Ellerin Yıpranma Nedenleri | Hanımların Dünyası

loading...

Ellerin Yıpranma Nedenleri

Ellerin Yıpranma Nedenleri

Ellerin Yıpranma Nedenleri

Bu yazımda ellerinin ve tırnaklarının görünümünden memnun olmayan okuyucularımız için  evde uygulayacakları basit önlem ve bakımlar ile güzel neticeler almalarına yardımcı olacağız.İşe yıpranmayı önleyecek tedbirler almakla başlayalım!

Ellerinizi çok sıcak ya da çok soğuk su ile yıkamayınız. Özellikle soğuk havalarda sıcak su ile yıkanan eller dışarıda soğuk havayı görünce ani hava değişiminden hasta oluyor. Evet bu onların hastalığı, kuruyor çatlıyor o kadarki derin çatlaklar nedeniyle kanıyorlar. Dolayısıyla en iyisi ılık su ile hep aynı ayarda yıkanan elin, sonrasında mutlaka kurutulması gerekir. Her yıkanmada elin nem dengesini sağlayan yağın azalması/kaybolması nedeniyle bunu hemen telafi edecek nemlendiricilerle eli beslememiz gereklidir.

El-yıpranması-çözümü
Ellerinizi Gereğinden Fazla Yıkamayın

Bu doğru, dakikalarca ellerini yıkayıp duran insanlardansanız bunu yapmayın.En azından pul pul dökülüp soyulan kuru ve bakımsız eller istemiyorsanız….Çünkü gereğinden fazla yapılan bu işlem, elinizin  doğal nemlendiricisi olan yağını  yok eder, zamanla ise el derisinde incelmeye sebep olarak dış etmenlere karşı savunmasız bırakır.Soğuk havada yada bir cisim değince hemen darbe alır.Kaldı ki kullandığınız pek çok sabun ellerdeki tahribatın derecesini  katlamaktadır.

Vitamin eksikliğinden sonra tırnaklarınızdaki soyulma ve kırılmaların diğer bir nedeni de temizlik deterjanlarıdır.Maalesef ellerimiz de en çok onlar ile haşır neşir durumdalar.Bulaşık yıkadıktan sonra özellikle el ve tırnaklarınıza dikkat edin. İlk seferlerde görülmese de birkaç yıkama sonrasında tırnaklarınızda bir matlaşma, çizilme ellerinizde kuruluk, sertlik ve dokunduğunuzda hiç hoşlanmayacağınız his olacak. Daha ileri safhalar da ise artık tırnaklarda soyulma , kırılma ve hatta etinden kopmalar yaşayacaksınız.

Bu yüzden elleri özellikle deterjanlar ile iş yapacağımız zaman korumamız gerektiğini bilerek o yönde önlemler almalısınız. En basit yöntem ise eldiven kullanmak ve olabildiğince kimyasallardan uzak durmaktır. Ellerinizi korumanın iyi bir bakım ilk adımı olduğunu unutmayın

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb