El Hijyeni Ve El Bakımı

Author

Categories

Share

El Hijyeni Ve El Bakımı

 

Gün içerisinde ellerimiz birçok nesne ile temas halindedir. Etrafımızda bulunan nesneler üzerinde onlarca mikrop olabileceğini düşündüğümüzde de el hijyeninin ne kadar önemli bir durum olduğu ortaya çıkmaktadır.

El Yıkamanın Önemi

Ellerimiz, günlük yaşam içinde etrafımızdaki her şeyle iletişimimize aracı olan ve bundan dolayı da birçok mikrop barındırabilen bir organımızdır. Bu nedenle de fırsat buldukça ellerimizi düzgün bir biçimde yıkamak sağlığımız açısından son derece önem taşımaktadır. Ellerimiz aracılığıyla her yere bulaşabilen mikroplar soğuk algınlığından ağır grip vakalarına kadar birçok hastalığın oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle de el yıkama alışkanlığı kazanmamız, gün içerisinde birçok mikrobun vücudumuza girmesini engellemek açısından önemlidir.

Çocuklarda El Hijyeni

Her sene beş yaşın altında yaklaşık 3,5-4 milyon çocuk, ishal ve solunum yolu hastalıklarından dolayı yaşamını yitirmektedir. Bu tarz ölüm vakaları, özellikle de gelir düzeyi düşük olan kesimlerde daha fazla görülmektedir. Çocuklarda oluşturulan el yıkama alışkanlığının bu tarz hastalıkları azaltmadaki önemi yapılan araştırmalarla da kanıtlanmıştır. El yıkama alışkanlığının ishal vakalarını yaklaşık 50 civarında azaltmış olduğu uzmanlarca doğrulanmaktadır. Her ne kadar hal böyle olsa da el yıkama konusu birçok kişi tarafından önemsenmeyen ve es geçilen bir olaydır. Oysaki bu durumun düzeltilmesi ve özellikle de çocuklarımıza el yıkama alışkanlığının kazandırılması durumunda kendimizi ve çevremizi onlarca mikrobik hastalıktan koruyabileceğimizi unutmamamız gerekmektedir.

El Hijyeni Ve El Bakımı Resimleri

Author

Share