarına hem de ideal kilolarına kavuştuklarını önemle vurgulamaktadır. Canan Karatay sıra dışı olarak nitelendirilen açıklamalarıyla her zaman gündemde olmuş ve pek çok kesim kendisini eleştiri yağmuruna tutmuştur. Ancak tüm bunlara rağmen Karatay savunduğu tüm değerleri kendisini ilgiyle takip eden kişilere anlatmaya devam etmiştir.

Karatay Diyet Listesi: Karatay hocanın hazırladığı ve en iyi diyet listesi olarak kabul edilen programın uygulanışı şu şekilde olmaktadır.

• 1.Gün: Kahvaltıda, 2 adet yumurta(haşlanmış olacak) şekersiz çay, fındık, fıstık, domates ve beyaz peynir. Öğle yemeğinde, zeytinyağlı fasulye, bir parça haşlanmış tavukgöğsü, yeşil salata ve bir bardak ayran. Ara öğünler zorunlu değildir ancak dileyenler ceviz, fındık vb. kuruyemişleri tüketebilirler. Akşam yemeğinde, ızgara balık, mevsim salatası ve keten tohumu yeterlidir.

• 2.Gün: Kahvaltı ve ara öğün birinci günün aynısı olabilir. Öğle yemeğinde ise, 3-4 adet kuzu pirzola, yeşili bol bir salata ve tuzsuz ayran içilmelidir. Akşam yemeğine kadar aç kalmak istemeyenler ara öğün olarak bir adet armut veya mevsim meyvelerden birini yiyebilirler. Akşam yemeğinde ise, barbunya pilaki ve bir kâse yoğurt tercih edilebilir.

• 3.Gün: Kahvaltı, tereyağlı yumurta(omlet veya menemende olabilir), beyaz peynir, domates ve şekersiz bitki çayı. Öğlen yemeğinde, 3-4 adet ızgara köfteyle birlikte zeytinyağlı taze fasulye, bir kâse yoğurt ve mevsim salatası. Akşam yemeğinde 4 adet kuzu pirzola(dana bonfile de tercih edilebilir.), zeytinyağlı enginar yemeği, bir tatlı kaşığı keten tohumu ve mevsim salatası tercih edilebilir. Sabah ve öğleden sonra ara öğünlerde bir avuç kadar kuruyemiş veya taze meyve tüketilebilir.

• 4.Gün: Kahvaltı; 2 adet tereyağlı peynirli omlet, 8 adet zeytin, beyaz peynir, maydanoz, salatalık ve şekersiz çay. Öğle yemeğinde, kuzu pirzola veya dana bonfile, zeytinyağlı pırasa yemeği, yoğurt ve keten tohumu. Akşam yemeğinde ise; Balık ızgara, kırmızı soğan ve turplu salata(bürüksel lahanası ve havuçta kullanılabilir.), zeytinyağlı barbunya yemeği. 4.gün içinde yine aynı şekilde ara öğünler taze mevsim meyvesi ve kuruyemişlerden biri tercih edilebilir.

• 5.Gün: Kahvaltı ve ara öğünler dördüncü günün aynısı olarak önerilmektedir. Öğle yemeği, pidesiz bir porsiyon şiş kebap, yeşillikli mevsim salatası, yoğurt. Akşam yemeğinde ise, 4 adet kuzu pirzola ve yanında mevsim salatası, ayrıca zeytinyağlı sebze yemeği ile birlikte yoğurt tüketilmelidir.

• 6.Gün: Kahvaltıda, pastırmalı sahanda yumurta, 9 adet zeytin, salatalık, beyaz peynir ve şekersiz çay. Öğle yemeğinde, ızgara dana bonfile, yaklaşık bir tatlı kaşığı kadar keten tohumu ve yeşili bol bir salata yenmelidir. Akşam yemeğinde ise, Balık veya tavuk ızgara tercih edebilirsiniz. Ayrıca tatlı olarak küçük bir parça sade tahin helvası, salata olarakta soğanlı domatesli salatası en uygun seçim olacaktır. Karatay diyetinin her gününde ara öğünlerde ya kuruyemiş ya da taze mevsim meyvesi tercih edilmelidir.

• 7.Gün: Kahvaltı altıncı günkü yiyecekler tercih edilebilir. Öğle yemeğinde, bir porsiyon susuz kuru fasulye, ızgara dana bonfile ve çoban salatası önerilmektedir. Akşam yemeğinde ise yine tavuk veya balık ızgara, közlenmiş kırmızıbiber ve soğanlı mevsim salatası tavsiye edilmektedir.

