E Vitamini Yağı

Author

Categories

Share

E Vitamini Yağı

E vitamini derimizi zararlı güneş ışınlarından koruyan en etkili antioksidanlardan biridir. Vücutta düzensiz olarak dolaşan zehirli maddelerinde dışarıya atılmasını kolaylaştırır. Bu nedenle E vitamini içeren gıdalar tüketildiğinde deri hücrelerinin savunma mekanizmasını güçlendirir. E vitamini içeren bitkilerden elde edilen E vitamini yağı da bu sebeple cildimiz için çok önemlidir. Birçok E vitamini yağı kanola, mısır ve soya bitkilerinin direkt olarak damıtılması ile elde edilmektedir. Kıvam olarak ağır ve kalın olan E vitamini yağının yaklaşık olarak üç yıl raf ömrü bulunmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gerek bir huşu vardır. O da, E vitamini yağı çok yüksek sıcaklıkta kalırsa veya hava ile temas ederse kısa sürede bozulabilir. Çünkü oksijen ile tepkime gerçekleşeceği için E vitamini yağı kullanılamaz hale gelir. Bu nedenle saklama koşullarına çok dikkat edilmeli ve her türlü zararlı etkenlerden uzak tutulmalıdır.

E Vitamini Yağının Faydaları: Özellikle cilt üzerinde çok etkili sonuçlar alınabilen E vitamini yağının birçok faydası ulunmaktadır. Bu faydaları şöyle sıralamak mümkündür:

• Yaşlılık belirtilerini azaltarak kontrol altında tutar. Cilde E vitamini yağı uygulandığında, kolejen ve elastin üretimi artacağı için derinin esnek kalması kolaylaşır.

• E viatmini, cildin su kaybını dengeler, cildin nemli kalmasını ve sağlıklı kalmasını sağlayarak vücutta yağ dengesinin kurulmasını kolaylaştırır.

• E vitamini yağı ile güneş yanıkları tedavi edilir. Vücutta kolay emilmesinden ötürü morötesi ışınların verdiği zararı giderir. Cilt hassasiyeti giderilir ve güneş yanıklarında hissedilen ağrının azaltılmasında kullanılır.

• E vitamini yağı ile yanıklar, yaralar, morluklar ve diğer deri hastalıklarının kısa sürede normale dönmesi ve hızlı iyileşme sürecine girmesi sağlanır. Yara izlerinin giderilmesinde d3e E vitamin yağının faydaları çoktur.

• Vücut çatlakları için de kullanılan E vitamin yağı, bu bölgelerde hissedilen kaşıntıları da giderdiği tespit edilmiştir. Cildinde çatlak olan kişiler bu yağı kullanarak sağlıklı bir cilt esnekliğine kavuşabilirler.

• Özellikle sedef hastalığı için de E vitamini yağı önerilmektedir. B u yağ sayesinde cildinizde çıkan sedeflerden kurtulmanı mümkün. Ayrıca egzama hastaları da hem kaşıntıyı gidermek hem de iyileşme sağlamak için E vitamini yağını güvenle kullanabilirler.

• Tüm bu faydalarının yanında E vitamin yağı, yüz temizleyici olarakta kullanılmaktadır. Bunun için bir miktar yağı bir pamuk yardımıyla, dairesel bir şekilde cildinize ve yüzünüze sürerseniz, gün boyu kirlenmiş olan cildiniz etkili bir şekilde temizlenecektir. Böylece yüzünüzde biriken tüm artıklar deri içine inmeden E vitamin yağı sayesinde yok olacaktır.

Author

Share