Embriyo Transferi Sonrası Tutunma Ne Zaman Olur | Hanımların Dünyası

loading...

Embriyo Transferi Sonrası Tutunma Ne Zaman Olur

Embriyo Transferi Sonrası Tutunma Ne Zaman Olur

EMBRİYO TEDAVİSİ SONRASI TUTUNMA EMBRİYO TRANSFERİNDE TUTUNMA AŞAMALARI

embriyo-transferi-sonrasi-tutunma

Tüp bebek tedavilerinde, embriyo transferi sonrası gebelik sonucu alınmasına kadar yaklaşık olarak 12 gün geçer. Anne adayından alınan yumurtanın döllendirildikten sonra embriyonun 3.’ncü transfer günü ardından birinci olarak embriyo hücresi içinde bölünerek büyür ve gelişme aşamalarına girer. İkinci gün bu hücreler blastosist haline gelir ve bölünme devam etmektedir. Üçüncü gün blastosist halinde bulunan canlı kabuğundan dışarı çıkmaya başlar. Dördüncü gün geçen gün gibi devam ederek rahim de tutunma işlemi devreye konulur. Blastosist tutunması ile rahim zarı içine yerleşmeye başlanır. Altıncı günde yerleşe işlemi devam eder. Yedinci gün aşamasında yerleşme tamamlandığı, plasenta ve fetüs hücreleri gelişmeye başlarlar. On birinci güne doğru anne hormanları salgılanarak gelişme işlemi devam eder ve gebelik algılanabilir duruma gelmiş olur.

embriyo-transferi

Tüp bebek tedavisi sonrasındaki ilk hamilelik embriyo transferlerinden 11 gün civarı sonra yapılması gereken b- Hcg testi sonucu elde edilir. Birçok eşin bildiklerinin aksine asıl olan gebelik yumurta toplama işlemi sonrasında 6 gün içerisinde oluşmasıdır. Yani eğer 5. Günde embriyo transferi yapılmış ise ve şartlar yeterli düzeyde ise işlem günü veya sonrasındaki günde embriyonun rahim duvarına tutunması ile hamilelik gerçekleşir. Bu testler sonucu gebelikte kesin olmamak ile birlikte hormanal incelemeler ile gebeliğin ilerleyip ilerlemediği adına incelemeler gerçekleşir. İlerideki hormanal değerler ile önceki değerler karşılaştırılarak gebelikte gelişme takip edilir. Asıl önemli olan nokta gebeliğin 8. Haftasında yapılan ultrasonografik inceleme sonucu kese ve kalp atışının gözlenmesidir.

Tüp Bebek Embriyo Transferi

Tüp Bebek Embriyo Transferi

EMBRİYO TRANFERİ SONRASI TUTUNMAYI NASIL ANLARIM Embriyo transferi tutunmanın da bazı belirtileri söz konusudur. Bunları söylemeden önce önemli bir durumdan bahsetmek gerekmekte. Embriyo transferi sonrasında gebelik belirtileri kimi kimselerde çok belirgin oluşurken kimilerinde ise hiçbir belirti göstermeye bilir. Böyle bir durumda hemen telaşa düşmemek gerekir. Doktor kontrolünden geçilmeden kesin karar verilmemelidir. Ortalama olarak zaten normal şartlarda transfer işleminde 12 gün sonra gebelik testi ile gebelik durumu anlaşılabilmektedir. Bu dönem için en önemli ve fark edilebilecek belirti bel ağrısıdır. Aslında normal yollarla doğan bebekteki aşamalar ile tüp bebekteki aşamalar tamamen aynıdır.

embriyo-transferi-sonrasi-tutunma-3

İştah açılması ve duygusal olarak hassas olma durumu da birer belirtidir. Tüm bu süreçlerin ardından gebelik testi ile hamile olduğunuz kesinleşir ise artık bundan sonra çok dikkatli olmak gerekmekdir. Çünkü hamilelik süresi boyunca embriyonun tutunma durumu tam bir kesinlik barındırmaz. Bu sebepten yorucu işlerden uzak hatta dinlenebildiğiniz kadar fazla dinlenmeniz gerekmektedir. Bunların sebebi ise yadsınmayacak gibi bir düşük yapma tehlikesi olduğudur. Yediğinize, içtiğinize özen göstermeniz gerekmektedir. Tüm bunlar çocuğunuz için. Bu dönemde kendinizi tüm stresten, sıkıntıdan, kötü düşünceden tamamıyla uzak tutmanız gerekmektedir.

embriyo-transferi-sonrasi-tutunma-1

EMBRİYO TRANSFERİ OLAN ANNELER DİYOR Kİ Bu aşamadan geçmiş bizzat deneyim yaşamış anneler ise bu dönem için: Kasık ağrısı yaşadıklarını, göğüslerde şişkinlik olduğunu halsizlik durumlarının söz konusu olduğunu söylemekte. Bunlar genelde adet ağrılarına benzer şekilde fakat oluşum zamanları farklı olmakta olduğunu söylüyorlar. Hamilelikte belirtilerin regl belirtisine çok benzediği üzerine çok duruluyor. Belde ağrı, karında şişkinlik ve ağrı olduğunu söylüyorlar Tabi bunlar herkes için geçerli olabilecek durumlar değildir. Farklı belirtiler ortaya çıkabilir. En doğru tespit doktor kontrolünde olandır.

embriyo-transferi-sonrasi-tutunma-2

Embriyo Transferi Sonrası Tutunma Ne Zaman Olur Resimleri

embriyo-transferiembriyo-transferi-sonrasi-tutunma-ne-zaman-olurembriyo-transferi-sonrasi-tutunma-ne-zaman-olurembriyo-transferi-2embriyo-transferi-sonrasi-tutunma-ne-zaman-olur-2embriyo-transferi-1embriyo-transferi-sonrasi-tutunma-ne-zaman-olur-1

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb