Dukan Diyeti Yapanlar Hakkında Merak Edilenler | Hanımların Dünyası

loading...

Dukan Diyeti Yapanlar Hakkında Merak Edilenler

Dukan Diyeti Yapanlar Hakkında Merak Edilenler

Dukan Diyeti Yapanlar Hakkında Merak Edilenler

dukan-diyeti-yapanlar

Dukan diyeti son yıllarda çok popüler hale gelen diyetlerin arasında kendisine bir yer edinmeyi başaran diyetlerden bir tanesi olmayı başarmıştır. Dukan diyetinin başarılı olmasının ve insanlara çok kısa zamanlarda hızlı bir şekilde kilo verdirmesinin sırrı düşük karbonhidrat temeline dayanmaktadır. Aslında son yarım yüzyılda bilinen bu yöntem, günümüzde diyet uzmanlarınca çok fazla tartışılan diyetlerin başında geliyor. Bazı diyetisyenler önerirken, bazı diyetisyenlerse şiddetle karşı çıkıyor. Dukan diyeti yapanlar hakkında merak edilenler, sıralanması mümkün olan toplamda dört aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar sırasıyla atak dönemi, seyir dönemi, güçlendirme dönemi ve koruma dönemidir.

dukan-diyeti

Bu diyeti yapmayı düşünen kişilerin kısaca bu süreçlere göz atması faydalı olacaktır. Atak dönemi: Bu dönemde protein bazında en zengin besinler tüketilmekte ve saf protein dönemi olarak da anılmaktadır. Atak dönemimde sadece protein temelli beslenme yapıldığından, vücutta bulunan yağların yakılması ve tüketimi bu dönemde gerçekleşir. Bu dönemde sığır eti, kıyma, tavuk, deniz ürünleri, yumurta, yağsız süt gibi aklınıza gelebilecek tüm protein temelli besinler tüketilmekte olup, sadece kuzu eti tüketilmemektedir. En az bir buçuk litre suyun tüketildiği bu dönem yaklaşık olarak on gün sürmekte, ancak kişiye göre birkaç gün içerisinde de bitebilmektedir. Seyir dönemi: Seyir dönemi kendi içerisinde iki ayrı döneme ayrılmaktadır.

dukan-diyeti-yapanlar

Bu iki dönem dönüşümlü olarak uygulanmakta olup, protein ile sebze tüketimi ve saf protein tüketiminden oluşmaktadır. Bu dönemde amaçlanan şey, kilonun sabitlenmesidir ve kilo sabitlenene kadar, yukarıda bahsi geçen iki dönem dönüşümlü olarak uygulanmaktadır. Yirmi yedi çeşit farklı sebzeyi haşlayarak ya da ızgara yaparak tüketebileceğiniz bir dönemdir. Nişasta içeren tüm besinlerin yasak olduğu bir dönem olan seyir dönemi, bu dönem için hedef olarak belirlenen kiloya ulaşana kadar sürdürülmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi, seyir döneminin belirli bir süresi yoktur.

dukan-diyeti-yapanlar-hakkinda

Güçlendirme dönemi: Verdiğiniz toplam kiloya göre gün sayısı belirlenecek bu dönemde, verdiğiniz kilonun on katı kadar gün boyunca bu dönemde diyete devam etmek zorundasınız, Bu dönemde istediğiniz sebze ve proteinleri tüketme hakkınız olmakla beraber, ödül olarak markana gibi nişasta barındıran ürünleri haftada bir iki gün tüketebilir, ekmek olarak da çavdarlı ekmek yiyebilirsiniz.

dukan-diyeti-yapanlar-1

Koruma dönemi: Diyetin son dönemi olarak görülen bu dönem, aslında hayatınızın geri kalanını kapsamaktadır. İdeal kilonuza ulaşmanızla beraber, geriye kalan yaşamınızın her haftasında yalnızca bir gün sadece protein ile beslenmeniz gerekmekte olup, onun dışındaki günlerde istediğinizi tüketebilirsiniz. Protein tükettiğiniz günün haftanın aynı günlerine denk gelmesi dikkat etmeniz gereken bir diğer şeydir. Dukan diyeti yapanlar hakkında merak edilenler ;diyeti yapanlar ne diyor?

dukan-diyeti-yapanlar-hakkinda

Dukan diyetini uygulayanlar genellikle diyetin çok başarılı olduğunu söyleseler de arada diyetin başarısız olduğunu söyleyenler de olmaktadır. Ancak diyetin harfiyen yukarıdaki sıralama ile uygulanması halinde, herhangi bir sorun yaşanmayacağı, uzman diyetisyenler tarafından belirtilmektedir. Diyetin yan etkisi olarak ise, ilk zamanlarda saf protein beslenmesinden kaynaklı kabızlık, ağız ve idrar kokusu olabilmekte, ilk birkaç günde ise yorgunluk ve halsizlik görülebilmektedir.

dukan-diyeti-yapanlar-hakkinda-merak-edilenler

Dukan Diyeti Yapanlar Hakkında Merak Edilenler Resimleri

 

dukan-diyeti-nedirdukan-diyeti-1dukan-diyeti-yapanlar-hakkinda-1dukan-diyeti-yapanlar-hakkinda-merak-edilenlerdukan-diyeti-yapanlar-hakkinda-merak-edilenler-1dukan-diyeti-nedir-1dukan-diyeti

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb