Elma Sirkesinin Saça Faydaları | Hanımların Dünyası

loading...

Elma Sirkesinin Saça Faydaları

Elma Sirkesinin Saça Faydaları

Elma Sirkesinin Saça Faydaları

 

Sirke, birçok hastalığın tedavisinde yıllardır kullanılmaktadır. Özellikle elma sirkesinin saça faydaları oldukça fazladır. Elma sirkesinin saç dökülmesini yavaşlattığı ve tüm bilimsel tedaviler uygulanıp herhangi bir sonuç alınamadığında elma sirkesinin denenmesi gerektiğini birçok uzman tavsiye etmektedir. Ayrıca elma sirkesi, cilt hastalıklarına, iştah kesmeye, sindirim sitemi hastalıkları, kan şekerinin düşürülmesi ve birçok hastalığın tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır. Bunun nedenin sirkenin içeriğinde bulundurduğu mineral ve amino asitlerin farklı hastalıkların tedavisinde yardımcı olmasıdır. Saç dökülmeleri genellikle kalıtsal olarak meydana gelse de, yoğun stres, beslenme bozuklukları, kirli hava koşulları, güneşin zararlı ışınları, saç kökü hastalıkları, sigara ve alkol tüketimi gibi nedenlerle de olabilmektedir. Saç dökülmeleri için bazı bitkisel çözüm yolları vardır. Bu yöntemlerden en etkililerinden biri de elma sirkesidir. Peki, elma sirkesinin saça faydaları nelerdir? Şimdi bunun cevabını ayrıntılı bir şekilde veremeye çalışalım. Elma Sirkesinin saça faydalarını maddeler halinde şu şekilde açıklayabiliriz:

• Elma sirkesi saç köklerine etki ederek saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Özellikle de organik elma sirkesi, saç köklerindeki kan akışını hızlandırarak köklerin kanla aldığı oksijen miktarını arttırır ve bu da kökün güçlenmesini sağlar. Ayrıca seyrelen saçların bulunduğu bölgede daha sağlıklı saçların çıkmasını da kolaylaştırır.

• Elma sirkesi, fermante edilmiş elmalardan üretildiğinde bazı kanser türlerinin tedavisinde, cilt hastalıklarında ve birçok saç sorunlarının giderilmesinde en etkili bitkisel tedavilerden biridir.

• Saç derisinde oluşan kepeklenme sorunu içinde elma sirkesi önerilmektedir. Elma sirkesinin içeriğindeki maddeler sayesinde saç derisi üzerindeki bakteriler temizlenir ve böylece saç derisinin kurumasının önüne geçilmiş olur. Ayrıca çeşitli sebeplerden dolayı hasar görmüş saç derisi kaşıntıları da elma sirkesiyle kolayca giderilmektedir.

• Elma sirkesinin saça faydalarından biri de saç dökülmelerini engellediği ve azalttığıdır. Bu konuda kesin bir araştırma olmamakla birlikte, elma sirkesinin anti bakteriyel özelliğinden ötürü saç köklerini bakterilerden koruduğu ve saç dökülmelerini yavaşlattığı düşünülmektedir.

• Elma sirkesi saç dökülmeleri için şu şekilde kullanılması önerilmektedir.

1- Elma sirkesini bir çay kaşığı acı biberle karıştırıp saç diplerine masaj yapar gibi uygulamak ve yaklaşık bir sat bekledikten sonra şampuan kullanarak ılık suyla saçları yıkamak.

2- 1 çay kaşığı elma sirkesini bir adet arı sütü kapsülü ile birlikte karıştırmak suretiyle saçların döküldüğü bölgeye sürmek ve bu şekilde bir gece boyunca bekletip sabah şampuanla yıkamaktır.

• Elma sirkesinin saça faydaları bunlarla sınırlı değildir. Ayrıca saçlarımızı yıkayacağımız suyun PH derecesini yükseltmek içinde elma sirkesinden yararlanılır. Saçları durulamak için kullanılacak suyun PH değerinin en az 4.5-5.5 arasında olması önerilmektedir.

Elma sirkesinin de asit olmasından ötürü belli bir miktarda su ile karıştırıldığında suyun PH değeri istenilen seviye yükselir. Bunun için, bir litre suyun içine yaklaşık olarak bir su bardağının üçte biri kadar elma sirkesi eklenir ve bu suyla saçlar durulanır. Böylece PH değeri yükse bir suyla yıkanan saçlar daha derinlemesine temizlenmiş olur ve saçların nem dengesi korunmuş olur. Piyasada satılan birçok şampuanın etiketlerinde PH değerleri belirtilmiştir. Ancak bu şampuanlar aynı zamanda alkalinde içerdiği için saça zarar verebilmektedir. Bu nedenle kullanılacak ürünlerin hem PH değerlerine hem de asit oranlarına bakarak kullanmak saç ve saç derisi sorunlarından korunmak için en ideal yollardan biridir. Elma sirkesi sadece saç bakımı için değil birçok farklı alanda da kullanılmaktadır. Örneğim ev temizliğinde bir dezenfektan olarak hanımlar çok sık tercih ederler. Ayrıca deterjan atıklarının giderilmesinde çok etkili olduğu için çamaşır ve bulaşık makinalarında da yaygın bir şekilde elma sirkesinin kullanıldığı bilinmektedir. Ancak çok uzun yıllardan beri saç bakımı için kullanılan yaygın bitkisel yöntemlerden biridir.

Elma sirkesinin kokusu kişileri rahatsız etse de, kullanıldıktan sonra alınan mucizevi sonuçları görenler bu kokuya pek aldırış etmemektedirler. Elma sirkesinin kullanıldığı bir diğer alan ise cilt bakımı yöntemleridir. Özellikle ciltte oluşan sivilcelerin tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar alınmış ve çok kısa süre içinde sivilceler yok edilmiştir. Elma sirkesini evinizde yapabileceğiniz gibi organik olmak şartıyla dışarıdan da satın alabilirsiniz. Elma sirkesinin faydalarından istifade edebilmek için bu çok önemlidir. Doğal olamayan elma sirkesini kullanmak faydadan çok zarar getirebilmektedir. Elma sirkesinin saça olan faydalarına tekrar dönersek, elma sirkesinin içerdiği anti bakteriyel özelliğinden ötürü saçları ve saç derisini derinlemesine bir şekilde temizlemesidir. Saç köklerinin derinlemesine temizlenmesi saç köklerinin yeterli oksijeni almasını kolaylaştırır ve saçların daha güçlü olmasını sağlar. Ayrıca çeşitli nedenlerde ötürü tıkanan saç köklerindeki gözeneklerin de açılmasını kolaylaştırarak saç dökülmelerinin de önüne geçer. Çünkü saç derisindeki gözeneklerin tıkanmasına sebep olan, saç spreyi, jöle, krem ve şampuan gibi ürünlerin kalıntılarıdır. Saç derisindeki bu kalıntıların giderilmesi saç köklerinin nefes alması ve gözeneklerin açılması için önemlidir. Bu kalıntıların birikmesi sonucu saç kökleri zayıflar ve saç derisinde kepeklenme, kaşıntı, pul pul döküntüler gibi sorunlar meydana gelir. Bu da ne yazık ki saçlarımızın gücünü azaltarak güçsüzleştirir. Güçsüzleşen saçlar dökülmeye başlar ve kırıklar oluşur.

Ayrıca saçlar doğal parlaklığını yitirir ve mat bir görünüm alır. İşte tüm bu sorunları gidermek için öncelikle kendi saç tipimize uygun saç bakım ürünleri kullanmayı tercih etmeliyiz ve destekleyici bir yöntem olarakta elma sirkesini kullanmaktan çekinmemeliyiz. Elma Sirkesi Saç Bakımı İçin Nasıl Kullanılmalıdır? Elma sirkesinin keskin ve itici kokusundan ötürü pek çok kişi kullanmaktan çekinmektedir. Ancak saç ve saç derisine sağladığı faydalar göz önüne alındığında bu kokuya duyulan rahatsızlık da zamanla azalmaktadır. Elma sirkesinin saça faydaları düşünüldüğünde her ne şartta olursa olsun denenerek alınan başarılı sonuçlar herkesin içinin rahatlamasına sebep olur. Elma sirkesi saç ve saç derisinin derinlemesine temizlediği için saç kökleri oksijeni daha iyi alır ve saç derisindeki gözenekler rahat bir nefes alarak saçların sağlıklı uzamasını sağlar. Ayrıca saç derisinde kepek ve kabuklanmaları gidererek daha parlak ve doğal saçların oluşumunu kolaylaştırır. Saçlar iyi temizlendiği için saçlardaki yağlanma oranı da düşmektedir. Bu da saçların daha hacimli ve canlı görünmelerini sağlar. Elma sirkesiyle kuvvetlenen saç kökleri seyrelen bölgelerde yeni saçların çıkmasına da olanak sağlamaktadır. Bu nedenle elma sirkesi mucizevi bir ürün olarak birçok kişinin ilk tercihleri arasında yerini alır. Ancak elma sirkesinin saç bakımı için kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bilinçsizce yapılan uygulamalar faydadan çok zarar getireceği için dikkatli olunması gerekir.

Elma sirkesi yapı itibariyle asitli bir yapıya sahiptir. Bu neden sade olarak değil de biraz inceltilerek kullanılması gerekir. Bunun için de, bir litre suyun dörtte bir oranında sirke katılarak sirkeli suyun hazırlanması gerekir. Aksi halde hiç istenmeyen sorunlarla karşılaşılır. Sirke su ile inceltilip saçlar yıkandığında saç derisinde oluşan yağ tabakaları ve çevresel faktörlerin etkisiyle oluşan kirler temizlenir. Böylece saçlar daha sağlıklı bir şekilde uzar ve saç kırıkları en aza iner. Elma sirkesinin saçlar için genel kullanımı durulama suyuna eklenmesi şeklindedir. Örneğin, 4 su bardağı suyun içine 1 çay bardağı elma sirkesi ilave edilir ve saçların son durulama suyu olarak kullanılır. Kullanılan bu sirkeli su aynı zamanda kepek sorununu da ortadan kaldırır. Elma sirkesinin keskin kokusundan rahatsız olan kişilere önerimiz ise, hazırladıkları sirkeli suyun için birkaç damla lavanta yağı damlatmalarıdır. Böylece sirkenin o itici ve keskin kokusu azalacaktır. Elma sirkesiyle hazırladığınız durulama suyunu haftada 2 defa uygulamanız yeterlidir. Eğer daha fazla uygularsanız saç derinizdeki yağ oranı azalır ve bu da saç diplerinin kurumasına yol açar. Bu nedenle önerilen miktarda ve günlerde kullanmanız daha iyi sonuçlar almanız için önemlidir. Sirkeli suyla saçlarınızı duruladıktan sonra hala o keskin sirke kokusu gitmediyse yaklaşık 2 içinde saçlarınızı bol suyla tekrar durulamanız bu kokudan kurtulmanızı sağlar.

Ayrıca saçınız için kullandığınız kişisel eşyalarınız, tarak, toka, fırça gibi eşyalarınızı incelttiğiniz elma sirkeli suda dezenfekte edebilirsiniz. Elma sirkesi suyun PH değerini de yükselttiği için saç bakımında en önemli bitkisel kürler arsında sayılır. Saç bakımı için diğer sirkelere oranla elma sirkesi tercih edilmektedir. Çünkü elma sirkesinin diğer sirkelere oranla saçlara daha fazla canlılık ve parlaklık verdiği tespit edilmiştir. Elma Sirkesinin Yan Etkileri Var mıdır? Elma sirkesinin yanlış kullanılması durumunda bazı yan etkileri vardır. Yüksek miktarda asit içeren elma sirkesi, hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bu reaksiyonlar ciltte kızarıklık şeklinde kendini gösterir ve bazı durumlarda cildi tahriş edebilir. Özellikle de sulandırılmadan kullanılan elma sirkesi deride yanma ve kaşıntı gibi sorunlara neden olabilir. Bu tür belirtilerin oluşmaması için mutlaka elma sirkesini sulandırılarak kullanmanız gerekir. Ayrıca marketlerde satılan elma sirkelerinin birçoğu kimyasal katkı maddesi içerebileceği için organik elmalardan üretilmiş elma sirkesinin kullanılması istenilen sonucun alınması için çok önemlidir. Ancak bu şekilde elma sirkesinin yan etkilerinden korunmak mümkün olur.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb