Emzirirken Hamile Kalmak

Author

Categories

Share

Emzirirken Hamile Kalmak

emzirirken-hamile-kalmak-2

Emziren anneler tekrar hamile kalma gibi ihtimalleri vardır. Emzirerek kesinlikle hamileliği koruyamaz. Bu düşünceyi unutun. Emzirmek aslında bir doğum kontrol yöntemi olamaz. Doğumdan sonra annelere korunmaları için bilgi verilmektedir. Ama içerisinde asla doktorlar emzirme yöntemi hamile kalmayı engellemekte diye bir şey söyleyemez. Emzirirken düzensiz adet ve ya hiç adet görülmez. Ama beş ay sonra adet dönemi düzene girmektedir. Ayrıca emzirme şu koşulları tarafından belirlenerek emzirmenin gebe kalması engellenebilir. Anneler lohusalık dönemlerindeki kanamaları sanmayın. Aynı zaman da emzirdiğiniz bebeği altı aydan küçük olmalıdır. Bayanların doğurgan oldukları emzirme döneminde azaldığını bilin. Ama bebek altı aydan küçük olurken sayılabilir. Sürekli olarak da hiç korunmadan annelerin emzirmeyi koruyacağını sanmasın.

emzirirken-hamile-kalmak

Yani emzirme garanti olarak doğum kontrol yöntemlerinden değildir. Emzirirken hamile  kalmak en anlaşılır belirtisi ise emzirdiğiniz bebeğinizin sütü içmemesi, beğenmemesi ve anne sütünü tadı değişik olmasıdır. Bununla birlikte emzirirken hamile kalmanın başka bir belirtisi de anne sütünün azalmasıdır. Zaten adetinizin zamanında gelmemesi de önemli belirtilerindendir. Emzirirken de göğüs ucu çok acıyorsa, renginde de değişiklikler varsa ve akıntı gibi sıvı geliyorsa bu da aşırı yrgunluk hissetmek ve emzirmeme gibi bayanların hali yoktur. Böyle bir durumda hamileliğin belirtisi arasındadır. Bayanların vajinasında aşırı sıvının gelmesi de gebe belirtilerinden sayılmaktadır. Anne süt azalan bayanlar telaş içerisindedir. Böyle bir durumda mutlaka kan tahlili yapılmaktadır. Anne sütünün azalması tabi ki kesin olarak gebelik var diyemeyiz.

emzirirken-hamile-kalmak-1

Annelerin bazılarında doğal olarak da anne sütleri azalır. Yeni bebek sahibi olan anne ve babalar iyi bir korunma yöntemi seçmelidirler. Ama emzirmeyi korunma yöntemi olarak asla görmeyin. Çünkü bu durumun garantisi yoktur. Bilmeniz gereken başka bir bilgi de bebeğinizi emzirirken hamile kalırsanız bebeğinizin sağlığını da tehlikeye atmış olursunuz. Bu yüzden de korunma yöntem anneye bağlıdır. Emzirme dışında en iyi korunma yöntemini seçmelisiniz. Hatta dinimizde de emzikli kadının cinsel ilişkiye girdiği zaman hamile kalma ihtimali olduğunu belirtti. Yani emzikli olan kadınların bebeği emzirmesi korunma yöntemi değildir. Emzirirken hamile kalmak, bayanlar kesinlikle bebekleri emzirmelerini durdurmaları gerekir. Asla bebekleri emzirmek yanlıştır.

emzirirken-hamile-kalmak-3

Hamilelik ve doğum arasında bayanlar çok zayıf olmaktadır. Hem bünye olarak hem de vücut olarak zayıf olmaktadırlar. Lohusa döneminden sonra tüm annelerin korkusudur. Lohusalık döneminden sonra en iyi korunma yöntemi kılıf olmalıdır. Daha sonra bebeklerini emzirme dönemlerinde bittikten sonra istedikleri korunma yöntemlerini seçip uygulayabilirler. Lohusa döneminden sonra bebeği beş ayına kadar gebelik oluşması mümkünolmayabilir. Ama bebeğin beş ayından sonra annelerin hamile olma ihtimalleri bulunmaktadır. Beş aydan itibaren korunma yöntemi olarak en sağlıklısı kılıf olduğunu söylemek isterim.

Author

Share