En iyi diyet listesi olarak önerebileceğimiz diğer bir diye programı ise Dr. Ender Saraç’ın hazırladığı diyet listesidir. Bu programı uygulamak oldukça kolaydır ancak başarılı bir sonuca ulaşmak için diyette yer alan tüm kurallara uyulması şart koşulmuştur. Birçok sanatçının da tercih ettiği Ender Saraç Diyet programını uygulayanlar bir ayda 9 kiloya kadar zayıfladıklarını belirtmişlerdir. Karatay diyeti ile arasındaki en büyük farklardan biri öğünlerde ekmek tüketilmesine izin verilmesidir. Herkesin bildiği gibi Karatay hoca ekmeğin tüm çeşitlerini kesinlikle tavsiye etmez ve daha fazla protein ağırlıklı bir program uygular. Ancak Ender Saraç bunun tam aksine tam tahıllı ekmek kullanımını önermektedir. Ekmekten vazgeçemeyen kişiler için en iyi diyet listesi Ender Saraç’ın programı olabilir.

Ender Saraç Diyet Listesi: Ender Saraç tarafından hazırlanan diyet programı şu şekilde uygulanmaktadır: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Ender Saraç’ın diyet listesinde tam tahıllı ekmeğe yer verilmiştir. Bu nedenle sabah kahvaltılarında 2 dilim kızarmış ekmek veya tost tavsiye edilmektedir. Peynir, zeytin ve salatalık vb. besinler aynen Karata Diyeti’nde önerilen miktarlarda olmaktadır. Ara öğünlerde de Ender Saraç taze meyve ve fındık, fıstık ve ceviz gibi kuruyemişleri önermektedir. Öğlen yemeklerinde ki öneri ise, balık ızgara, kuzu şişi ve zeytinyağlı sebze yemekleriyle birlikte mevsim salataları dikkat çeker. Ender Saraç’ın akşam yemeği menüsü de aynen Canan Karatay gibi zeytinyağlı sebze yemekleri, yoğurt, ızgara tavuk veya balık, kuzu pirzola ve dana bonfile olmaktadır. Görüldüğü üzere Karatay hoca ve Ender Saraç aslında aynı grup besinleri bir araya getirmek suretiyle hem sağlıklı hem de kısa yoldan zayıflamak için diyet listeleri hazırlamışlardır. Aralarındaki tek fark ise ekmek tüketimidir. Bu nedenle ekmeği hayatından çıkarmakta zorlanan kişiler Ender Saraç’ın diyet programını uygulayabilirler. Bu iki diyet dışında en iyi diyet listesi olarak sıralayabileceğimiz farklı diyet programları da vardır.

Bu programların başında Dukan Diyeti ve İbrahim Saraçoğlu diyet programları gelmektedir. Sizlerde verdiğimiz bu örmek diyet listelerinden kendi metabolizmanıza en uygun olanını seçip sağlıklı bir şeklide ideal kilolarınıza kavuşabilirsiniz. Ancak bu programların hangisini uygularsanız uygulayın düzenlilik ve istikrar çok önemlidir. Ayrıca diyet programlarını tercih ederken bir uzmandan yardım almanızda istediğiniz sonuca daha çabuk ulaşmanız için size çok yardımcı olacaktır. Çünkü herkesin metabolizması aynı şekilde çalışmaz ve her diyet programı herkeste aynı sonuçları vermez. Bu nedenle vücut yapınızın neye ihtiyacı olduğunu ve metabolizmanızın nasıl hızlı çalışması gerektiğini bir uzaman yardımıyla öğrenebilirsiniz. Bu şekilde yaptığınız takdirde en güzel sonuçları almanız çok kısa bir sürede gerçekleşir. Zayıflamak için kendinize n iyi diyet listesi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları çok iyi araştırıp kendinize uygun bir diyet programı tercih etmeniz gerekir. Örneğin şok diyet olarak bilinen ve birçok kişinin çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kaldığı programlardan mutlaka uzak durmalısınız. Ayrıca sadece tek bir besinle hazırlanan diyet listeleri de son derece sakıncalıdır. İdeal kiloma ulaşayım derken maazallah sağlığınızdan da olabilirsiniz. Bu nedenle kendinize diyet listesi seçerken mümkünse bir uzmanın görüşlerini almanız gerekmektedir. Böylece hem daha sağlıklı olursunuz hem de istediğiniz kiloya daha çabuk ulaşırsınız.

Author

Share