Emziren Annelere Tavsiyeler | Hanımların Dünyası

loading...

Emziren Annelere Tavsiyeler

Emziren Annelere Tavsiyeler

Emziren Annelere Tavsiyeler

Bir bebek sahibi olmak dünyanın en güzel mutluluklarından birini yaşamanızı sağlar. Ancak bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmesi için doğduğu an itibariyle beslenme, temizlik ve bakımının çok hassas bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bebeklerin beslenmesi anne sütü ile başlar. Emzirme anne ve bebek arasındaki duygusal bir bağın oluşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca, yeni doğan bebekler anne sütü ile beslenmesi gerekir. Emzirmenin daha faydalı ve etkili olması için emziren annelerin bazı önemli hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Birazdan vereceğimiz emziren annelere tavsiyeler dikkate alındığında bebeğinizi daha sağlıklı bir şekilde beslemeniz ve büyütmeniz mümkün olur. Bu tavsiyeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

• Öncelikle bebeğinizi sık sık emzirmeye çalışın. Özellikle de bebeği her iki memeyle de emzirmek çok önem arz eder. Her iki memenin kullanılması süt üretimini arttırmak için çok faydalıdır.

• Bebeğinizi bir memeyle emzirirken memedeki sütün iyice boşalmasını sağlamanız gerekir. Memedeki sütün yeterince boşaldığını düşündüğünüzde diğer memeye geçebilirisiniz. Bu yöntem de anne sütünün artmasını kolaylaştırır.

• Bebeğinizi emzirirken sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmenize dikkat etmeniz hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir. Tükettiğiniz gıdaların çok çeşitli olmasına dikkat etmelisiniz. Yediğiniz besin grupları zengin vitamin ve mineral içermelidir.

• Öğün sayılarına önem verilmeli ve öğün aralarında da sağlıklı atıştırmalıklar tüketilmelidir.

• Bol protein içeren gıdaları tüketmeye özen göstermelisiniz. Özellikle günde 3 bardak süt içilmeli, yumurta, peynir, yoğurt, meyve ve bol sebze tüketilmelidir.

• Tükettiğiniz besinlerin içeriklerine çok dikkat etmelisiniz. Çünkü sizin yediğiniz besinler anne sütüne karışır ve bebeğinize ulaşır. Yanlış beslenme alışkanlıklarından ötürü bebeğinizde çeşitli sağlık sorunları ve alerjiler görülebilir. Bebeğinizde kusma, ishal ve ağlama krizleri meydana gelir. Bu nedenle bebeğinizi korumak amacıyla yediğinize içtiğinize her zamankinden daha fazla dikkat etmelisiniz.

• Emziren annelere tavsiyelerimiz hamilelik boyunca aldığı kilolardan hemen kurtulmak isterler. Ancak emzirme döneminde verilecek kiloları kontrollü bir şekilde vermek zorundadırlar. Çok aşırıya kaçılmaması ve ilk dört ayda aylık 0.5 kilo vermeleri bebeklerinin beslenmeleri açısından çok önemlidir. Sonraki aylarda ise daha düşük kilolar verilmek suretiyle ideal kilolarına ulaşabilirler. • Emziren annelerin dikkat etmeleri gereken bir hususta, bol sıvı tüketmeleridir. Günlük olarak vücudun 2.5 litre suya ihtiyacı vardır. Bu nedenle her emzirme öncesi bir bardak su içilmesi halinde vücudun su ihtiyacı karşılanmış olur.

• Emziren annelere tavsiyelerimiz eğer sigara içiyorlarsa bu maddeyi mutlaka bırakmalıdır. Çünkü sigara anne sütünü azalttığı gibi ayrıca sütün kalitesizleştirmektedir. Ayrıca sigara içilmesi durumunda bebeğinizin sağlığı da tehlikeye girecektir.

• Bebeğini emziren anneler yukarıda saydığımız tüm bu tavsiyelerle birlikte çay ve kahve gibi kafein içeren içecekleri de tüketmekten kaçınmalıdır. Eğer annenin bu tür içeceklere karşı bir bağımlılığı varsa en azında günlük içilen miktarı azaltmalıdır. Örneğin, günde 1-2 bardağı geçmemeleri önerilmektedir. Bu tür içecekler anne sütüyle bebeğe geçer ve bebeği olumsuz bir şekilde etkiler ve bebek kendini çok huzursuz hisseder.

• Emziren annelere tavsiyelerimiz tüm yaşantısını bebeğine göre ayarlamak zorundadır. Az önce belirttiğimiz gibi yeme içmesini ve ayrıca uyku düzenini bile bebeklerine göre ayarlamalıdır. Yeni doğan bebeklerin uykuları düzensiz olduğu için emziren anneler de bebekleri uyurken kendileri de uyumalı ve dinlenmeleri hem kendi sağlıkları açısından hem de bebeklerinin sağlığı açısından büyük önem arz eder.

Emziren Annelere Tavsiyeler Resimleri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb