Ecrin İsminin Anlamı | Hanımların Dünyası

loading...

Ecrin İsminin Anlamı

Ecrin İsminin Anlamı

Ecrin İsminin Anlamı

Son zamanlarda kız çocukları için sıklıkla kullanılan bir isim de Ecrin’dir. Özellikle Kuran’da geçen bir isim olması isim koyma anlamında dini gereklilikleri önemseyen kişiler için de ismi uygun hale getirmektedir. Ecrin kelimesinin Kuran’daki anlamı ile isim olarak kullanıldığı anlamı farklılıklar taşısa da özellikle ses anlamında kulağa çok hoş gelmesi kullanılabilirliğini arttırmıştır. Peygamber Efendimizin ‘çocuklarınıza ömürleri boyunca taşıyabilecekleri güzel isimler koyun’ emriyle de bu isim uyuşmaktadır. Ecrin ismi son yıllarda en çok koyulan kız isimleri arasında zaman zaman yılın ismi olmaktadır. Bu ismin bu kadar çok kullanılmasının nedeni ismin dini isim olarak nitelendirilmesindendir. Diğer yandan birçok kişi dindar olmasa da bu ismin kulağa hoş gelmesinden ve modern olmasından kullandığını belirtmektedir. Bu nedenle Ecrin ismi anlamdan çok biraz da modern olarak algılandığı için çocuklara verilmektedir. Arapça kökenli bir isim olan Ecrin ne anlama gelir, sayı ve harf analizi sonucunda hangi karakterleri yansıtır bu yazımızda detaylarıyla bulabilirsiniz.

ECRİN İSMİNİN ANLAMI Arapça kökenli olan bu kız ismi Ecrin daha önce de belirttiğimiz gibi Kuran’da geçen bir isimdir. Kuran’da geçtiği yerlerde kelime anlamı olarak Ecrin mükâfat, ücret ve bir işin karşılığı olarak kullanılmaktadır. Ancak, isim olarak tanrının hediyesi anlamına gelmektedir. Burada maddi anlam yerine manevi anlam daha uygun düşmektedir. Ecrin isminin Türk Dil Kurumu’ndaki anlamına bakıldığında ise bu anlamlara benzer olmakla birlikte daha farklı sunulmaktadır. TDK’ya göre Ecrin isminin anlamı yapılan sevap bir işin bir karşılığında kazanılan, sevabın karşılığı şeklinde açıklanmaktadır. Her ne kadar kelime anlamı ücret gibi çok farklı olsa da manevi ve Türkçeleştirilmiş anlamı oldukça güzel bir isimdir. Çocuklarınıza koymanızda da herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

ECRİN İSMİNİN NUMEROLOJİK ANALİZİ Ecrin isminin her bir harfinin sayı değerleri toplandığında elde edilen rakamın karşılığına gelen özellikler ismin numerolojik analizidir. Elde edilen rakan Ecrin isminin kader sayısı olup her sayı farklı yorumlanmakta ve çocuğunuza bu ismi verdiğinizde kaderinin nasıl etkileneceği tahmin edilmektedir. Her harfe karşılık gelen rakam alfabedeki sıra sayısı olarak hesaplanmaktadır. Ecrin isminin kader sayısını adım adım bulalım; E= 6, C= 3, R= 21, İ= 12, N= 17 sayı değerinden toplamda 59 kader sayısı olmaktadır. Buna göre Ecrin ismini taşıyanların yardımsever ve bir o kadar da becerikli kişiler olduklarını söylemek mümkündür. Diğer yandan bu ismin verilecek olduğu çocuklar analitik bir zekâya sahiptir. Bu düşünce yapıları sebebiyle de pozitif bilimlerde ve düşünsel olarak aslında ne varsa yapmaya yeteneklidir. Ecrin ismine sahip bayanların bir diğer önemli özelliği de önlerine çıkan her türlü fırsatı değerlendirme yeteneğine sahip olmalarıdır. Bu da aslında analitik düşünme yeteneğinin bir hayli yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.

ecrin-isminin-anlami

ECRİN İSMİNİN HARF ANALİZİ Ecrin isminin harf analizini yapmadan önce harf analizi konusunda kısa bilgi vermek daha uygun olacaktır. Harf analizi yapabilmek için öncelikle ismi harflerine ayırmak daha sonra da bu harflere karşılık gelen kişisel özellikleri sıralayarak genel bir karakter çıkarmak gerekmektedir. Ortaya çıkan kişisel özellikler ismin verildiği kişinin karakterini ortaya çıkarmaktadır. Buna göre Ecrin isminin harf analizini yapalım. E= Etrafta olanlara dikkatli olan ve kendi çevresinde olan kişilere yardımcı olmak için onları düşünen kişisel özellikleri temsil etmektedir. C= Yaratıcı kişilerin isimlerinde yer alan bu harf hem düşünsel hem de beceri gerektiren işlerde kişinin çok kabiliyetli olmasını ifade etmektedir. R= R harfi içinde yer alan isimlerde kişilere şans getirmektedir. Yani R harfi şans anlamına gelerek kişinin hayatı boyunca güzel fırsatlar yakalamasına neden olmaktadır. İ= Bu harf inatçılık anlamına gelmektedir. Ecrin isimli kişilerin de bu nedenle huylarında inatçılık bulunmaktadır. Ancak bunu yaratıcılık ve şans ile birleştirdiklerinde çok da göze batan bir inat görülmemektedir. N= İsminde N harfi bulunan kişilerin bir diğer önemli özelliği de duygularını açmakta zorlanan kişiler olmalarıdır. Ecrin isminin anlamı, harf analizini yaptıktan sonra kısaca ismin taşıdığı karakter inatçı, duygularını zor ifade eden, yaratıcı, şanslı ve etrafındakini düşünen olarak özetlenmektedir. Yani sonuç olarak Ecrin isimli kişiler dışa dönük kişilerdir.

ECRİN İSMİ ÇOCUKLARA VERİLEBİLECEK BİR İSİM Mİ? Ecrin ismi hem anlam olarak hem de ses olarak oldukça güzel bir isimdir. Bu nedenle bu ismi koymakta herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Hatta Kuran’da geçen güzel anlamı olan bir kelimeden türetilen isim olduğundan İslami isim koyma konusunda da herhangi bir sakınca yoktur. Ayrıca isim kulağa hoş gelmesinin yanında modern de olmasından dolayı gün geçtikçe çok daha fazla kullanılmaktadır. Hatta 2015 yılında kız çocuklarına en çok koyulan isimler arasına da girmiştir. Bu nedenle Ecrin ismini koymak isteyenler hiç çekinmeden bu ismi tercih edebilirler. Ayrıca ismin hem harf hem de sayı analizleri sonucunda da kaderi olumsuz yönde etkileyecek bir anlamının olmaması büyük bir avantajdır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb