Emzirme Teknikleri

Author

Categories

Share

Emzirme Teknikleri

 

Bu yazımızda özellikle ilk defa bebek sahibi olacak anne adayları, için faydalı olacağını düşündüğümüz emzirme teknikleri hakkında bilgi vereceğiz. Bebek emzirmek için kullanılan birçok teknik vardır. Önemli olan, bebeğiniz ve sizin için en doğru olan emzirme tekniğini seçebilmektir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biride sizin ve çocuğu uzun yorulamayacağı bir tekniği seçmeniz olacaktır. Gelelim bunu nasıl tespit edeceğimize; Burada genel olarak esas alınması gereken, fiziksel olarak sizin ve çocuğunuzun zorlanmayacağı efor sarf etmeye gerek kalmadan bebeğinizi emzireceğiniz bir pozisyonu bulabilmek. Bunun için anneler deneyerek, kendilerine gören uygun emzirme teknikleri geliştirebilir.

Kucakta Emzirme Tekniği Kolduk ya da sandalyenin kenarına oturunuz. Alttan destek vermesi için diz üstüne yastık koyup, bir elinizle bebeğinizin yüzü memenize bakacak şekilde kucaklayın. Diğer eliniz ile memeyi bebeğinizin ağzına yerleştirin. Bu emzirme tekniğinde diz izinizin üstüne yastık konmasındaki amaç bebeğin yorulmadan meme emebilmesidir. Emzirme sırasında sandalye koltuğa dayanmanız ise, sizin uzun süre yorulmadan bebeğinizi emzirme olanağı sağlayacaktır. Eğer oturduğunuz yer alçaksa, ayaklarınızın altına yastıkta koyabilirsiniz. Bunun kararını siz deneterek verebilir, bebek emzirme pozisyonunuzda ufak tefek değişiklikler yapabilirsiniz.

Eğilerek Emzirme Tekniği Eğilerek emzirme tekniğinde adından anlaşılacağı üzere, vücudun üst kısmını bebeğe doğru eğerek bebeğinizi emzirebilirsiniz. Bebeğinizi daha rahat bir şekilde emzirebilmeniz için, bebeğinizin başını kolunuzun altından vererek bebeğinizin memeyi rahat bir şekilde emmesini sağlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken, bebeği mümkün olduğu kadar memenize yakın tutmanız. Bu emzirme tekniği ile normal doğum yapan anneler bebeğini rahat bir şekilde emzirebilir. Sezaryenle doğum yapan annelere dikiş yerlerinin acıyacağından dolayı, bu emzirme tekniğini kullanmaları tavsiye edilmez.

Sezaryenli Doğum Yapan Anneler İçin Emzirme Tekniği Sezaryenle doğum yapan anneler için ters kucaklama tekniğini öneriyoruz. Emzirme sırasında bebeğinizin baş kısmı sizin önünüze doğru, ayak kısmı ise, arkanıza gelecek, şekilde tutacaksınız. Bebeğin rahat edebilmesi ve emzirme sırasında memeyi daha iyi tutabilmesi için, bebeğinizin altına yastık koyabilirsiniz. Bebeğin ayak kısmı size ters şekilde dönük olacağından zorlanmazsınız. Böylece dikiş yerlerinizde acıması gibi bir durum olmaz.

Koltuk Altında Emzirme Tekniği Bebeğinizin koltuk altından biraz daha yukarıda tutacağınız bu emzirme tekniğinde bebeğin altına yastık koymanız, bebeğin memeye ulaşmasını kolaylaştıracaktır. Kolunuzu yastığa doğru bırakılarak, avuç içinizle bebeğin başına destek olabilirsiniz. Koltuk altında emzirme tekniği normal ve sezaryenle doğum yapan anneler için büyük kolaylık sağlar.

Yan Yatarken Emzirme Tekniği Arkanıza yastık koyarak daha yan yatar pozisyonu ile rahat edebilirsiniz. Bu emzirme tekniğinde bebeğinizin yüzü size dönük ve aynı şekilde yan yatıyor olmalıdır. Bebeğinizin nasıl rahat edeceğine deneyerek siz karar verebilirsiniz. Bu emzirme tekniğinde dikkat edilmesi gereken nokta, bebeğinizin meme seviyesine yakın olmasıdır. Eğer emzirme sırasında meme bebek seviyesinden aşağıda kalırsa bebeğinizin altına yastık koyarak meme ile bebeğin arasındaki yükseklik seviyesini eşitleyebilirsiniz. Bebeğiniz memeye ağzına almakta zorlanmıyorsa doğru seviyeyi ayarlamışsınız demektir.

Yan yatarken emzirme tekniği özellikle sezaryenli anneler için ideal bir emzirme tekniğidir. Tüm bu yukarıda anlattığımız emzirme tekniklerinde hangi emzirme tekniğini kullanırsanız kullanın sizin ve bebeğin yorulmaması gerekir. Emzirmenin verimli olması için, deneyerek, sizin için en uygun emzirme tekniğini bulabilirsiniz. Emzirme sırasında bebeğe doğru fazla eğiliyor olmanız, hem sizi yoracak, hem de emzirme sırasında bebeğin meme başını tutmasını zorlaştıracaktır. Emzirme sırasında sizin bebeğe ya da bebeğin size değil, memeye yakın olması gerekir.

Author

Share

Önceki İçerikDoğum Belirtileri
Sonraki İçerikHamileyken Saç Boyanır Mı