Dukan Diyeti Nasıl Yapılır | Hanımların Dünyası

loading...

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

 

Dukan diyeti nasıl yapılır? Bu konudaki tarifler ve uygulamalar kilo vermek isteyenlerin en çok takip ettiği programlar arasında en sık yer alan seçeneklerdendir. Diyet programı incelendiğinde tamamen protein ağırlıklı besin maddelerinin kullanıldığı görülmektedir. Uzun süredir bilinmesine rağmen kitabın piyasaya çıkışı ile daha popüler bir hal almıştır. Doktor Pierre Dukanın yazmış olduğu dukan diyeti kitabı 2000 yılında Fransa’da, 2010 İngiltere ve 2011 yılı içerisinde Amerika da piyasaya çıkışı ile dukan diyeti nasıl yapılır? Sorusuna daha bilinçli cevaplar bulunmuştur. Dukan diyetinde karbonhidrat oranı azaltılırken protein oranı yükseltilmektedir. Beslenme acısından sağlıklı bir beslenme programı oluşurken evreleri düzgün bir şekilde uygulandığında istenilen kilo kaybının yaşandığı görülür.

Dukan diyeti incelendiğinde dört aşamalı şekilde uygulandığı görülür. Bunlar; Atak evresi uygulama esasları. Seyir evresi uygulama esasları. Güçlendirme evresi uygulama esasları. Koruma evresi uygulama esasları olarak gruplandırılır. Bu aşamaları kısaca açıklamak gerekirse; Dukan Diyeti Atak Aşaması Hızlı bir başlangıç yaparak protein yüklü öğünler esas alınmaktadır. Bir hafta süre atak evresinde dukan diyeti nasıl yapılır konusunda da başlangıç bilgileri verilirken hayvansal ve bitkisel yağların yasaklandığı görülmektedir. Bu aşamada tuz hiçbir yiyeceğe katkı olarak kullanılmamaktadır. Atak aşaması olmazsa olmazlarından 20 dakikalık egzersiz günlük olarak kesinlikle uygulanmalıdır.

Dukan Diyeti Atak Aşamasında Tüketilecek Gıdalar. Kırmızı et grubundan sığır eti. Beyaz et grubundan derisi alınmış hindi ve tavuk eti. Sığır ciğeri. B12 destekleyici konserve hariç bütün taze balık çeşitleri. Yulaf kepeği 1,5 kaşığı geçmeyecek şekilde. Deniz canlıları sınıflandırmasında kabuklu olan çeşitler. Bir günlük 2 tane yumurta. Süt ürünlerinden az yağlı olanlar. Bu aşamada tüketilecek gıdalardan olmaktadır.

Dukan Diyeti Seyir Aşaması Bu aşamada 100 yakın besin sayısı içerisine sebzelerden ve diğer bitkilerden elde edilen gıdalar ve bizzat bazı sebzeler dâhil olmaktadır. Sayının yüksek olması hepsinin tüketileceği anlamına gelmezken seçenek olarak sunulmaktadır. Dâhil olan sebzeler grubunda Kuşkonmaz Brüksel lahanası Pancar Enginar Brokoli Patlıcan Salatalık Olmaktadır. Seyir aşamasının süresi vermek istediğiniz kilo miktarına göre değişim göstermektedir. Altı gün içerisinde 1 kilo verilmesi sağlanırken 10 kilo için 2 ay süre ile seyir aşaması devam ettirilmektedir. Dukan diyeti seyir aşaması süresince günlük olarak 30 dakikanın altına düşmeyecek şekilde tempolu yürüyüş yapılması gerekmektedir.

Dukan Diyeti Güçlendirme Aşaması Bu aşamanın asıl amacı seyir aşamasında verilen kiloların ve ulaşılan ideal kilonun korunması ve devam ettirilmesi için uygulanan bir süreç olmaktadır. Bu nedenle adına sağlamlaştırma aşamasında denilmektedir. Güçlendirme aşamasında günlük olarak meyve ve buna ek olarak 2 dilimi geçmeyecek şekilde tahıllı ekmek tüketilir. Aynı zamanda tam tahıllı pirinç ve makarna tüketilebilir.

Asıl kilo verme aşaması olan seyir aşamasında vermiş olduğunuz kilolar için seyir aşamasında 10 günlük bir ekleme yapmalısınız. Yani seyir aşamasında 10 kilo vermişseniz 100 gün eklemelisiniz. Bütün aşamaları yerine getirirken dukan diyeti nasıl yapılır konusunda aklınıza takılan soruları değişik kaynaklardan bilgi edinerek açıklığa kavuşturabilirsiniz. Dukan Diyeti Koruma Aşaması Ortaya çıkarılmış olan tüm aşamalarda hazırlık aşaması olan atak evresi kilo verilen seyir evresi ve verilen kiloların geri alınmaması için uygulanan güçlendirme evresindeki çabalarınızı koruma altına almak için koruma evresi uygulanmaktadır. Bu aşamada beslenme alışkanlıklarınızı süreklilik kazandırmak ve korumak hedeflenir. Dukan Diyeti Örnek Diyet Listesi Verilen liste bir haftalık uygulama esaslarını kapsamaktadır.

Atak evresi diyet listesi Kahvaltı: bitki çayı, yağsız peynir 3 dilim, ızgara tavukgöğsü

Öğlen: Yağsız ızgara dana eti, yağsız yoğurt

Ara öğün: Tarçın ilaveli yulaf kepeği destekli krep

Akşam yemeği: sarımsak katkılı ızgara ya da fırında karides

Seyir Aşaması Diyet Listesi Kahvaltı: Herhangi bir şekersiz sıcak içecek, domates katkılı yumurta.

Öğlen: Tavuklu salata.

Ara öğün: Krem peynir, yanında taze kereviz sapı.

Akşam: Kepekli galeta ile birlikte çeşitli baharatlarla marine edilmiş tavukgöğsü

Dukan diyeti nasıl yapılır? Ya da dukan diyetinde gıdaların tüketim miktarı ne kadardır? Bakliyat 210 gram, makarna 190 gram, kepekli pirinç 170 gram, patates 80 gram, yeşil çay 15 gram, limon suyu 10 damla, beyaz pirinç 150 gram, şarap 4 yemek kaşığı, 10 yağlı hindi ve tavuk sosisi 100 gram olacak şekilde tüketilebilir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb