Emre Karatekelioğlu

Author

Categories

Share

Emre Karatekelioğlu

 

 

Birçok çalışma yapılmasına karşılık çocuk sahibi olmak halen zor ve zaman alan bir süreçtir. Bu sürecin doğru şekilde ilerlemesi ise bilinçli bir yaklaşımla mümkün olabilmektedir. Günümüzde çocuk sahibi olmak ya da çocuk yapmaktan korunmak için birçok farklı yol kullanılabilir hale geldi. Ancak doğal süreci engellemek ve çocuk oluşumuna mani olmak aynı zamanda sorunlara da neden olabilmektedir. Sağlıklı bir kadının bünyesi yaklaşım 35 yaşına kadar doğum için uygun şekilde yumurtalık üretirken bu yaştan sonrasında yumurtalıklar azalmaya başladığı için çocuk sahibi olunmak istendiğinde süreç uzayabilmektedir. Bu konunun üzerinde duran Emre Karatekelioğlu çocuk sahibi olmak için çok uzun beklenmesinin doğru olmadığı ve daha erken yaşta çocuk sahibi olunmasının anne adayları için daha uygun olacağını bildirdi. Uzman doktorun belirttiğine göre kız çocukları doğdukları andan itibaren yaklaşık 2 milyon yumurta üretiyorlar. Ancak yaş ilerledikçe yumurtaların sayısı ve kalitesi azaldığı için doğurganlık oranı azalıyor. Bu durum daha ileri yaşlarda ise kısırlık gibi sorunlara neden olabiliyor.

Günümüzde artan tüp bebek operasyonlarında ortaya çıkan bu durum hem anne adaylarının hem de tekrar çocuk sahibi olmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir noktadır. Birçok farklı nedenden dolayı hamileliğin ertelenmesi aslında olumlu değil olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Tüp bebek ve kadın sağlığı uzmanı Emre Karatekelioğlu da bu konunun üzerinde durarak dikkatli davranılması gerektiği konusunda birçok uyarıda bulunuyor. Günümüz şartlarında birçok kadın için çocuk yerine kariyer, iş hayatı daha önemli planlar haline geldi. Bu durumda doğal olarak ertelenen hamilelik süreci bayanların yapısında doğal olarak bulunan birçok şeyin de kaybolmaya başlamasına neden oldu. Kariyer planlamaları için çocuk her ne kadar olumsuz bir etken olarak görülse de sonrasında çocuk sahibi olmak daha zor hale geldiği için aslında kadınlar için risk içermektedir. Tüp bebek süreci zor ve her zaman olumlu sonuçlar alabileceğiniz bir uygulama değildir. Ayrıca bunun için yeterli oranda maddi gücünüzün de olması gerekir. Bu nedenle bu tür zor süreçler yerine doğal yapınızın bozulmasını engellemeniz daha sağlıklı sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Emre Karatekelioğlu ‘nun açıklamalarına göre korunma süreci de hamilelik oranında büyük değişimlere neden olabilmektedir.

Birçok insan ilk çocuktan ya da her çocuktan sonra korunma sürecine geçiyor. Gerek yaşam koşulları gerekse kadınların iş hayatında da rol alması bayanların çocuk sürecine sıcak bakmamasına neden oluyor. Bu durumda doğurganlık oranı azalırken aynı zamanda kadınların doğal yapılarına zarar verdiği de görülmektedir. Doğum süreci sadece bebeğin dünyaya gelmesi için değil aynı zamanda anne adayının da yenilenme sürecini içerdiği için son derece önemli ve bayanlar için gerekli bir durumdur. İlerleyen yaşlarda bu özelliğin kaybolması nedeni ile dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle ilk hamilelik döneminin ertelenmesi çocuk sahibi olmayı daha zor hale getirebilmektedir. Bu konuya da dikkat çeken Emre Karatekelioğlu korunmaya yönelik açıklamalarda bulunuyor. Korunmanın ardından geçecek olan ilk altı ay son derece önemli görülüyor. Normal koşullarda korunma sonrasındaki ilk altı ay hamilelik için herhangi bir engel bulunmuyor. Ancak bu süreçte gebelik oluşmaması halinde bir uzmandan yardım almak gerekiyor. Yumurta sayısının azalması, hormonal dengesizlikler, adet düzensizliği gibi nedenler hamilelik oranlarının azalmasına neden olabilmektedir.

Özellikle ilerleyen yaşlarda hamile kalma oranının azalmasına neden olduğu için bu sürece dikkat edilmesi gerektiği konusunda birçok uzman da uyarıda bulunuyor. Hamilelik sürecinde büyük bir öneme sahip olan adet zamanı yumurtaların ne kadar sağlıklı olduğunu etkileyen durumlardan bir tanesidir. Uzman doktor Emre Karatekelioğlu açıklamalarında da yer aldığı gibi düzensiz adet süreci hamilelik oranının azalmasına neden olabilmektedir. Bu anlamda 22 günden az ya da 35 günden uzun süren adet döngüsü düzensiz olarak kabul edilmektedir. Bu tür durumlarda gebelik isteniyorsa mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerektiğine de vurgu yapılıyor. Bunun yanı sıra daha önceden yaşanmış olan yumurtalık kisti, miyom gibi sorunlar bulunuyorsa hamilelik için önlem alınması ve bir doktor kontrolü yapılması gerektiği de vurgulanmaktadır.

Özellikle 25 yaş altında gerçekleşen bu tür hastalıkların bulunması durumunda doktorunuza belirtmeniz hamilelik süreci için olumlu olacaktır. Menapoza girme sürecinin de kadınlar için çok önemli olduğunu savunan uzmanlar bu sürecin ne zaman olması gerektiği ve aksi durumlara dikkat çekiyor. Erken menapoz son zamanlarda yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi olduğu için erken menapoza yakalanan kişilerin hamilelik planlamasına dikkat etmesi gerektiği vurgulanıyor. Buna göre en azından yumurtalık rezervlerinin kontrol edilmesi ve hamilelik için uygun olup olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir. Emre Karatekelioğlu tüp bebek alanındaki çalışmaları ile birçok anlamda yararlanabileceğiniz, bilgi alabileceğiniz isimlerin başında yer alıyor. Hem yurt içi hem de yurt dışı uzmanlık eğitimleri bulunan doktor aynı zamanda İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi ‘nde de görevine devam ediyor.

Author

Share

Önceki İçerikRoller Tedavisi
Sonraki İçerikHamileyken Ciğer Yenir Mi