Elişi Kağıdı | Hanımların Dünyası

loading...

Elişi Kağıdı

Elişi Kağıdı

Elişi Kağıdı

el-becerisi-elisi-kagidi

Çocukları olan ebeveynle için çocukların okul öncesi eğitimleri büyük önem arz etmektedir. Çocukların okul öncesinde alacağı eğitimle beraber gerçekleştirilecek hem zihinsel hem de fiziksel gelişim, çocukların okul çağındaki ve sonrasındaki gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Bir çocuğun okula aşlarken yaşıtlarından daha geride olması, çocuğun gelişimini olumsuz etkileyebileceği gibi, çocukta özgüven problemleri yaratarak bütün hayatına etki edecek şekilde bir zarar verebilir. Bu nedenle her anne ve baba, okul öncesinde ailede aşlaması gereken eğitimi ciddiye almalı ve bu eğitim üzerine araştırmalar yapmalıdır.

elisi-kagidi-ve-el-becerisi

Bu araştırmalar sayesinde, çocuğun okul öncesinde nasıl eğitileceği, okula nasıl hazırlanılacağı öğrenilecek ve çocuğun okul çağına gelmesi sürecinde, okula hazırlık çalışmaları başarıyla gerçekleştirilecektir. Örnek vermek gerekirse, bir çocuğun okula başlamadan önce sayıların bir kısmını saymayı, renkleri ayırt etmeyi, harfleri ve alfabeyi bilmeyi, el becerilerini biraz da olsa geliştirmeyi, tek heceli kelimeleri yazabilmeyi öğrenmesi, bunlara ek olarak da fiziksel olarak gelişkin bir çocuk olması, okul çağında çocuğun özgüvenini artıracak, okula başlangıç aşamasında okuldan soğumasını ve uzaklaşmasını engelleyecek ve bu özgüven aşısı sayesinde çocuğun okula odaklanabilmesi ve eğitimine iyi bir başlangıç yapılabilmesi mümkün olacaktır.

el-becerisi-elisi-kagidi

Çocukların eğitiminde ne kullanılabilir? Bu konuda öncelikle bir çocuğun görsel yeteneklerinin geliştirilmesi, bir konuda odaklanabilme yeteneğinin artırılması sağlanmalıdır. Bu konuda gelişim gösteren çocuklar, okulda anlatılan derslere daha ilgili olacak, odaklanma sorunu yaşamadan derslerini dinleme becerisi göstereceklerdir. Bunu yapabilmek içinse çocuğa basit ama üzerinde odaklanılması gereken oyunlar oynatılabilir, bu anlamda bilgisayar teknolojisi kullanılabilir. Odaklanma sorunu üzerine bunlar yapılırken, çocuğun fiziksel anlamda yaşıtlarından geri kalmaması ve sosyalleşebilmesi için okul çağından önce çocuklar mutlaka dışarıda oynatılmalı, kendi yaşıtlarıyla tanışabileceği ortamlara sokulmalıdır.

el-becerisi-elisi-kagidi-1

Bu sayede çocuklar hem fiziksel anlamda kendilerini geliştirecek hem de sosyalleşeceklerdir. Sosyalleşemeyen çocuklar, okul çağında da arkadaş edinmekte zorlanan, içine kapanan bireyler haline gelmekte, bu durumdan kaynaklı da yaş ilerledikçe daha büyük sorunlar yaşamaktadır. Çocukların el becerisini geliştirmek neden gereklidir ve el becerisini geliştirmenin yolları nelerdir? Yukarıda sayılanlar dışında el becerilerinin gelişmesi okul çağı için çok büyük önem taşımaktadır. El becerisinin gelişimi ile birlikte çocuklar yazmayı daha kolay öğrenmekte ve yazmayı öğrenen çocuklar birçok konuda kendisine daha fazla güven duymaktadır. Aynı zamanda, el becerisi gelişen çocukların hayal gücü de daha fazla geliştiğinden, bu çocuklar matematik ve geometri gibi soyutlamaya dayanan bilimlerde daha başarılı olmaları mümkün olmaktadır.

elisi-kagidi-ve-el-becerisi

El becerilerini ve hayal gücünü geliştirmek için çocuklara resim yaptırılabilir ya da elişi kâğıdı kullanılarak, kâğıtlardan şekiller ve bu şekillerden de resimler ortaya çıkartılabilir. Aynı zamanda elişi kâğıtları çok fazla renkte ve formatta olabileceğinden, çocuğun renkleri ayırt etmesi ve elişi kâğıdını kullanırken el becerilerini geliştirmesi çok kolay olmaktadır. Son olarak elişi kâğıtları çok ucuz olduğundan, bu kâğıtların kullanımı, çocuğunuz için maliyetsiz ama çok eğitici bir aktivite olarak değerlendirilmelidir.

elisi-kagidi

Elişi Kağıdı Resimleri

elisi-kagidi-ve-el-becerisi-1elisi-kagidielisi-kagidi-1elisi-kagitlarelisi-kagitlarokul-oncesi-elisi-kagidiokul-oncesi-elisi-kagidi-1okul-oncesi-elisi-kagidi

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb