Dünyadan Farklı Kahvaltı Çeşitleri | Hanımların Dünyası

loading...

Dünyadan Farklı Kahvaltı Çeşitleri

Dünyadan Farklı Kahvaltı Çeşitleri

Merhaba tüm dünyada kahvaltı çeşitleri birbirinden farklıdır. Bizim ülkemizde olduğu gibi tüm diğer ülkelerde’de değişik kahvaltı çeşitleri var. Biz sizlere bunlardan bazıları hakkında bilgi vermek istedik. Her gün aynı kahvaltıyı yapmak yerine farklı ülkelerden değişik tatlar deneyebilirsiniz.

Günün en önemli öğünü kahvaltıdır, derler. Birçoğumuz için kahvaltı, güzel bir bardak çay veya kahvenin yanında omlet, peynir, zeytin, reçel, bal, domates ve salatalık demektir. Ama kahvaltı sadece bunlarla sınırlı değil, dünyanın farklı yerlerinde şaşırtıcı kahvaltı seçenekleri var. İşte Dünya’dan kahvaltı sofraları…

Fas

Sofraya baharatlı Hint salçası, reçel, tereyağı ve peynir, farklı ekmeklerle geliyor. Türkiye’deki ‘pişi’ye benzeyen ekmek hamurunu kızartarak yaptıkları lezzetli bir ekmekleri var. Ekmeğin hamuru için irmik kullanıyorlar.

Hawai 

Meyveler ABD’ye özgü bir çeşit çörek olan bagel’la yeniyor.

İngiltere 

İngilizler güne kuru fasulye, sosis, jambon, sahanda yumurta, sote edilmiş mantar, kızarmış patates ve ekmekle başlıyor. Tabii ki yanında demli bir bardak çayla.

İran 

Lavaş ekmeğini, tereyağı ve reçelle brlikte yiyorlar. Daha zengin bir kahvaltı olacaksa, İran’ın geleneksel yemeği Halim de sofraya geliyor. Halim; buğday, kimyon, yağ ve şekerin kıyma ya da ince kıyılmış etle pişirilmesiyle yapılıyor.

İspanya 

‘Pan a la Catalana’ veya ‘Pan con Tomate’ denen, üzerine rendelenmiş domatesli ekmekler, basit ama lezzetli bir öğün oluşturuyor.

Küba 

Güne bir bardak ‘tatlandırılmış kahve’yle başlanıyor. Kahveye süt veya bir tutam tuz atıyorlar. Yanında da tereyağı sürülmüş, kızarmış özel Küba ekmeğini kahveye batırarak yiyorlar.

Polonya 

‘Jajecznica’ denen geleneksel kahvaltıda, üzerinde Polonya sosisi bulunan çırpılmış yumurta yeniyor. Yanında patatesli kreple servis ediliyor.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb