Emziren Anne Saç Boyatabilir Mi | Hanımların Dünyası

loading...

Emziren Anne Saç Boyatabilir Mi

Emziren Anne Saç Boyatabilir Mi

Emziren Anne Saç Boyatabilir Mi?

 

Bugün ki yazımızda sizlere Emziren Anne Saç Boyatabilir Mi? Konusunda detaylı bilgi verelim. Saç boyalarının oldukça güçlü etkileri olan toksik kimyasal maddeler içerdikleri bilinir. Saç boyalarının çoğu amonyak bazlı yapıdadırlar. Amanyok tehlikeli bir kimyasalı belirtir. Saç boyaları hamilelikte olduğu gibi emzirme döneminde de özellikle ters etkiler oluşturur. Bebekteki bu etkiler daha çok anne sütü vasıtasıyla gerçekleşir. Saç boyasının içeriğinde bulunan zararlı maddeler bebeğe anne sütüyle geçer. Bu anne sütüne geçme işlemi saç derisi arayıcılığıyla gerçekleşir. Bu da anne sütünün içeriğini ve kalitesini etkiler. Anne sütündeki bu olumuz etkiler doğrudan bebeği de etkilemektedir. Bu sebeple bebeklerini emziren annelerin emzirme döneminde saç boyatmaktan kaçınmalarında fayda bulunuyor. bilhassa sağlıksız doğal olmayan kimyasal boyalar bebeklerde alerjik fonksiyonların oluşmasına sebep olur.

Doğum sonrasında vücuttaki hormonal düzeyin değişmesiyle birlikte bu değişme saç derisini de etkiler. Bu etki saç boyasının daha fazla bir etki göstermesine neden olur. Saçlarını boyamayı tercih eden anneler ise bu konuda öncelikle hekimlerinin görüşünü ve onayını almaları gerekir. Sonrasında ise eğer evde kendileri saçlarını boyayacaklar ise saç boyası kokusunun bebek için zararlı olabileceğini düşünülmesi gerekir. Saçlarını evde kendileri boyayan anneler evlerini gayet iyi havalandırmanızda fayda vardır. Saç deriniz ne kadar sağlıklı olursa olsun emzirme işlemi devam ederken saç boyatılması pek uygun olmayacaktır. Saç boyaları deriden çok az emilirler o yüzden gebelikte saç boyatmanın muhtemelen hiçbir zararı bulunmuyor. Fakat bazı bilim adamları yine de gebeliğin ilk 3 ayında saçların boyatılmamasını önerilmektedir. Saç boyalarının içerisinde oldukça fazla madde bulunuyor. ayrıca belirtmemizde fayda bulunuyor ki, bu güne kadar ilk 3 ay dahil olmak şartıyla bir sakınca da gözlenmiyor. Deriden çok az emilen saç boyasının süte geçmesi beklenmez o sebepten emzirme sırasında saç boyatmanın zararı bulunmaz. Özelliklede saç boyatma işlemini yinede yaptırmak isterseniz ilk 3 ay geçmesi daha sağlıklı olacaktır.

Saç boyalarında çok sayıda kimyasal madde bulunur. Bu maddeler annenin vücuduna çok çok az miktarda geçebilir bu kadar az miktarda geçiş bebeğe zarar vermek için yetersiz bir durumdur. Emziren Anne Saç Boyatabilir Mi? Konusu oldukça merak konusudur. Saç boyalarındaki kimyasal maddeler saç tellerinden emilerek vücuda geçmezler ve kafa derisinden emilerek geçiliyor. Bu nedenle de saç boyatırken bütün saçları kafa derisini içerecek şekilde boyatmaktansa kısmı ve yüzeysel boyama stilleri yaptırmak daha az kimyasal madde emilmesine neden olmaktadır. bilhassa kullanılan boyalarda sağlıklı içerikler kullanılmaktadır. Bu nedenle her türlü boyamada bebeğe zarar verecek kadar toksik madde kana geçmemektedir. Yapılmış olan araştırmalar sonucunda hayvanlar üzerinde deneyler yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda olumlu sonuçlar alınmıştır. Sadece bazı markalarda sıkıntılar gözlenmiştir. Emziren Anne Saç Boyatabilir Mi? Konusu çok merak edilmektedir. Bayanların pek çoğu gebelik esnasında çeşitli aylarda saç boyatmasına rağmen bu güne kadar saç boyattığı için bebekte anomal bir durum bulunmaz.

Saç boyatan kişilerin emzirmede de bir sakınca bulunmuyor. Saç deri boyayı çok az emdiği için çok fazla bir zararı yoktur. Bebeğe herhangi bir yan etki yapması beklenmiyor. Saç canlı bir ölü deri olduğu için tırnak kesilmesi gibi pek çok önemli değildir. Hamilelik döneminde veya doğumdan sonra saçlar istenildiği gibi ve istenen sıklıkta kestirilir. Saç bakımı yalnızca saç boyatmak gibi algılanmaz. Saç boyatmak kalıcı, geçici ile yarı kalıcı gibi çeşitleri bulunur. Özellikle saç renginin hangi renkten hangi renge dönüştürüleceği de önemli bir konudur. mesela aklaşmış bir saçı sarıya boyamak için sadece sarı boya kullanılması yeterli olmaktayken, kahverengi ve ya siyah bir saçı sarıya boyayabilmek için öncelikle saç rengini açıcı kimyasallar uygulanması gerekir. Kısacası hamilelikte gerekse emzirme döneminde sakıncası bulunmuyor. Yeter ki kaliteli ürünler tercih edilsin. Etkileyici kokusu ile tene teması, anne adaylarını ve bebeği olumsuz etkiler. Aslında bu konuda ciddi bir araştırma yapıldığı da söylenmemektedir.

Boyaların içeriğinde katkı maddelerinden hareketle sakıncalı olduğu düşünülür. Zaten bu tip kozmetik ürünlerin takibi de çok zorlu bir durumdur. Çünkü piyasaya her gün yeni bir ürün sürülürken bu ürünleri takibe alabilmek de olanaksız duruma sahiptir. Kimi piyasada bulunan boyalarda bir ibare bulunuyor. bu ibarede belirtilen detay ise küçük bir yere uyarlanması ve oluşacak tepkilerin gözlenmesi gerekir. Gebelik sürecinde saçlarını boyamak isteyen anne adaylarının bu konuda doktoruna danışması ile doktorunun önerilerine göre hareket etmesi gerekir. Boyatmaya karar verdiğinde de bitkisel özlü ile katkısız yani saf kına gibi olmasına aşırı özen gösterin. Aç bakımını yalınzca saç boyamak ile sınırlamak mümkün olmaz. Bilhassa farklı perma işlemleri uygulanır. İlk solüsyon saçı dalgalı hale getirir ve daha uzun süreli dayanması için ikinci solüsyon uygulanmakta ve ikinci uygulamada dalga sabitlenmektedir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb