Dukan Diyeti | Hanımların Dünyası

loading...

Dukan Diyeti

Dukan Diyeti

Dukan Diyeti

dukan-diyeti

Dukan diyeti Pierre Dukan adında tıp doktorunun geliştirmiş olduğu yeni bir zayıflama yöntemi olarak kullanılan beslenme şeklidir. Nöroloji dalında uzmanlığı olan uzman doktorun kendisine gelen bir hastanın zayıflaması gerektiğini ve bu konuda yardım etmesi için yanlış da olsa nöroloji doktoruna başvurması doktorun zayıflama alanında uzmanlığını geliştirmeye karar vermesine sebep olmuştur. Hastanın tercihleri doğrultusunda bir beslenme programı düzenleyen doktor hastanın önemle rica ettiği beslenme alışkanlıklarının içinde etin kesinlikle olması doktor Dukan’ın bu konuda yaptığı çalışmaya konu olmuştur. Bu aşamadan sonra doktor Dukan protein ağırlıklı olarak uygulamış olduğu diyet programından mükemmel derecede olumlu sonuçlar alması ile diyet programı yaygınlaşarak obezite alanında neredeyse bir tedavi yöntemine dönüşmüştür. Diyet programının en önemli göze arpan özelliği sabırlı bir şekilde obezite ile savaşmakta olan hastasının yedi gün boyunca yalnızca et yiyerek vermiş olduğu 5 kiloyu gören doktorun bu diyetin ne derece etkili olduğunu anlamıştır.

Bunun sonucunda Dukan diyeti zayıflama sektörü olarak kullanılan diyet programlarında yepyeni bir çığır açarak bu tür diyet uygulamalarına sebzeyi de ekleyen doktor Dukan obezite hastasının kilo vermeye devam ettiğini görünce bu konudaki çalışmalarını aralıksız sürdürerek beslenme uzmanlığı üzerinde daha fazla gelişme elde etmiştir. Dukan diyeti yapılan diğer diyet programları ile kıyaslandığında uygulanan protein diyeti veya yulaf ezmesi diyeti ile paralel devam ettiği anlaşılmaktadır. Fakat bu tür diyetlerde dikkat edilmesi gereken vücut metabolizmasının sadece bir besin maddesine yönelmesi organlar açısından kabul edilebilir bir durum olmadığından metabolizmada olan bu değişiklik uzun süre uygulandığında eskiden geçirilen rahatsızlıklar veya düşük seviyede olup da hissedilmeyen vücut rahatsızlıkları besin dengesizliğinden dolayı hızlıca artış göstererek ortaya çıkabilmektedir.

Dukan diyeti uygulama esasları bakımından kilo vermek için yapılan ve bu işlem sırasında tüketilmemesi gereken karbonhidratları karşılamak için yulaf kepeği takviyesi kullanılmıştır. Bunu kullanmasının sebebi vücut suyunun ‘ini emerek mide içerisinde şişkinlik yaratması tokluk hissinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Dukan diyeti antioksidan bir besin grubunu içererek insülin dengesi bakımından bu açığı çok iyi koruması şeker yapısını dengeleyerek kan şekerini aynı zamanda kolesterolü düşürmesi ortaya çıkabilecek kalp hastalıkları risklerini azaltmasının yanında tokluk hissi vererek zayıflama sağlamaktadır.

Obezite rahatsızlığı olanların istenmeyen kilolarından kurtulmaları için kiloların hızlı verildiği dönemlerde protein ağırlıklı yiyecekleri sebze ve yulaf kepeğini fazla miktarlarda tüketerek istenilen sonuçlar alındığında Dukan diyeti programına meyve ile devam edilebilmektedir. Fakat meyve sebzenin de de dikkat edilerek şeker oranı yüksek üzüm kavun muz gibi meyvelerin yerine elma mandalina portakal tüketilmesi gerekmektedir. Ara öğünler olarak leblebi fındık badem kayısı ve kuru üzüm tüketimi uygun olacaktır. Dukan diyeti uygulanması açısından önerilen tüm besinlerin alınması vücudun dengeli bir şekilde beslenmesini sağlayarak istenmeyen kilolardan kurtularak ideal kiloya ulaşmayı sağlayacaktır. Dukan diyeti uygulamak alınan sonuçlara bakıldığında doğru karar olduğu anlaşılır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb