Egzama

Author

Categories

Share

Egzama

Egzama çocukluk döneminde (1-12 yaş) ortaya çıkan, şiddetli kaşıntı ile beraber derinin kronik, alerjik reaksiyon hastalığıdır. Vücudun bir çok bölgesinde ya da sınırlı bir yerde görülebilir. Egzama başlangıcı çocukların 45‘inde hayatlarının ilk 6 ayında, 60 ‘ında ilk bir yılda ve 85‘inde ise 5 yaşından önce olmaktadır. Egzamalı hastalarda ilerleyen yıllarda 50‘sinde astım, 75‘inde alerjik etki oluşmaktadır. Görülme sıklığı, egzama bulguları azaldıktan veya düzeldikten sonra olmaktadır. Egzama, ölüme yol açmaz ve insandan insana bulaşmaz fakat kişinin günlük yaşamında kendini sürekli rahatsız hissetmesine neden olur. İlaçla yapılan tedaviyle hastalık kontrol altına alınabilmektedir.

Egzamayı Tetikleyen Etkenler

Çevre kirliliği ve ev içi alerjenlerle temasın artmakta olması, anne sütü ile beslenmenin azalması ve batı tarzı yaşamın egzama sıklığındaki artışa neden olduğu düşünülmektedir. Genetik yatkınlık, egzama riskini arttırır.

Egzamanın Tedavisi

Egzamalı hastalarda deri kuruluğu da olduğu için tedavide öncelikle buna yönelik uygulamalar yapmak gerekmektedir. Banyo sırasında, sonrasında veya günlük kullanılan deri nemlendiricileri ile bu kuruluk giderilebilir. Bu hastalıkta özellikle deriye kötü yönde etki eden maddelerden kaçınmak gerekmektedir. Bunun için pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Ani ısı ve nem değişikliklerinde deri etkilenmektedir. Tedavide alerjenden de kaçınmak gerekmektedir. İlaçla tedavide antibiyotikli ve deride yumuşatıcı etki yaratan ilaçlar kullanılmaktadır. Tedavi döneminde alerjen etkenlerden uzak durulmalı tedavi bitmeden ilaç kullanımına son verilmemelidir.

Author

Share